Állatkínzás vagy az év mezőgazdasági találmánya? - fotókkal
A hónap egyik legkülönösebb híre, hogy az argentin kormányzati kutatóintézet, az INTA kifejlesztett egy olyan hátizsákot, amit a szarvasmarhákra csatolva felfogja azok bélgázát (azaz a metánt, CH4). A legújabb zöldenergia forrás vívmányát fejtegetjük szakértőnkkel, dr Csízi Istvánnal, a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományi Centrumának állattenyésztési program tudományos munkatársával.
Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (eredeti nevén: Environmental Protection Agency) szerint az összes üvegházhatást okozó gázok 9%-a metán. Ennek elsődleges forrása pedig a mezőgazdaság. Felismerték, hogy bár rendkívül káros az atmoszférára, de értékes energiaforrás is egyben a metán. A Földön becslések szerint összesen 1 milliárdos tehénállomány naponta 500 milliót köbméter (!) metánt termel.
Az INTA ennek nyomán fejlesztett ki egy olyan rendszert, ami felfogja a tehenek szellentését. Lényege, hogy egy csövet helyeznek fel az emésztőrendszerbe, miközben az állat altatásban van. Majd a hátára erősítenek egy mindössze fél kilós, 1200 literes zsákot. Ez fogja fel az összes keletkező gázt. Egy laborban ezt követően leválasztják a gázból a metánt – ez körülbelül 300 köbdeciméter. A tiszta metánt tömörítik, és konténerekbe rakják. Ilyen formában pedig villamos energia, vagy hőenergia forrása is lehet, vagy akár hűtőszekrényhez, autóhoz is használható.
Hirdetés
Bár a”próbaüzem” már megvolt, de a rendszer elterjedéséhez még sok van hátra. Az azonban világos, hogy az ötlet két nagy környezeti problémára is megoldással szolgálhat. Környezetünkben nagy mennyiségű metán keletkezik, ez pedig zöldenergiaként hasznosítható. A kérdés már csak az, hogy látunk-e majd gázzal teli zsákokkal legelni a marhákat? És ha igen, mikor?
Mi a realitás?
Dr Csízi István szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy az 1 milliárd tehén maximum 1/3-ánál beszélhetünk a bélgáz felfogásáról. A maradék 66% ugyanis extenzív tartásban él, megfoghatatlanul vadak, nem is beszélve például az indiai szent tehenekről. Esetükben pedig kizárt a fent leírt rendszer alkalmazása, és kizártnak is tartja, hogy elterjedjen.
Egyrészt a világ legdrágább fűtőanyagának tűnik, másrészt léteznének hatékonyabb megoldások is a káros gázok elleni harcban. Már alkalmazzák a melegtrágya hasznosítását (a szarvasmarha és a juh végbélterméke nagy hőt, és gázokat is tartalmaz).
A szakember szerint a leghatékonyabb az lenne, ha az esőerdőket védenénk meg az irtástól és az erdőtüzektől. Kifizethető összegekből meg lehetne vásárolni ezeket a területeket, majd védetté lehetne nyilvánítani őket.
Forrás: springwise.com, intainforma.inta.gov.ar, origo.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés