A hónap egyik legkülönösebb híre, hogy az argentin kormányzati kutatóintézet, az INTA kifejlesztett egy olyan hátizsákot, amit a szarvasmarhákra csatolva felfogja azok bélgázát (azaz a metánt, CH4). A legújabb zöldenergia forrás vívmányát fejtegetjük szakértőnkkel, dr Csízi Istvánnal, a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományi Centrumának állattenyésztési program tudományos munkatársával.

Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (eredeti nevén: Environmental Protection Agency) szerint az összes üvegházhatást okozó gázok 9%-a metán. Ennek elsődleges forrása pedig a mezőgazdaság. Felismerték, hogy bár rendkívül káros az atmoszférára, de értékes energiaforrás is egyben a metán. A Földön becslések szerint összesen 1 milliárdos tehénállomány naponta 500 milliót köbméter (!) metánt termel.

Egy szarvasmarha egy nap kb. 300 liternyi metánt produkál
 

Az INTA ennek nyomán fejlesztett ki egy olyan rendszert, ami felfogja a tehenek szellentését. Lényege, hogy egy csövet helyeznek fel az emésztőrendszerbe, miközben az állat altatásban van. Majd a hátára erősítenek egy mindössze fél kilós, 1200 literes zsákot. Ez fogja fel az összes keletkező gázt. Egy laborban ezt követően leválasztják a gázból a metánt – ez körülbelül 300 köbdeciméter. A tiszta metánt tömörítik, és konténerekbe rakják. Ilyen formában pedig villamos energia, vagy hőenergia forrása is lehet, vagy akár hűtőszekrényhez, autóhoz is használható.

Egy argentin állatvédelmi szerv állatorvosa szerint nem fáj az állatoknak a szerkezet felhelyezése, és viselése sem
 

Bár a”próbaüzem” már megvolt, de a rendszer elterjedéséhez még sok van hátra. Az azonban világos, hogy az ötlet két nagy környezeti problémára is megoldással szolgálhat. Környezetünkben nagy mennyiségű metán keletkezik, ez pedig zöldenergiaként hasznosítható. A kérdés már csak az, hogy látunk-e majd gázzal teli zsákokkal legelni a marhákat? És ha igen, mikor?

Mi a realitás?

Dr Csízi István szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy az 1 milliárd tehén maximum 1/3-ánál beszélhetünk a bélgáz felfogásáról. A maradék 66% ugyanis extenzív tartásban él, megfoghatatlanul vadak, nem is beszélve például az indiai szent tehenekről. Esetükben pedig kizárt a fent leírt rendszer alkalmazása, és kizártnak is tartja, hogy elterjedjen.

Egyrészt a világ legdrágább fűtőanyagának tűnik, másrészt léteznének hatékonyabb megoldások is a káros gázok elleni harcban. Már alkalmazzák a melegtrágya hasznosítását (a szarvasmarha és a juh végbélterméke nagy hőt, és gázokat is tartalmaz).

A szakember szerint a leghatékonyabb az lenne, ha az esőerdőket védenénk meg az irtástól és az erdőtüzektől. Kifizethető összegekből meg lehetne vásárolni ezeket a területeket, majd védetté lehetne nyilvánítani őket.

Forrás: springwise.com, intainforma.inta.gov.ar, origo.hu

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás