Sokak számára ismeretlen kifejezés és eljárás a drencselés, amellyel az ellést követő megnövekedett tápanyagigényt próbálják kielégíteni szarvasmarhák esetén. A módszer rendkívül megosztó, mivel lényegében kényszeritatásról beszélünk, ami nem feltétlenül jó érzés az állatnak.

A tejelő szarvasmarhák szaporítása nem olyan egyszerű, mint amilyennek az elsőre látszik. Az ellés előtt álló tehenet ugyanis nem szabad túletetni (túlkondícionálni), mivel a túlzsírosodás komoly problémákhoz, akár ketózishoz is vezethet.

Hogy mennyire humánus megoldás ez, arról megoszlanak a vélemények (Fotó: techmixglobal.com)
 

Az anyának ellés után jelentősen megugrik a takarmányszükséglete, mivel a tejtermeléshez többlet tápanyagra van szükséglete. Viszont ebben az időszakban a tehén nem tud annyi tápanyagot felvenni, amennyi kielégítené a tápanyagszükségletét. Ebből adódóan a jószág testsúlya folyamatosan csökken, mert a saját tartalékait éli fel. Ennek leginkább abban az esetben van jelentősége, ha ismét meg akarják termékenyíteni a tehenet. Rossz kondícióban ugyanis nem lesz sikeres a megtermékenyítés, ami pedig a gazdaság számára hátrányt, vagyis többlet költséget eredményez.

Szondán keresztüli táplálás – állatbarát tecnológia?

A fent említett problémára már sokan keresték a megoldást. Egy biztos, az ellést követően képtelenség annyira megemelni a takarmány tápanyagtartalmát, hogy az elegendő legyen a szarvasmarhának, így ez nem jelent megoldást. Kutatók kiderítették, hogy a tejtermelést tápanyaggal kiszolgáló eljárás kizárólag vizes alapon jöhet számításba. Ez azt jelenti, hogy a különböző tápanyagokat, ásványi anyagokat vízben oldva a legegyszerűbb az állat bendőjébe juttatni, méghozzá kényszeritatás útján. Íme, egy videó a technikáról:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=z2QQivQIvGA[/embedyt]

Az úgynevezett drencselés során 20-25 liter vízben oldják fel a speciálisan erre a célra elkészített koncentrátumot, majd azt egy, az állat bendőjébe vezetett csövön át juttatják el a kívánt helyre. A keverék különböző élesztőgombákat, makro- és mikroelemeket és ásványi anyagokat tartalmaz.

A módszer létjogosultságáról megoszlanak a vélemények. A gazdák egy része hasznosnak tartja az eljárást, míg mások – elsősorban az állatvédők – szerint a módszer nem felel meg az állatjóléti normáknak.

Forrás: magyarasztal.blog.hu

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás