Sokak számára ismeretlen kifejezés és eljárás a drencselés, amellyel az ellést követő megnövekedett tápanyagigényt próbálják kielégíteni szarvasmarhák esetén. A módszer rendkívül megosztó, mivel lényegében kényszeritatásról beszélünk, ami nem feltétlenül jó érzés az állatnak.

A tejelő szarvasmarhák szaporítása nem olyan egyszerű, mint amilyennek az elsőre látszik. Az ellés előtt álló tehenet ugyanis nem szabad túletetni (túlkondícionálni), mivel a túlzsírosodás komoly problémákhoz, akár ketózishoz is vezethet.

Hogy mennyire humánus megoldás ez, arról megoszlanak a vélemények (Fotó: techmixglobal.com)
 

Az anyának ellés után jelentősen megugrik a takarmányszükséglete, mivel a tejtermeléshez többlet tápanyagra van szükséglete. Viszont ebben az időszakban a tehén nem tud annyi tápanyagot felvenni, amennyi kielégítené a tápanyagszükségletét. Ebből adódóan a jószág testsúlya folyamatosan csökken, mert a saját tartalékait éli fel. Ennek leginkább abban az esetben van jelentősége, ha ismét meg akarják termékenyíteni a tehenet. Rossz kondícióban ugyanis nem lesz sikeres a megtermékenyítés, ami pedig a gazdaság számára hátrányt, vagyis többlet költséget eredményez.

Szondán keresztüli táplálás – állatbarát tecnológia?

A fent említett problémára már sokan keresték a megoldást. Egy biztos, az ellést követően képtelenség annyira megemelni a takarmány tápanyagtartalmát, hogy az elegendő legyen a szarvasmarhának, így ez nem jelent megoldást. Kutatók kiderítették, hogy a tejtermelést tápanyaggal kiszolgáló eljárás kizárólag vizes alapon jöhet számításba. Ez azt jelenti, hogy a különböző tápanyagokat, ásványi anyagokat vízben oldva a legegyszerűbb az állat bendőjébe juttatni, méghozzá kényszeritatás útján. Íme, egy videó a technikáról:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=z2QQivQIvGA[/embedyt]

Az úgynevezett drencselés során 20-25 liter vízben oldják fel a speciálisan erre a célra elkészített koncentrátumot, majd azt egy, az állat bendőjébe vezetett csövön át juttatják el a kívánt helyre. A keverék különböző élesztőgombákat, makro- és mikroelemeket és ásványi anyagokat tartalmaz.

A módszer létjogosultságáról megoszlanak a vélemények. A gazdák egy része hasznosnak tartja az eljárást, míg mások – elsősorban az állatvédők – szerint a módszer nem felel meg az állatjóléti normáknak.

Forrás: magyarasztal.blog.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás