Állatkínzás, vagy forradalmi ötlet? – néhány gondolat a drencselésről
Sokak számára ismeretlen kifejezés és eljárás a drencselés, amellyel az ellést követő megnövekedett tápanyagigényt próbálják kielégíteni szarvasmarhák esetén. A módszer rendkívül megosztó, mivel lényegében kényszeritatásról beszélünk, ami nem feltétlenül jó érzés az állatnak.
A tejelő szarvasmarhák szaporítása nem olyan egyszerű, mint amilyennek az elsőre látszik. Az ellés előtt álló tehenet ugyanis nem szabad túletetni (túlkondícionálni), mivel a túlzsírosodás komoly problémákhoz, akár ketózishoz is vezethet.
Az anyának ellés után jelentősen megugrik a takarmányszükséglete, mivel a tejtermeléshez többlet tápanyagra van szükséglete. Viszont ebben az időszakban a tehén nem tud annyi tápanyagot felvenni, amennyi kielégítené a tápanyagszükségletét. Ebből adódóan a jószág testsúlya folyamatosan csökken, mert a saját tartalékait éli fel. Ennek leginkább abban az esetben van jelentősége, ha ismét meg akarják termékenyíteni a tehenet. Rossz kondícióban ugyanis nem lesz sikeres a megtermékenyítés, ami pedig a gazdaság számára hátrányt, vagyis többlet költséget eredményez.
Hirdetés
Szondán keresztüli táplálás – állatbarát tecnológia?
A fent említett problémára már sokan keresték a megoldást. Egy biztos, az ellést követően képtelenség annyira megemelni a takarmány tápanyagtartalmát, hogy az elegendő legyen a szarvasmarhának, így ez nem jelent megoldást. Kutatók kiderítették, hogy a tejtermelést tápanyaggal kiszolgáló eljárás kizárólag vizes alapon jöhet számításba. Ez azt jelenti, hogy a különböző tápanyagokat, ásványi anyagokat vízben oldva a legegyszerűbb az állat bendőjébe juttatni, méghozzá kényszeritatás útján. Íme, egy videó a technikáról:
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=z2QQivQIvGA[/embedyt]
Az úgynevezett drencselés során 20-25 liter vízben oldják fel a speciálisan erre a célra elkészített koncentrátumot, majd azt egy, az állat bendőjébe vezetett csövön át juttatják el a kívánt helyre. A keverék különböző élesztőgombákat, makro- és mikroelemeket és ásványi anyagokat tartalmaz.
A módszer létjogosultságáról megoszlanak a vélemények. A gazdák egy része hasznosnak tartja az eljárást, míg mások – elsősorban az állatvédők – szerint a módszer nem felel meg az állatjóléti normáknak.
Forrás: magyarasztal.blog.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés