Nagyjából 6,3 millió szarvasmarha pusztult el Mongóliában az elmúlt néhány hónapban takarmányhiány miatt. A takarmányhiány annak a következménye, hogy a legelőket nagy hó borítja a példátlanul zord időjárás közepette – jelentette a kormány. 2023 decemberében a hatóságok arra figyelmeztettek, hogy akár 12 millió állat is éhen halhat. Mivel az ország az elmúlt évtizedek legrosszabb teleit éli át.

A tenyésztett állatok milliói pusztultak el a takarmányhiány miatt. A nemzetközi szervezetek már úgy becsülték, hogy a tavalyi tél az elmúlt közel 50 év legrosszabb tele volt Mongóliában. Gazdálkodók ezrei maradhatnak a túléléshez szükséges eszközök nélkül. (Fotó: Pixabay)

A takarmányexport betiltása

A takarmányhiány válsága nemcsak állatok millióinak elvesztéséhez vezetett, hanem súlyos csapást mért az állattenyésztési ágazatra is. A hatóságok becslése szerint az ágazat már körülbelül 1 millió állatot, elsősorban tehenet veszített, ami körülbelül 100 millió dolláros veszteséget okozott a helyi gazdáknak.

A válság enyhítése érdekében a mongol kormány intézkedéseket hozott, például betiltotta a takarmányexportot 2024 végéig. Ezenkívül több szomszédos ország is belépett, hogy humanitárius segélyként takarmányt biztosítson.

Fekete-fehér dzud

A mongol gazdálkodók, akik elsősorban a legelőn takarmányoznak, küszködtek a dzudnak nevezett zord időjárási viszonyok között.

A fekete dzud száraz nyarat és hideg telet jelent, a fehér dzud pedig a túlzott havazást jelenti, amely akadályozza a legelőre való hozzáférést. Ritkábban elterjedt, de veszélyesebb típus a vasdzud, amely akkor keletkezik, amikor a heves esőzés átadja helyét a fagynak, vastag jégrétegbe zárva a legelőket.

Az elmúlt néhány évben több dzud is elérte a természeti katasztrófa mértékét, amit a gazdák a klímaváltozásnak tulajdonítanak.

Ennek eredményeként 2023 decemberében, a legutóbbi válság előtt a minisztérium arról számolt be, hogy az országban az állatállomány 9,1%-kal, 64,7 millióra csökkent az előző évhez képest.

50 év legrosszabb tele

A nemzetközi szervezetek már úgy becsülték, hogy a tavalyi tél az elmúlt közel 50 év legrosszabb tele volt az országban. Becslések szerint gazdálkodók ezrei maradhatnak a túléléshez szükséges eszközök nélkül.

Az ENSZ Mongóliában működő Rezidens Koordinátor Irodája szerint 2024 februárjában mintegy 190 000 pásztorháztartás küzdött a nem megfelelő takarmányozással, az egekbe szökő árakkal és a megnövekedett sebezhetőségekkel.

Olga Dzhumaeva, az IFRC kelet-ázsiai delegációjának vezetője a következőket mondta: „Tanúi vagyunk annak a számos küzdelemnek, amellyel sok pásztorháztartásnak szembe kell néznie. Az értékes állatállomány elvesztésétől a pénzügyi nehézségek terheiig, a korlátozott erőforrásokig. Valamint az emberek fizikai egészségéig, mentális és szellemi állapotára nehezedő hatalmas nyomásig."

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségén keresztül az Egyesült Államok kormánya 200 000 dollárt biztosított a Mongol Vöröskereszt Társaságnak, hogy reagáljon a dzudra. Ez a finanszírozás pénzbeli támogatást, takarmányt és üzemanyagot biztosít a veszélyeztetett mongol pásztorháztartások számára.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

További híreink

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás