A koronavírus kitörését követően több emberben is felmerült annak a kérdése, hogy nem-e lenne jobb megoldás saját magának előállítani a zöldséget, gyümölcsöt vagy éppen az ételhez szükséges húsféléket. Így többen is kertészkedésre, valamint háztáji állatnevelésbe kezdtek, amely Magyarországon sosem volt ismeretlen. Sőt, mondhatni hagyománya van a sertés, a baromfi, vagy éppen a szarvasmarha tartásának háztáji szinten, továbbá többen foglalkoztak méhészettel, nyúltartással és galambtartással is, viszont ez korántsem volt annyira ismert, mint előbb említett társaik. Pedig utóbbiak a jövedelmezőbb állatok, persze nem a hobbi jelleg terén, hanem inkább nagy létszámú tartás esetén.

És bár sosem volt olyan népszerű a háztáji állattartás terén a galamb, a nyúl, vagy a méhészet, mégis éveken át több ezer család számára biztosítottak munkát, és egészítették ki megélhetésüket. Viszont napjainkra jelentősen visszaesett azon gazdák száma, akik az említett állatokkal foglalkoznak.

 Méhészet

A világon a méhkaptárok száma folyamatosan növekszik, és Kína után a világpiac méztermelője az Európai Unió. Az EU-n belül pedig Magyarország a harmadik helyen áll, ugyanis Románia és Németország áll csak előttünk a mézelőállítók listáján. Ami viszont érdekesség, hogy ennek ellenére Magyarországon a kisgazdasági méztermelők jellemzőek, akik viszonylag kevés méhcsaláddal foglalkoznak, és sokuk csak jövedelem kiegészítésképp dolgoznak a méhekkel. A hazai méhészeti ágazatban jelenleg 22-23 ezer vidéki családnak szolgál fő- vagy mellékjövedelem forrásként a méhészet, viszont az európai piacon van, ami megnehezíti a méztermelők dolgát. Az pedig a hamisított méz, amelynek nagy része Kínából származik, és olcsóbb, mint a valódi, méhek által előállított méz. Az elsősorban Kínából érkező hamisítvány egy laboratóriumi körülmények között, szintetikus eljárással előállított nektárszerű oldat, amelynek íze és állaga is megtévesztésig hasonlít a valódi mézhez.

A nyúltenyésztés is a jövedelmező ágazatok közé tartozik, amennyiben nagy létszámú állománnyal dolgozunk. (Fotó: Pixabay, Alex_em)

Nyúl

Magyarországon a ’90-es évek idején nagyon népszerű volt a nyúlhús termelése, azonban 1991 után a negyedére csökkent a termelés, amelyet stabilizálódás követett. Napjainkra pedig az elmúlt évek tapasztalatai alapján akár évi 5-10 százalékkal is növekedik a termelés. És ahogy az országunkban, úgy világ szinten is folyamatosan növekszik a nyúlhús-termelés, az elmúlt évek adatai alapján 2000 óta közel duplájára nőtt az előállítás. Ma a vágónyúl 98 százalékát nagyüzemekben állítják elő, az országunkban pedig két nyúlvágóhíd is működik. Az elemzések alapján a jövőben azok a gazdaságok tudnak megélni a nyúlhús-termelésből, akik vállalkozói szinten végzik, amely 1500-2000 anyanyúltól indul. Természetesen aki kiegészítés céljából szeretne nyulakkal foglalkozni, annak elegendő 500 nyúl is a sikeres termeléshez –írja a Hello Vidék.

Galamb

A galambtenyésztés igen jövedelmező ágazat, viszont hazánkban manapság nem túl elterjedt. Míg az 1970-es években megközelítőleg 1000 tonna galambot dolgoztak fel, és adtak el külföldi országoknak, addig napjainkra ez az ágazat teljesen leépült, és nem mutat különösebb növekedést az elmúlt években. Ellenben Egyiptommal és Kínával, ahol előbbi esetében a galamb és egyéb haszonmadár kategóriájú szárnyasok 41,7 százaléka, utóbbi esetében pedig a galambállomány 25,3 százaléka a világpiaci galambtermelésnek.
Ezért pedig a magyar kormány programot is kezdeményezett a tenyésztés támogatása céljából. Egy család megélhetéséhez megközelítőleg 500 pár húsgalambra lenne szükség, ilyen mennyiségben már haszon is származik az állat tartásából.

Összefoglalva tehát mind a nyulászat, mind a méhészet és a galambászat ágazata is kis súlyú, amennyiben hobbi szinten űzik a gazdálkodók, viszont fejlődésével sokszínűbbé teszi a vidéki térségeket és agrárgazdaságokat. Ahhoz, hogy valóban jövedelmezőek legyenek ezek az ágazatok, vállalkozói méretű gazdaság kialakítása szükséges, amely segítségével egyszerre, nagy mennyiségben és jó minőségben lehet előállítani az eladásra kínált terméket. A fejlesztésekhez azonban szükséges az is, hogy a pályázatok és támogatások ugyanúgy elérhetőek legyenek ezen termelők számára is, mint a más állatfajjal, például szarvasmarhával vagy baromfival dolgozók számára.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás