A tavaly óta tartó takarmányár-emelkedés már sajnos áldozatokat is követelt: vannak például olyan baromfihízlalással foglalkozó termelők, akik úgy döntöttek, egyelőre szüneteltetik ezt a tevékenységet. A folyamatos veszteségtermelés helyett inkább átcsoportosítják a munkásaikat a gazdaságukon belül, hogy ne kelljen őket elbocsátani. A helyzet mindenképpen valamiféle beavatkozást igényel.

A 2020-as agrárcenzus megmutatta, hogy az állattenyésztési ágazat aránya a mezőgazdaságon belül tovább romlott, holott szinte minden fórumon azt hallani, hogy az agrár-élelmiszeripari ágazat értékesítésében növelni kell a feldolgozott termékek arányát.

Elengedhetetlen a nemzeti támogatások egy részének az állattenyésztésbe való bizonyos átcsoportosítása (Fotó: Pixabay)

Állami odafigyelésre, támogatásra van szükség!

A magyarmezogazdasag.hu-nak nyilatkozó Zászlós Tibor, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége elnöke ezért értékeli rendkívül szükségesnek az állami odafigyelést, az állami támogatást. Elengedhetetlennek tartja a nemzeti támogatások egy részének az állattenyésztésbe való bizonyos átcsoportosítását, bizonyos termeléshez kötött támogatásoknak a kialakítását.

A szövetség elnöke szerint ez kell ahhoz, hogy a mostani válságot is túlélje az ágazat, úgy, mint annak idején 6-7 évvel ezelőtt a tejválságot. Akkor Európa legnagyobb támogatását kapta a magyar termelő.

Minden szakértő azt mondja, hogy az inputanyagok árának emelkedése előbb-utóbb növeli a fogyasztói árakat – bár ezt az akciós húsárakon még nem látni. Az állattartók számára azonban a leálláson kívül nyilván a termelés takarékos fenntartása és a fejlesztés az alternatíva.

Egy olyan külső erő, mint például a takarmányár-emelkedés, szertefoszlathatja
a reményeket (Fotó: Pixabay)

Költségvisszafogás mint járható út

Zászlós Tibor szerint már nagyon sokszor elmondták az állattenyésztőknek, hogy fogják vissza a saját maguk által csökkenthető költségeket. És ők meg is teszik. Ráadásul a precíziós állattenyésztés is kezd egyre nagyobb teret ölteni. Azok a telepek, amelyek korszerű technológiával, innovatív beruházással rendelkeznek, a határon vannak a költségmegtakarítás tekintetében. De egy olyan külső erő, mint például a takarmányár-emelkedés, szertefoszlathatja a reményeket. És akkor ott van még a csomagolóanyagok árnövekedése, a higiéniai szabályok betartásának emelkedő költségei, a forintárfolyam kiszámíthatatlan ingadozása… Mindez nyilvánvalóan egyaránt sújtja az állattenyésztőket.

És még a vírusok is…

A negatív tényezők sorában hangsúlyos a rendkívül sok állati és állattenyésztést sújtó vírus jelenléte, ami az elmúlt időszakban az ágazatokat érintette.

Napi küzdelmet kell(ett) folytatni a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis vagy épp a Covid-vírus ellen (Fotó: Pixabay)

Így napi küzdelmet kell(ett) folytatni a madárinfluenza, az afrikai sertéspestis vagy épp a Covid-vírus ellen. Reményre ad okot ugyanakkor, hogy azok a termelők, akik hivatásként tekintenek az állattenyésztésre vagy az agráriumra, meg fogják találni azokat a lehetőségeket, amelyek révén a termelés a jelenlegi vagy akár magasabb színvonalon is folytatható lesz.

A jelen helyzetben a termelés felfüggesztése mellett döntő gazdálkodó a leállást istállófejlesztésre, új technológia bevezetésére is felhasználhatja, vagy egy ilyen helyzet lehetőséget ad a családi munkamegosztás és felelősségi rendszer átalakítására is – a cél, hogy működjön az ágazat.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás