Hirdetés
Állattenyésztők KAP-támogatása – hasznos tudnivalók
Felgyorsult a KAP Stratégiai Tervhez kapcsolódó végrehajtási rendeletek előkészítése. A jogszabályterveket az Agrárminisztérium február elején egész napos egyeztetés keretében mutatta be a vezető szakmai szervezeteknek, köztük a Magyar Állattenyésztők Szövetségének. Az új szabályozás állattenyésztőket érintő legfontosabb újdonságait foglalta össze a Magyar Állattenyésztők Lapjának februári száma.
Az Agrárminisztérium (AM) február 2-án egész napos egyeztetést tartott a meghatározó szakmai szervezeteknek, ahol bemutatták azt a nyolc végrehajtásirendelet-tervezetet, amelyet hamarosan rövid társadalmi egyeztetésre bocsátanak, majd a terveik szerint a közeli jövőben közzé is teszik a Közlönyben.
Nyolc jogszabály
Az alábbi nyolc jogszabály képezi a támogatások szabályozásának alapját:
- egységes kérelem rendelete, a támogatások igénybevételének általános szabályairól
- a támogatások feltételeiről szóló rendelet, amely a helyszíni ellenőrzések és a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra (HMKÁ) vonatkozó előírásokat tartalmazza
- az Agro-Ökológiai Programhoz (AÖP) kapcsolódó támogatások igénybevételének részletes szabályait tartalmazó rendelet
- a terület alapú és az átmeneti nemzeti támogatások, valamint a kiegészítő jövedelemtámogatás igénybevételével kapcsolatos szabályok
- a termeléshez kötött uniós támogatások szabályai
- a fiatal gazdákat megillető támogatás részleteit tartalmazó rendelet
- az aktív mezőgazdasági termelő vizsgálatát és a minősítés feltételeit tartalmazó rendelet
- a támogatások miniszteri rendeleteit módosító jogszabály.
Az állattenyésztőket érintő legfontosabb változások
Az Egységes Kérelemnél a szarvasmarha- és juhtartóknak az állatalapú támogatási jogcímeknél a támogatható állatok listáját közvetlenül az ENAR adatbázisból fogja a gazdához hozzárendelni a rendszer. Ezért kell naprakész nyilvántartást vezetni az állományváltozásról.
Egységesen 2018-ra frissül az átmeneti támogatások báziséve. Jó hír, hogy az anyatehenek után járó támogatásnál a 30% ellés és a 40% üsző arány nem teljesítése esetén nem az egész állomány támogatását vonják meg, hanem csak annyiét, ahány nem teljesítette a feltételt.
Az AÖP-t egy évre kell vállalni, azaz minden évben dönthet a gazda, hogy milyen vagy mennyi többletfeltételt kíván teljesíteni az AÖP-támogatás megszerzéséhez. Ez nagy előny, mondhatni, csak az nem fog részt venni benne, aki nem akar. A vállalásokat tábla szinten ellenőrzik.
(Forrás: allattenyesztok.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés