Almaültetvény telepítése előtt sok mindent meg kell terveznie, meg kell vizsgálnia a gazdának. Hasraütés-szerűen nem lehet eldönteni, hogy milyen almafajtát fogunk termeszteni. Először a terület adottságaival kell tisztában lennünk: milyen talajtípusra szeretnénk telepíteni, mennyi a talaj tápanyagtartalma, hogyan fogjuk tudni pótolni a tápanyagot, stb. Ezt követően megfelelően el kell munkálni a talajt, ha kell, ki kell építeni a támfalrendszert és csak ezek után kezdhetjük el beszerezni az almafacsemetéket. De honnan is? És mekkorát?

Jelenleg a hazánkban előállított oltványokon kívül számos külföldről származó szaporítóanyag is beszerezhető a magyar faiskolákban. Találkozhatunk olasz, francia, holland, német és szlovák oltványokkal is beszerzőkörutunk során.

Régebben az volt a trend, hogy szemzett vagy oltott suhángokat vásároltak a gazdák, ezeket ültették el, de ez mára kezd megváltozni. Manapság előnyben részesítik az almával foglalkozók az egy éves, koronával rendelkező oltványokat. Ennek nagyon egyszerű magyarázata van: a koronás oltványokon lévő oldalelágazásokat már a faiskolában megnevelik, ennyivel kevesebb gondja lesz a gazdának később. Az sem elhanyagolható előny, hogy az egyéves koronás almaoltvány sokkal erősebb gyökérrel rendelkezik, mint egy egyszerű oltott vagy szemzett suháng. Az erősebb gyökérzetnek köszönhetően sokkal könnyebben fog megeredni a fa, kevésbé fogja megviselni minden fizikai behatás.

Tavaszi vagy őszi telepítés?

Mindenek előtt meg kell említeni, hogy az almafajta választásakor és a telepítési idő kitűzésekor nagyon oda kell figyelni, hogy melyik országból, milyen éghajlati övről származik a telepítendő oltvány. A Magyarországgal megegyező éghajlatról érkező oltványok őszi telepítésével nincsen probléma, de például egy olasz almaoltvány őszi telepítése már nem feltétlenül jó ötlet. A mai napig sem tökéletesen eldöntött kérdés, hogy a tavaszi vagy az őszi telepítési idő az ideálisabb, de mindkettőnek van előnye és hátránya. Az ősszel történő ültetés előnye, hogy ha nem tudunk öntözni telepítéskor, a téli csapadék nagy valószínűséggel elegendő lesz az almafáink gyökeresedéséhez, sőt, talán még erősebb fejlődést érhetnek el így, mint tavasszal ültetett társaik.

Fontos! Telepítést követően mindenképpen öntözni kell az oltványokat a megfelelő gyökérnövekedés elindulásának elősegítése érdekében! Az almafa-telepítést célszerű olyan időszakra időzíteni, amikor a telepítést követően esősebb napok következnek, ezzel megspórolhatjuk a locsolás költségeit és a ’természetes locsolás’ a lehető legjobb a gyümölcsfáinknak.

Az őszi telepítésnek csak a fent említett egyetlen előnye van a tavaszival szemben, így ha tavasszal telepítünk és a locsolást meg tudjuk oldani, semmi probléma nem merülhet fel az almaültetvényünkkel kapcsolatban.

Ültetvényünk létesítése előtt mérjük fel, hogy milyen almabetegségek fordultak elő az utóbbi időben a környéken. Amennyiben sikerült megszerezni a kellő információt, célszerű olyan almaoltványokat beszereznünk, melyek a leggyakrabban előforduló betegségekre rezisztensek, így kiküszöbölhetjük a növényvédelem által megemelkedett kiadásokat is.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás