Almaültetvény telepítése előtt sok mindent meg kell terveznie, meg kell vizsgálnia a gazdának. Hasraütés-szerűen nem lehet eldönteni, hogy milyen almafajtát fogunk termeszteni. Először a terület adottságaival kell tisztában lennünk: milyen talajtípusra szeretnénk telepíteni, mennyi a talaj tápanyagtartalma, hogyan fogjuk tudni pótolni a tápanyagot, stb. Ezt követően megfelelően el kell munkálni a talajt, ha kell, ki kell építeni a támfalrendszert és csak ezek után kezdhetjük el beszerezni az almafacsemetéket. De honnan is? És mekkorát?

Jelenleg a hazánkban előállított oltványokon kívül számos külföldről származó szaporítóanyag is beszerezhető a magyar faiskolákban. Találkozhatunk olasz, francia, holland, német és szlovák oltványokkal is beszerzőkörutunk során.

Régebben az volt a trend, hogy szemzett vagy oltott suhángokat vásároltak a gazdák, ezeket ültették el, de ez mára kezd megváltozni. Manapság előnyben részesítik az almával foglalkozók az egy éves, koronával rendelkező oltványokat. Ennek nagyon egyszerű magyarázata van: a koronás oltványokon lévő oldalelágazásokat már a faiskolában megnevelik, ennyivel kevesebb gondja lesz a gazdának később. Az sem elhanyagolható előny, hogy az egyéves koronás almaoltvány sokkal erősebb gyökérrel rendelkezik, mint egy egyszerű oltott vagy szemzett suháng. Az erősebb gyökérzetnek köszönhetően sokkal könnyebben fog megeredni a fa, kevésbé fogja megviselni minden fizikai behatás.

Tavaszi vagy őszi telepítés?

Mindenek előtt meg kell említeni, hogy az almafajta választásakor és a telepítési idő kitűzésekor nagyon oda kell figyelni, hogy melyik országból, milyen éghajlati övről származik a telepítendő oltvány. A Magyarországgal megegyező éghajlatról érkező oltványok őszi telepítésével nincsen probléma, de például egy olasz almaoltvány őszi telepítése már nem feltétlenül jó ötlet. A mai napig sem tökéletesen eldöntött kérdés, hogy a tavaszi vagy az őszi telepítési idő az ideálisabb, de mindkettőnek van előnye és hátránya. Az ősszel történő ültetés előnye, hogy ha nem tudunk öntözni telepítéskor, a téli csapadék nagy valószínűséggel elegendő lesz az almafáink gyökeresedéséhez, sőt, talán még erősebb fejlődést érhetnek el így, mint tavasszal ültetett társaik.

Fontos! Telepítést követően mindenképpen öntözni kell az oltványokat a megfelelő gyökérnövekedés elindulásának elősegítése érdekében! Az almafa-telepítést célszerű olyan időszakra időzíteni, amikor a telepítést követően esősebb napok következnek, ezzel megspórolhatjuk a locsolás költségeit és a ’természetes locsolás’ a lehető legjobb a gyümölcsfáinknak.

Az őszi telepítésnek csak a fent említett egyetlen előnye van a tavaszival szemben, így ha tavasszal telepítünk és a locsolást meg tudjuk oldani, semmi probléma nem merülhet fel az almaültetvényünkkel kapcsolatban.

Ültetvényünk létesítése előtt mérjük fel, hogy milyen almabetegségek fordultak elő az utóbbi időben a környéken. Amennyiben sikerült megszerezni a kellő információt, célszerű olyan almaoltványokat beszereznünk, melyek a leggyakrabban előforduló betegségekre rezisztensek, így kiküszöbölhetjük a növényvédelem által megemelkedett kiadásokat is.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás