A Magro.hu Agrárhírek oldalán már olvashattak több cikket is, melyeket egy lelkes, külföldön élő magyar gazda tapasztalatai alapján írtunk meg. Szabolcs akkor még Dániában élt és dolgozott állattenyésztőként, mára viszont Angliába költözött és egy almáskert vezetőjévé nőtte ki magát. Rajta keresztül azt próbáltuk kideríteni, mennyiben más az angol almatermesztés, mint a magyar.

Elöljáróban néhány szó Nagy Szabolcsról: tavaly utazott Dániából Angliába, Norfolk területére, hogy az állattenyésztés után kipróbálja magát a mezőgazdaság egy új ágazatában: az almatermesztésben. A megérkezést követően azonnal műszakvezetővé nevezték ki, így munkája komoly hatással volt már akkor is az almáskert életére. Mára a kemény munka meghozta gyümölcsét szó szerint és átvitt értelemben is: Szabolcs vezeti az ültetvényt és felügyel minden egyes munkafolyamatot, amelyből – mint kiderült - elég sok van.

Másképp metszenek az angolok

Már a gyümölcsös felépítésén is látszik a különbség egy hazai és egy angol almáskert között. A gyümölcsfákat ugyanis támrendszerek segítségével nevelik, így metszésük sem az itthon megszokottak szerint történik. A támrendszeres termesztéshez leginkább illő koronaformát, az úgynevezett sövényt részesítik előnyben, míg hazánkban sokszor inkább tölcsér formájúra metszik a gyümölcsfákat.

A fákat nem hagyják magasra nőni annak érdekében, hogy a növény inkább a termésnevelésre fordítsa erejét
 

A metszési munkálatokat kizárólag elektromos metszőollókkal végzik a farmon annak érdekében, hogy minél gyorsabban és precízebben végezzenek a munkával. 5 ember 62 hektárnyi almafát 2 hónap alatt meg tudott metszeni ezzel a módszerrel, ami nem kis teljesítmény.

Komoly szabályozások Angliában

Riportunkat a permetezési időszak közepén készítettük Szabolccsal, ami Angliában komoly feltételekhez kötött.

Hasonlóan hazánkhoz, ott is kizárólag csak az a személy permetezhet, akinek megvan hozzá a megfelelő szakképesítése. Angliában egy kétlépcsős rendszerben kell elvégezni egy növényvédelmi tanfolyamot, melynek sikeres zárását követően lehet csak vegyszerekkel dolgozni a gyümölcsösökben, vagy éppen a szántóföldeken.

Magyarországon téma volt pár hónappal ezelőtt, hogy bevezetik a permetezőgépek kötelező felülvizsgálatát. A terv azonban elbukott, azóta sem érkeztek érdemi információk az ügyben. Angliában ez már egy megoldott kérdés: minden évben kötelezően felülvizsgálják a permetező berendezéseket és csak a folyamatosan karbantartott gépekkel lehet permetezni. Az angol gazdáknak persze ez pénzbe kerül, mégsem vétózták meg a döntést úgy, mint itthon tették azt pont a költségekre hivatkozva.

Nem is tehettek mást a farmerek, mint hogy elfogadták ’szükséges rosszként’ a folyamatos ellenőrzéseket, a csapadékos angol időjárás miatt ugyanis jóval többször kell a permetezőkhöz nyúlniuk, mint például itthon. Riportalanyunk elmondta, ők minden héten permetezik az ültetvény gyümölcsfáit, megelőző céllal. Arra azonban odafigyelnek, hogy szigorúan méhkímélő technológiát és szereket alkalmazzanak, valamint az előírt egészségügyi várakozási időket is betartsák. A használt szerek valószínűleg hasonlóak, mint itthon, ugyanis Angliában is a Syngenta, a Dupont és a BASF termékeit használják előszeretettel a gazdálkodók.

Nem játék a permetezés, főleg ha különleges fajtát termeszt a gazda
 

Kell is a folyamatos törődés a gyümölcsfáknak, ugyanis egy különleges almafajtát termesztenek a farmon, méghozzá a Bramley-t. A Bramley alma kilóját 3 fontért lehet megvásárolni, ami magyar fizetőeszközre átszámolva több, mint ezer forintnak felel meg.

De még mielőtt valaki vérszemet kapna és azonnal elkezdené megrendelni az ősszel telepítendő Bramley csemetéket, előre szólunk, ne tegye. Ez a fajta ugyanis hazai körülmények között nem termeszthető.

Ennek oka, hogy rendkívül fagy- és melegérzékeny fajtáról van szó, már a minusz 4-5 fok is megterhelést jelent a növény számára, sőt, a nyári 35-40 fokos hőséget sem bírná. Kiegyenlített hőmérsékletre van szüksége, nem bírja elviselni a szélsőségeket.

Értékességének megfelelően a betakarításkor is kiemelten kezelik a gyümölcsöt a Szabolcs által vezetett farmon. Szorgalmas idénymunkások kizárólag kézzel szüretelik le a gyümölcsöt még akkor is, ha azt nem frissen, hanem dzsemként értékesítik később. Az angoloknál ugyanis az értékesítés is jobban tervezhető mint itthon. A farm rendelkezik saját feldolgozóval, így nem a friss almát adják el, hanem dzsemként feldolgozva értékesítik nagyobb áruházláncok felé, sőt, online is értékesítik portékáikat. Ennek megfelelően bevételük is jóval magasabb, mintha a friss gyümölcsöt szállítanák le az áruházaknak.

Szabolcs jó vezető révén a munkákból is kiveszi részét, sőt, egy innovációval is segíti az ültetvény mindennapjait. Üzemanyagspórolás címén összekapcsolt egy kaszagépet és egy permetezőt, így egymenetben végezhető a fasorok közti gyep kaszálása és a gyümölcsfák permetezése is. Az innovatív ötlet a következő fotón látható:

Kaszálás és permetezés egymenetben – valóban költségcsökkentő innováció
 

Köszönjük a riportot Nagy Szabolcsnak és kívánunk neki sok sikert és kitartást az angliai almafarmon eltöltött időszakhoz!

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás