A klímaváltozás hatása már évek óta érződik hazánkban. Egyre inkább a forró, aszályos nyarak a jellemzőek, ilyen esetben pedig az öntözhetőség egy termőterületnek létfontosságú lehet.

Hol forró, hol hűvös, hol aszályos, hol belvizes… ember legyen a talpán, aki ki tud igazodni az utóbbi évek időjárásán. A nagy mennyiségű csapadékkal nem sokat tehetünk sajnos, ellenben az aszály kivédhető, ha tudjuk öntözni a termőföldet. A versenyképes mezőgazdaság egyik fő követelménye is a vízutánpótlás.

Mi kell ahhoz, hogy egy mezőgazdasági területet öntözni tudjunk? Évek hosszú munkája és temérdek pénz, mert nem olcsó mulatság öntözőrendszert kiépíteni egy mezőgazdasági területen. Ebből adódóan Magyarországon kevés az a terület, amely öntözhető, de mégis, az emberek szeretnék, ha az aszálykárokat enyhíteni tudnák valamilyen módon. Erre jött létre alternatívaként néhány évvel ezelőtt az egynyári öntözés elnevezésű engedély.

Aki csak egy évig szeretne öntözni, annak ideális választás az egynyári öntözés
 
Mit is jelent ez pontosan?
„Egynyári öntözés: egy öntözési idényben, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, maximum 120 mm/ha (1200 m3/ha) öntözővíz kijuttatása, legfeljebb 100 ha nagyságú területre”.

Egynyári öntözésre szóló engedély abban az esetben adható ki a gazdának, ha a kérelemben megjelölt területre, vagy annak egy részére a kérvény beadását megelőző 5 éven belül egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély kiadására nem került sor.

A kérelmet az illetékes vízügyi igazgatósághoz kell benyújtani. A kérelemhez egyszerűsített talajvédelmi tervet kell csatolni, amely igazolja az öntözővíz minőségét.

Aki engedélyt kap az egynyári öntözésre, köteles öntözési naplót vezetni, melyben fel kell tüntetnie a napi kivett vízmennyiséget.

További részleteket IDE kattintva olvashat!

Érdekli a téma?
Ha szeretne többet megtudni az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásáról, jöjjön el a Gazdag Gazda Konferenciasorozat valamely állomására szeptemberben! Részletes program és kedvezményes jelentkezés a http://www.magro.hu/konferencia/ oldalon.

Fotó: gfk.tsf.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Madárnak nézik a vásárlókat? Ismét csalók próbálkoznak tűzifával

2024.11.08.

A Pilisi Parkerdő Zrt. egyik vásárlójának jelzésére kezdett vizsgálatba a Nébih egy újabb tűzifás csalás ügyében.

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás