A klímaváltozás hatása már évek óta érződik hazánkban. Egyre inkább a forró, aszályos nyarak a jellemzőek, ilyen esetben pedig az öntözhetőség egy termőterületnek létfontosságú lehet.

Hol forró, hol hűvös, hol aszályos, hol belvizes… ember legyen a talpán, aki ki tud igazodni az utóbbi évek időjárásán. A nagy mennyiségű csapadékkal nem sokat tehetünk sajnos, ellenben az aszály kivédhető, ha tudjuk öntözni a termőföldet. A versenyképes mezőgazdaság egyik fő követelménye is a vízutánpótlás.

Mi kell ahhoz, hogy egy mezőgazdasági területet öntözni tudjunk? Évek hosszú munkája és temérdek pénz, mert nem olcsó mulatság öntözőrendszert kiépíteni egy mezőgazdasági területen. Ebből adódóan Magyarországon kevés az a terület, amely öntözhető, de mégis, az emberek szeretnék, ha az aszálykárokat enyhíteni tudnák valamilyen módon. Erre jött létre alternatívaként néhány évvel ezelőtt az egynyári öntözés elnevezésű engedély.

Aki csak egy évig szeretne öntözni, annak ideális választás az egynyári öntözés
 
Mit is jelent ez pontosan?
„Egynyári öntözés: egy öntözési idényben, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, maximum 120 mm/ha (1200 m3/ha) öntözővíz kijuttatása, legfeljebb 100 ha nagyságú területre”.

Egynyári öntözésre szóló engedély abban az esetben adható ki a gazdának, ha a kérelemben megjelölt területre, vagy annak egy részére a kérvény beadását megelőző 5 éven belül egynyári öntözésre szóló vízjogi üzemeltetési engedély kiadására nem került sor.

A kérelmet az illetékes vízügyi igazgatósághoz kell benyújtani. A kérelemhez egyszerűsített talajvédelmi tervet kell csatolni, amely igazolja az öntözővíz minőségét.

Aki engedélyt kap az egynyári öntözésre, köteles öntözési naplót vezetni, melyben fel kell tüntetnie a napi kivett vízmennyiséget.

További részleteket IDE kattintva olvashat!

Érdekli a téma?
Ha szeretne többet megtudni az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásáról, jöjjön el a Gazdag Gazda Konferenciasorozat valamely állomására szeptemberben! Részletes program és kedvezményes jelentkezés a http://www.magro.hu/konferencia/ oldalon.

Fotó: gfk.tsf.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás