Elérkezett a nyár vége. Ideje számot vetni, milyen időjárási körülményekkel kellett megküzdeniük a gazdáknak ebben a szezonban. Az mindenkinek nyilvánvaló lehet, hogy az elmúlt évek (ha nem a valaha volt) legforróbb és legszárazabb időszakát éltük át idén és ezek az időszakok rendkívüli módon hatnak a termények minőségére és mennyiségére egyaránt.

A tikkasztó hőség valamennyi termesztett növényre kisebb-nagyobb hatással volt. A tartósan meleg hőmérsékletű időszakokban, ha csapadékhiánnyal is párosult, a termesztett növények kevesebb szerves anyagot tudtak előállítani. Ezzel csökkent a termés mennyisége és a minősége is romlott. Sőt, a hőségben még a kártevők is elszaporodtak.

Látható, hogy a jövőben kizárólag akkor lehet majd gazdaságos növénytermesztést folytatni, ha öntözni tudjuk a kultúrnövényeinket. Öntözésnél viszont van egy dolog, amit fontos figyelembe venni:

az elegendőnél egy cseppel sem kell több vizet kijuttatni a növények alá!

Az Árpád-Agrár Zrt. közleménye szerint ezért is fontos olyan öntözőrendszereket kiépíteni, melyek szinte milliliterre pontosan annyi vizet juttatnak ki a növényeknek, mint amennyire azoknak szükségük van. Legyen szó szántóföldekről, vagy éppen üvegházi növénytermesztésről.

Szükség van az öntözésre, de csak annyira, amennyire valóban szükségük van a növényeknek
 

Nem elsősorban a vízszámlák csökkentése miatt van erre szükség, hanem azért is, hogy a jelenleg rendelkezésre álló vízkészletekkel takarékosan tudjunk bánni. Ennek érdekében a jövőben akár világméretű összefogás is létrejöhet.

A Föld vízkészlete ugyanis véges. Egyes előrejelzések szerint az évszázad végére a víz már az aranynál is drágább lehet, mivel addigra jelentősen megcsappanhatnak a vízkészletek. Ennek oka a népességnövekedés, a globális felmelegedés és a mértéktelen vízhasználat.

Egy szóval, ha azt szeretnénk, hogy a jövőben is legyen tiszta vizük gyerekeinknek és unokáinknak, össze kell fognunk és fenntartható módon kell felhasználni a rendelkezésre álló vizeinket.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás