A gabonafutrinka több néven is ismert, csócsárlónak, gabonafutónak, és vetési futrinkának is hívják. Nevéhez hűen tényleg futrinka. Teste ennek megfelelően alakult, ragadozó rágó szájszervének jellegzetessége, hogy rágóinak hegye alkalmas használatra, míg az éleit nem tudja használni. Levélzetet, egyéb növényi szövetet vágni, darabolni épp ezért nehézkesen, vagy egyáltalán nem tud. A gabonában a lárvák okoznak nagy gondokat.

Az Agrofil írta le, hogy a lárva hegyes, sarlószerűen görbült rágóival képtelen a levelek elvágására. Viszont a rágók hegyével jelentősen roncsolja az erek között elhelyezkedő, a fotoszintézisért és légzésért felelős levélszövetet. A lárva kizárólag ezzel a levélrésszel táplálkozik. Táplálkozása nyomán eleinte kisebb kerek foltokban, majd a levelek teljes felületén eltűnik a zöld növényi szövet, és csak a kifehéredett erek maradnak meg utána. A gabonafutrinkának évente egy nemzedéke fejlődik hazánkban, a szántóföldeken lárva alakban telel át. Kifejezetten fénykerülő faj. A lárvák napközben függőleges földalatti járataikban lapulnak és csak sötétben táplálkoznak. A kifejlett bogár a kalászokat rágja, de kártétele a lárvákéhoz képest elenyésző. A kifejlett bogarak a gabonaföldeken táplálkoznak és párosodnak, így a peterakás legnagyobb része is a gabonatarlókon történik.

Komoly bajokat okoz a gabonafutrinka a táblákon, képünkön a kifejlett bogár - Forrás: Udo Schmidt from Deutschland - Zabrus tenebrionides (Goeze, 1777) Uploaded by Magnus Manske

A kifejlett károkozó egy nagyjából 15 mm nagyságú fekete színű bogár, amely Európában és a Közel-Keleten is elterjedt. Az imágó a talajban telel, majd károkozását tavasz végén, nyár elején kezdi meg az érésben lévő gabonaszemek rágásával. A kifejlett egyedek párzása augusztusban zajlik le. Ezután a talajban készített üregekbe teszik a nagyjából 4 mm-es, hosszúkás tojásaikat. A kikelő lárvák éjjel bújnak elő a földbe fúrt üregekből és a fiatal gabonafélék leveleit rágcsálják, amelyek ezért kócossá, gyűrötté válnak. A gabonafutrinka kártétele leginkább gabona monokultúra, illetve régebbi időkben az ugaroltatott területek, vagy a feltört gyepek után volt gyakoribb. A gabonaféléken kívül még a frissen telepített fűféléket, gyepeket, pázsitokat is károsíthatja. 

Védekezés a kártevő ellen

A gabonafutrinka lárvák képesek akár a teljes vetés elpusztítására. Vetésváltás nélküli termesztés esetén megjelenésükre és károsításukra a futóhomok talajok kivételével szinte bárhol lehet számítani. Mivel életciklusának jelentős részét a talajban tölti, talajfertőtlenítéssel, illetve megfelelő vetésforgóval lehet ellene védekezni. Ennek elmulasztása esetén csak a permetezés marad, melyet a lárva éjszakai életmódja miatt este kell elvégezni. Az inszekticides csávázó szerek akár 4-5 leveles állapotig jó hatékonyságot hoznak a károsító ellen. Az inszekticides állománypermetezésre is sok, hatékony szer áll rendelkezésre.  Természetes ellenségei egyébként a vetési varjú, a dankasirály, és a vakondok. Amennyiben ezek folyamatosan jelen vannak a gabonavetéseken, az gyanakodásra adhat okot. A bogár fotójának eredetije ezen a hivatkozáson található.

https://www.youtube.com/watch?v=b4S4YQSy4D8
A gabonafutrinka Grúziában

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás