A gabonafutrinka több néven is ismert, csócsárlónak, gabonafutónak, és vetési futrinkának is hívják. Nevéhez hűen tényleg futrinka. Teste ennek megfelelően alakult, ragadozó rágó szájszervének jellegzetessége, hogy rágóinak hegye alkalmas használatra, míg az éleit nem tudja használni. Levélzetet, egyéb növényi szövetet vágni, darabolni épp ezért nehézkesen, vagy egyáltalán nem tud. A gabonában a lárvák okoznak nagy gondokat.

Az Agrofil írta le, hogy a lárva hegyes, sarlószerűen görbült rágóival képtelen a levelek elvágására. Viszont a rágók hegyével jelentősen roncsolja az erek között elhelyezkedő, a fotoszintézisért és légzésért felelős levélszövetet. A lárva kizárólag ezzel a levélrésszel táplálkozik. Táplálkozása nyomán eleinte kisebb kerek foltokban, majd a levelek teljes felületén eltűnik a zöld növényi szövet, és csak a kifehéredett erek maradnak meg utána. A gabonafutrinkának évente egy nemzedéke fejlődik hazánkban, a szántóföldeken lárva alakban telel át. Kifejezetten fénykerülő faj. A lárvák napközben függőleges földalatti járataikban lapulnak és csak sötétben táplálkoznak. A kifejlett bogár a kalászokat rágja, de kártétele a lárvákéhoz képest elenyésző. A kifejlett bogarak a gabonaföldeken táplálkoznak és párosodnak, így a peterakás legnagyobb része is a gabonatarlókon történik.

Komoly bajokat okoz a gabonafutrinka a táblákon, képünkön a kifejlett bogár - Forrás: Udo Schmidt from Deutschland - Zabrus tenebrionides (Goeze, 1777) Uploaded by Magnus Manske

A kifejlett károkozó egy nagyjából 15 mm nagyságú fekete színű bogár, amely Európában és a Közel-Keleten is elterjedt. Az imágó a talajban telel, majd károkozását tavasz végén, nyár elején kezdi meg az érésben lévő gabonaszemek rágásával. A kifejlett egyedek párzása augusztusban zajlik le. Ezután a talajban készített üregekbe teszik a nagyjából 4 mm-es, hosszúkás tojásaikat. A kikelő lárvák éjjel bújnak elő a földbe fúrt üregekből és a fiatal gabonafélék leveleit rágcsálják, amelyek ezért kócossá, gyűrötté válnak. A gabonafutrinka kártétele leginkább gabona monokultúra, illetve régebbi időkben az ugaroltatott területek, vagy a feltört gyepek után volt gyakoribb. A gabonaféléken kívül még a frissen telepített fűféléket, gyepeket, pázsitokat is károsíthatja. 

Védekezés a kártevő ellen

A gabonafutrinka lárvák képesek akár a teljes vetés elpusztítására. Vetésváltás nélküli termesztés esetén megjelenésükre és károsításukra a futóhomok talajok kivételével szinte bárhol lehet számítani. Mivel életciklusának jelentős részét a talajban tölti, talajfertőtlenítéssel, illetve megfelelő vetésforgóval lehet ellene védekezni. Ennek elmulasztása esetén csak a permetezés marad, melyet a lárva éjszakai életmódja miatt este kell elvégezni. Az inszekticides csávázó szerek akár 4-5 leveles állapotig jó hatékonyságot hoznak a károsító ellen. Az inszekticides állománypermetezésre is sok, hatékony szer áll rendelkezésre.  Természetes ellenségei egyébként a vetési varjú, a dankasirály, és a vakondok. Amennyiben ezek folyamatosan jelen vannak a gabonavetéseken, az gyanakodásra adhat okot. A bogár fotójának eredetije ezen a hivatkozáson található.

https://www.youtube.com/watch?v=b4S4YQSy4D8
A gabonafutrinka Grúziában

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás