A gyümölcs- és szőlőültetvényünk életereje azon múlik, hogy milyen tápanyagellátásban részesülnek, nemcsak a termésképzés idejében, hanem a szüret után is. A legkomolyabb probléma, hogy a növényeink tápanyagfeltöltése a termésérés során sok esetben megszakad, pedig ez az időszak kívánná a leginkább, hogy utánpótlást kapjon. A termések képzése során a növény már elkezdi a következő évi rügyek nevelését is, melyeknek szintén szüksége van a tápanyagokra. Az érési periódusban pedig a következő évi tartalékok képzése is elindul a növényben. Ahhoz, hogy a gyümölcsfánk, illetve szőlőtőkénk minél jobban tűrje a téli, tavaszi hideghatásokat, szüksége lesz ezekre a tartalékokra. Emellett a következő évi induláshoz is ezekből a tartalékokból fog elhasználni a növényünk a virág-, illetve a levélképződéshez. Ahhoz, hogy a gyümölcs-, szőlőültetvényünk fel tudjon készülni a következő évi újraindulásra és a tavaszi fagyhatásokra, ahhoz elsősorban káliumra, mikroelemekre, és nitrogénre lesz szüksége.

Egyértelmű jelek mutatkoznak arra, hogy a növényben lévő bizonyos szénhidrátok (például cukoralkoholok) tartalékai fagyállóként működnek a növényi sejtekben. Ezen szénhidráttartalékok koncentrációja nagymértékben függ a betakarítás utáni fotoszintézistől. Az ekkor megtermelt energia jelentős része a szárban és az ágakban raktározódik el, növelve ezeket a tartalékokat és ezáltal a növény fagyállóságát. A hidegstressz hatására a rügy sejtjeiben jelen levő víz megfagy, az ebből következő térfogatnövekedés feltöri a sejtfalat, ami sérülésekhez, elhaláshoz vezet. Ez a helyzet elkerülhető, ha a sejtnedvüregben levő víz sókoncentrációját megnöveljük, így csökkentjük a fagyáspontot, azaz védelmet nyújthatunk a kezeléssel bizonyos negatív hőmérsékleti tartományig.

Az érésre való felkészítés során használt kálium túlsúlyos műtrágyák, illetve lombtrágyák segítik a tartalékok képződését is. A kálium különösen kedvező hatással bír, mivel a növény sókoncentrációjának emelése mellett szabályozza a sejtmembrán áteresztő képességét, vagyis csökkenti a fagyos növényi szövetek sejtkiszáradása miatti károsodását. A megfelelő kálium kijuttatása fontos a stressz hatásának csökkentése érdekében. A kálium emellett az szénhidrátok (például cukrok) szállításában is segítséget nyújt, ami hozzájárul növényi nedvekben levő cukortartalom megnövekedéséhez.

A Green Has Group fejlesztése egy káliumos lombtrágya, ami szélsőséges körülmények között könnyen felvehető és javítja a növények hidegtűrését. A HASCON M10 AD 20% káliumtartalom mellett 15% foszfort, valamint bórt, mangánt és molibdént tartalmaz, amelyet már a színeződés, termésérés időszakában ajánlunk permetezni, vagy csepegtetni a minőség javítása érdekében. Ha a téli, kora tavaszi fagyokra akarjuk előkészíteni az növényünket, akkor post-harvest megoldásként őszi (fajtól és fajtától függő) kijuttatása javasolt, hogy ténylegesen a raktározó szervekbe jusson. Dózisa: 2-3 liter/ha.

A betakarítás után végzett kezelések vagy bármilyen más lombtrágyázás, amely optimalizálja a fotoszintézist (és ezáltal a szénhidráttermelést), javíthat a tartaléktápanyag szintjén és a növény hidegtűrésén. A mikroelemeknek alapvető szerepük van a biokémiai folyamatokban, mint például az anyagcsere-folyamatokban, a légzésben, az enzimek aktiválásában, a fotoszintézisben, a növekedés szabályozásban, a virág- és termésképzésben. Emellett a réz, a mangán és a molibdén szintén javíthatják a növény fagytűrő képességét azáltal, hogy elősegítik a fotoszintézist, az antioxidáns enzimaktivitást, a membránstabilitást, a sejthidratációt.

A FULLMIX valamint az OLIGOGREEN komplex mikroelem összetételüknek köszönhetően sikeresen megelőzik és mérséklik a hiánytüneteket. Fontos szerepük van azonban az őszi feltöltésben, ami a fagyvédelmet is segíti. A por formájú, nagy tisztaságú, kelatizált tápelemek ideálisak lombtrágyázáshoz 1-2 kg/ha dózisban. Az OLIGOGREEN biogazdálkodásbanis felhasználható készítmény.

A bór is fontos szerepet tölt be a növekedésben, a sejtfalak képződésében, a szállítószövetek kialakításában, a virágképződésben, a megtermékenyítésben és a szénhidrátok szállításában, felhalmozásában. A bórt nem tudja tárolni a növény, ezért szükséges a folyamatos pótlása, még szüret utáni is. Ehhez a folyamatos utánpótláshoz a BOROGREEN L nevű készítményt ajánljuk, amely egy bór-etanolamin komplex 150 g/l bórtartalommal. Bioaktív összetevője miatt kiválóan felvehető, energiafelhasználás nélkül. Lombtrágyázáskor 1-1,5 l/ha dózissal permetezhető. Biogazdálkodásban is felhasználható készítmény.

Az aszály és a magas UV-sugárzás miatt az öntözés nélküli gyümölcsösök (valamint a légköri aszály miatt néhol az öntözött területeken is) stressznek voltak kitéve, ami a sérült, korábban hullani kezdett levelek miatt nagyon csekély fotoszintézist vagy tápanyagfelvételt eredményez. Ezért ősszel, ha a fáknak még mindig megvannak a leveleik, javasoljuk az őszi lombtrágyázáskor a nitrogén kijuttatását azokban a gyümölcsösökben, ahol ebben az évben levélvesztés vagy szárazságstressz volt. A lombozat őszi nitrogén alkalmazása növeli a télállóságot, valamint a gyümölcstermő növények életfolyamataiban minden fenológiai fázisban fontos szerepet játszik. A nitrogénhiány tünetei szembetűnő formában jelentkeznek, a vegetatív részek növekedésének elmaradásában és elszíneződésében: a hajtásnövekedés gyenge lesz, a levelek kisebbek, halványzöld színűek lesznek, erősebb hiány esetén sárgulnak, majd lehullanak. Ha a korai lombhullás miatt nem tud jól felkészülni a növény a téli nyugalmi időszakra, fokozottan fagyérzékennyé válik. Nitrogénbőség esetében azonban a növények szövetszerkezete laza lesz, emiatt csökken az ellenálló-képességük a betegségekkel, mechanikai hatásokkal és a faggyal szemben. Fontos a nitrogénműtrágyázás, lombtrágyázás sikeressége, azaz a felvett mennyiséget ismerni az őszi feltöltés előtt.

A nitrogén és a szénhidrátok ősszel raktározódnak a fák szöveteiben és létfontosságúak a gyümölcsfák tavaszi növekedéséhez és fejlődéséhez. A következő tavasszal a növekedési pontokból (virágrügyek, új hajtások és levelek) ezek a tartalékok újra mobilizálódnak, így biztosítják a fák számára az új növekedéshez szükséges energiát, amikor a levelek még nincsenek jelen, vagy még nem terültek ki teljesen a fotoszintézishez és a gyökerek még nem kezdték el felvenni a megfelelő mennyiségű nitrogént a talajból.

A HASCON 32 kínál megoldást az őszi nitrogén feltöltésre, ugyanis 32 % nitrogént tartalmaz, mindhárom nitrogéntípusból (nitrát 8%, ammónia 8%, karbamid 16%) és mikroelemekkel aktiválva (B, Mo, Cu, Mn, Zn) illetve jól alkalmazható a nitrogén hiánytüneteinek megelőzésére, kezelésére. Dózisa: 3 l/ha

Őszi feltöltési technológia:

  1. Megfelelő káliumellátás mellett:
    OLIGOGREEN/FULLMIX  1-2 kg/ha
    BOROGREEN L 1 l/ha
    HASCON 32 3 l/ha
  2. Megfelelő nitrogénellátás mellett:
    OLIGOGREEN/FULLMIX  1-2 kg/ha
    BOROGREEN L 1 l/ha
    HASCON M10 AD 2-3 l/ha
  3. Biogadzálkodás esetén:
    OLIGOGREEN  1-2 kg/ha
    BOROGREEN L 1 l/ha

Hegedűs Richárd
Seedplus Kft.
Termékfelelős
www.seedplus.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás