A csapadékszegény időjárás kedvezett a magyarországi pocokok elterjedésének. A túlnépesedett állomány nagy károkat okozhat, ezért egyre több gazdálkodónak kell védekeznie. Ez az előzetes óvintézkedések, vagyis a T-ülőfák kihelyezése és a 25-30 centiméteres mélységű talajművelés mellett vegyszerhasználattal is eredményesen megvalósítható. A 75 mg/kg klórfacinon hatóanyagtartalmú Pocok Tox 2019. október 6. és 2021. február 2. között kapott szükséghelyzeti engedélyt a Nébih-től. A rágcsálóirtó akkor vethető be, ha a megelőző intézkedések nem elegendőek a megfékezésükre.

Szükséghelyzeti engedély birtokában a kezelést az AKG-s területeken is el lehet végezni, amennyiben ezt az engedélykérelmet kitöltik és beadják a gazdák. Kivételt képeznek ez alól azon támogatott területek, ahol tilos bármilyen növényvédőszert használni (ilyen a zöldugar és az ökológiai másodvetés), vagy nem megengedett a rágcsálóirtó szerek alkalmazása. Ezeken a területeken a keletkező károk esetén vis maior-bejelentést kell tenni a szükséges dokumentumok csatolásával. Egyéb esetben akkor minősülhet vis maiornak a pocokinvázió, ha a szer használata ellenére sem sikerült a rágcsálók kártételét megakadályozni, vagy a gazdálkodó a kérelem ellenére nem kapta meg a szükséghelyzeti engedélyt (mert a terület védettséget élvez) - írta a Mezőhír.

A Nébih a Pocok Tox rágcsálóirtó szer szükséghelyzeti felhasználását Magyarország egész területén mezőgazdasági földhasználók számára szántóföldön, kertészeti kultúrákban, lucernában, ruderáliákon, őszi búzában, őszi árpában és fűkeverékekben mezei pocok gradáció megállítása és az ebből eredő gazdasági károk csökkentése céljából járatkezeléssel engedélyezte - áll a határozatban.

Szükséghelyzeti engedéllyel alkalmazható a Pocok Tox az AKG-s területeken is

A klórfacinon mérgező vegyület, ami nemcsak lenyelve, de bőrre, tüdőbe kerülve is súlyos tüneteket okozhat. A csalétket a járatba kell helyezni, de nem kell azt betaposni. Egy járatra nagyjából 6-10 grammot kell számolni úgy, hogy az 1 hektárra vetített dózis ne haladja meg a 10 kilogrammot. Fontos, hogy a területen élő vadak riasztását, terelő etetését biztosítani kell , bár a klórfacinon a második generációs kumarin-hatóanyagokhoz (bromadiolon, brodifakum) képest a madarakra nézve kevésbé toxikus. A beltéri felhasználásra szánt rágcsálóirtó szereket éppen ezért tilos felhasználni a vadon élő állatok számára megközelíthető helyeken.

Kizárólag így használható fel a Pocok Tox

  • Természetvédelmi terület határától 300 m-es védőtávolságot kell tartani.
  • A kezelés kizárólag növényorvos felügyeletével történhet. A táblán a lakott járatok számát előzetesen fel kell mérni. A lakott járatok számát, valamint a terület és a tervezett kezelés információit adatlapon rögzíteni kell. A növényorvos által kitöltött adatlapot a területileg illetékes megyei kormányhivatalban jóvá kell hagyatni.
  • A védekezések kivitelezésénél alapelv, hogy a járatkezelés során a kijuttatott csalétek mennyisége elegendő legyen a pocoknépesség visszaszorításához, de a pocok pusztulását követően a területen felesleges csalétek ne maradjon. A környező területen élő vadak védelme érdekében a dózist ajánlatos két részletben, 10-14 napos különbséggel kijuttatni.
  • A talaj felszínére csalétket kiszórni tilos! A járatkezelés hóval borított területen nem végezhető! Légi alkalmazás nem engedélyezett!
  • A kezelt területen élő vadak viselkedését figyelemmel kell kísérni! A kezelések során vadgazdálkodási szakember segítségét kell igénybe venni és gondoskodni kell a vadak riasztásáról vagy a területtől történő távoltartásukról. Ragadozó madarak részére kihelyezett ülőfákkal ellátott területen kezelés nem végezhető!
  • Biztosítani kell, hogy a kezelt területen esetleg elhullott állatokat illetéktelen személy vagy ragadozó, dögevő állat ne szedje össze. Kezelés után a területet 2 héten át külön jelöléssel kell ellátni: „A terület klórfacinon hatóanyag tartalmú véralvadásgátló rágcsálóirtó szerrel van kezelve, melynek ellenszere a K1 vitamin!”
  • A készítmény felhasználása során növényvédelmi védőruha, védőkesztyű viselése szükséges.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás