Magyarországon keveset tudni a citrusfélék mezőgazdasági termeléséről. A boltok és a piacok viszont telítve vannak a citrommal, naranccsal, mandarinnal és grépfrúttal. Sokat hallani arról, hogy nem csak a termesztés során, de szüret után, szállítás előtt és alatt, ill. a boltokba kerüléskor is kezelik őket. A legjobb esetben ezek csak különböző viaszos készítmények. A Biokultúra oldal utánanézett, hogy mik az elfogadott kezelési módszerek a citrusféléknél és miért is nem ajánlott elfogyasztani a nem bio citrusfélék héját.
Egészséges vagy nem a citrusfélék héja?
Citrusfélék szépségápolási tippjei: színezés, viaszolás, gázosítás
A hagyományos citrus termesztéséhez használt agrokemikáliák csak az egyik része azoknak a vegyszereknek, amiknek a gyümölcsöket és az azokat elfogyasztó embereket teszik ki. További betakarítás utáni kezeléseken is átesnek a narancsok, citromok és egyéb gyümölcsök. Mivel a citrusfélék nem utóérő gyümölcsök, akkor kell leszedni őket, amikor megértek. Nem lehet utólag érésre kényszeríteni őket, mint az almát, a körtét, az avokádót vagy a banánt. Azt, hogy a gyümölcs megérett-e a betakarításra, különböző módszerekkel ellenőrzik: megnézik például a savtartalom és a gyümölcsben lévő cukortartalom arányát.
Utólagos gyümölcsfestés
A kiszámíthatatlan időjárás és a mikroklimatikus tényezők hatására előfordulhat, hogy a gyümölcsök már annak ellenére érettek, hogy egyáltalán nincs „érett színük” (érett a narancssárga szín a narancsnál és az élénk citromsárga a citromnál). A teljesen érett narancs is lehet zöld színű vagy zöldes elszíneződésű (a boltokban ezzel találkozunk inkább). Ez teljesen normális, viszont a fogyasztók idegenkednek tőle. Amikor a fogyasztó vásárol, a színeket az érettség mércéjeként használja. Néhány országban megengedett a citrusfélék, leginkább a narancsok színezése, bár országon belül is előfordul eltérő a szabályozás. Az Egyesült Államokban például Kaliforniában és Arizonában nem engedélyezett, Floridában viszont igen, ezért ott rendszeresen használják is ezt a technikát. Biotermesztésben a gyümölcsök festése tilos.
Zöldtelenítés vagy elgázosítás
A gyümölcsök érésekor természetes folyamat a felszabaduló etilén gáz képződése, ezzel együtt változik a gyümölcs színe is. Az etilén gázt szabályozott körülmények között alkalmazva a konvencionális gazdálkodásban használhatják a gyümölcsök színének változtatására is, ahogyan az utóérés kikényszerítésére is. Bár az etilén gáz használatának káros következményeit eddig semmilyen tanulmány nem igazolta, azért sokan óvakodnak attól, hogy a gyümölcsöket gázzal érleljék be. Bár az etilén fent van a biogazdálkodásban engedélyezett szerek listáján, sok gazda és kereskedő utasítja el ezek használatát. Ugyanakkor például Magyarországra is kerülhet olyan biocitrus, amit etilén gázzal kezeltek.
Viaszozás a tartósságért
A viaszozás, vagyis a gyümölcsök viaszos réteggel való bevonását konvencionális és biogazdálkodásban egyaránt engedélyezik. Azonban itt is van különbség. A gyümölcsök ettől a rétegtől nem csak fényesebbek lesznek, hanem a vízveszteség és a gombák ellen is védetté válnak. A citrusféléken természetesen is előfordul viaszréteg, de a szedésüket követő alapos mosás és tisztítás során ez sérül. A citrusfélék hosszú utat tesznek meg az olyan országokba, mint Magyarország, ezért sérült viaszréteggel nagy valószínűséggel nem a legszebb állapotukban kerülnének a vevők szeme elé. Konvencionális gyümölcsöknél a viasznál gyakran használnak kőolaj származékokat, amit még gombaölő szerekkel kevernek a hatékonyabb védelem érdekében. A gombaölő szerek a viaszban feloldódhatnak és az emberi szervezetbe juthatnak. Ezért is hallani olyan sokszor, hogy ne együk meg a citrusfélék héját, még alapos mosás után sem. Más a helyzet a bio gyümölcsöknél. A sérült viaszréteget ugyanis a bionál természetes, emberi szervezetre ártalmatlan anyagokkal pótolják, mint a méhviasz, növényi alapú olajok, karnaubaolaj (pálmalevélből kinyert olaj). Természetesen biotermesztésben a gombaölő, mesterségesen előállított vegyszerek használata termelés alatt, után és utókezelésként is tiltott. A témáról itt írtunk korábban, kattintson, és megtudja, hogy gyógyul génmódosítással a citrus.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás