Augusztusban az eső és a támogatásokról szóló hírfolyam is ömlött a weboldalunkon. Megírtuk, milyen tanácsok és tudnivalók fontosak az Agro-ökológiai Program alkalmazásához, hogy mintegy 4 milliárd forintra pályázhatnak még a gazdálkodók a MAHOP felhívásban és hogy összesen 14 pályázatnál módosultak a gazdálkodási napló vezetéséhez kapcsolódó szabályok. Beszámoltunk róla, hogy négyféle pályázattípust ajánl az EU a gazdálkodáshoz, továbbá arról, hogy kutatás és fejlesztés segíti a magyar bogyós gyümölcs termesztését Nyugat-Nógrádban és Fertődön is. Itt az agrártámogatások összefoglaló!

Tanácsok és tudnivalók az Agro-ökológiai Program alkalmazásához. A 2023-as támogatási évben a legnagyobb újdonságot a 202 millió euró keretösszegű Agro-ökológiai Program (AÖP) jelentette a közvetlen támogatások rendszerében. Erre az előzetes várakozásokat meghaladó módon, 62 ezer kérelmen keresztül összesen 4 millió 72 ezer hektárra nyújtottak be támogatási igényt a gazdálkodók – adott tájékoztatást a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. Feldman Zsolt egyúttal a legfontosabb feladatokra is felhívta a figyelmét az érintett gazdálkodóknak. 

A feltételességben szereplő minimális talajtakarásra vonatkozó, Helyes mezőgazdasági és környezeti állapot - HMKÁ 6 előírás kapcsán érkező kérdések és a tapasztalt bizonytalanság okán a Magyar Államkincstár adott tájékoztatást a tarló kezeléséről - Fotó: Magro.hu, CSZS, Szokolya

Bukja a támogatást, aki nem jelent az AÖP rendszerben

Az új Közös Agrárpolitika rendszerében még mindig rengeteg kérdéses – és változó – szabály nehezíti a gazdálkodók munkavégzését, azonban az biztos, hogy az Agro-Ökológiai Programban (AÖP) vállalt gyakorlatokban jelentési kötelezettségeik is keletkeztek. Amennyiben a gazdálkodó teljesíti a választott gyakorlatokat, de elfelejti azokat jelenteni, akkor nem teljesítettnek minősülnek. Ezzel pedig elbukja a támogatást! A részleteket ide kattintva érdemes elolvasni.

Tarló vagy álló kultúra legyen: be kell tartani a talajborítási szabályok előírásait

Rengeteg kérdés vetődik fel a gyakorlati gazdálkodás során a tarlómegőrzési, talajborítási szabályokkal kapcsolatban. A feltételességben szereplő (azaz az alap területalapú támogatáshoz kötelező) minimális talajtakarásra vonatkozó Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) 6 előírás kimondja a részleteket. Eszerint fenn kell tartani a minimális talajborítást a nyári és őszi betakarítású kultúrák lekerülése után szeptember 30-ig, vagy a következő kultúra vetéséig.

Tisztázta a MÁK a tarló megőrzésének bejelentése körüli bizonytalanságokat

A feltételességben szereplő minimális talajtakarásra vonatkozó, Helyes mezőgazdasági és környezeti állapot – HMKÁ 6 előírás kapcsán érkező kérdések és a tapasztalt bizonytalanság okán a Magyar Államkincstár adott tájékoztatást. Ha a mezőgazdasági termelő a nyári és őszi lekerülésű kultúrák után a minimális talajtakarásra vonatkozó előírást a tarló megőrzésével kívánja teljesíteni, azt a Magyar Államkincstárhoz nem szükséges bejelentenie. A tarlóállapot megtartása nem indokolja adatváltozás keretében a főnövény hasznosítási kódjának módosítását, sem másodvetés vagy agrotechnika bejelentését.

A Magyar Államkincstár továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a TAR10 hasznosítási kód nem a tárgyévi főnövény lekerülése utáni tarlóállapot jelölésére szolgál, hanem olyan talajtakarásos  parlagot jelöl, ahol január 1. és augusztus 31. között a talajborítottságot az előző évi kultúra tarlója biztosítja.

Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet- és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket - Fotó: Magro.hu, CSZS, Dunaszekcső

Idén már csak 40 millió forint jut a magyar természetvédelemre a minisztériumtól

Az Agrárminisztérium 40 millió forint értékben támogatja a hazai, környezet- és természetvédelmi céllal létrejött, közhasznú társadalmi szervezeteket. A pályázat célja ezen szervezetek szakmai munkájának támogatása, közreműködésének biztosítása a Nemzeti Természetvédelmi Alaptervben meghatározott célkitűzésekhez illeszkedő, illetve bizonyos állami feladatok átvállalásából adódó szakmai programok eredményes megvalósításában. Az összeg 2020-ban még 70 millió forint volt.

Mintegy 4 milliárd forintra pályázhatnak még a gazdálkodók a MAHOP felhívásban

Szakmai napot tartottak a Bács-Kiskun vármegyei Kecskeméten a halgazdálkodási ágazat szereplői részére. Ezen érdekképviseleti szervezetek és gazdálkodók egyaránt képviseltették magukat. A műhelymunkában részt vett Papp Zsolt György, az Agrárminisztérium Közös Agrárpolitika végrehajtásért felelős helyettes államtitkára is. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a jelenleg futó programból mintegy 4 milliárd forintra pályázhatnak még a gazdálkodók. 

Az elmúlt időszak takarmányár-emelkedése, az orosz–ukrán háború hatásai és a tavalyi aszály olyan súlyos hatással volt a magyar haltermelésre, hogy a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) felszabaduló forrásaiból 3,1 milliárd forintos keretösszegű krízistámogatási konstrukciót dolgozott ki és hirdetett meg az Agrárminisztérium.

Ukrán gabonaimport – ősszel igényelhetik az uniós kompenzációt a gazdák

Célzott felhasználás figyelembevételével határozza meg az agrártárca az EU által az ukrán gabonaimport okozta piaci nehézségek kezelésére megítélt 15,9 millió eurós kompenzáció igénybevételének feltételeit – közölte Nagy István agrárminiszter. A konstrukcióval szeretnének segítséget nyújtani az eladatlan tavalyi kukoricakészletek elnyúló tárolási időszaka miatt magasabb költségeknek kitett gazdálkodóknak.

Számíthatnak a segítségre azok a kisebb gazdálkodók is, akik a még tárolókban lévő termények értékesítését szeptember 15-ig megvalósítják. A miniszter hozzátette, a tervek szerint a kompenzációra azok a gazdálkodók jogosultak, akik 2022-ben az egységes területalapú támogatási kérelmük alapján legfeljebb 500 hektár jóváhagyott mezőgazdasági területtel rendelkeztek, és ezen belül legfeljebb 100 hektár kukorica termőterület után részesültek támogatásban. Azért a kukorica után lehet kompenzációt igényelni, mert ez a leghangsúlyosabb ukrán importtermény.

Állatbetegségek megelőzése és leküldése – megjelentek a támogatások igényléséhez szükséges nyomtatványok

Az egyes állatbetegségek megelőzésével, illetve leküzdésével kapcsolatos támogatások igénylésének és kifizetésének rendjéről szóló 148/2007. (XII. 8.) FVM rendelet alapján vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe. A támogatások köre kiterjed a hazai állat-egészségügyi programok alapján kötelezően végrehajtandó vagy a Nébih által elrendelt, illetve az állat-egészségügyi programban szereplő intézkedésekre. Kiterjed a támogatási kör a monitoring vizsgálatokra, tesztekre és más szűrési intézkedésekre is. Ugyancsak támogathatók a gyógykezelések, immunizálások, illetve az ezen tevékenységek elvégzéséhez szükséges állat-egészségügyi szolgáltatások költségei.

Összesen 14 pályázatnál módosultak a gazdálkodási napló vezetéséhez kapcsolódó szabályok

A Vidékfejlesztési Program keretében korábban megjelent több pályázati felhívás esetében módosultak a gazdálkodási napló vezetéséhez kapcsolódó szabályok, elsősorban az agrártámogatási rendszer 2023-tól megvalósuló egységesülési folyamatára tekintettel. Erre hívta fel a figyelmet Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár az Agrárminisztérium közleményében. Összesen 14 pályázatnál módosultak a feltételek.

Az érintett támogatási konstrukciók közé tartozik többek között az agrár-környezetgazdálkodási támogatás, az ökológiai gazdálkodás támogatása, NATURA 2000 gyeptámogatás, egyes kertészeti és állattartást támogató konstrukciók, a nem termelő beruházások és a fiatal gazda induló támogatás.

Közel 1 milliárd forint is segített, hogy 5-ről 7 kilogrammra nőtt a magyarok halfogyasztása

Lezárult a “Kapj rá!” halfogyasztást ösztönző kampány, amelynek hatására legalább 20 százalékkal nőtt a halak és haltermékek iránti fogyasztói kereslet 2015-höz képest Magyarországon. A 950 millió forintos összköltségből megvalósuló marketingprogramnak számokban is kifejezhető hatása van: több halat esznek a magyarok. A hazai éves halfogyasztás fejenként öt kilogrammról közel hét kilogrammra emelkedett.

Lezárult a "Kapj rá!" halfogyasztás növelését ösztönző kampány, amelynek hatására legalább 20 százalékkal nőtt a halak és haltermékek iránti fogyasztói kereslet 2015-höz képest Magyarországon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Algyő, halászlé

Az Agrármarketing Centrum írta meg, hogy a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) részeként futó kampánynak a magyarországi halfogyasztás népszerűsítése volt a fő célja. A 2014-2020-as időszak fogyasztásösztönző programja során az AMC rendezvényekkel (például FEHOVA, OMÉK), roadshow megjelenésekkel, médiakampánnyal, hirdetésekkel népszerűsítette a halak fogyasztását a szemléletformáló és fogyasztásösztönző marketingkampányban.

Négyféle pályázattípust ajánl az EU a gazdálkodáshoz

Mezőgazdasági és vidékfejlesztési politikájának keretében az Európai Unió egy sor finanszírozási forrást bocsát a mezőgazdasági termelők, közösségek és szervezetek rendelkezésére szerte a közösségben. Ezek mellett a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés terén indított, uniós finanszírozású projektek kapcsán is számos ajánlati felhívás megpályázására nyílik lehetőség. Fontos információkat gyűjtöttünk össze a mezőgazdaság és vidékfejlesztés területén folytatott tevékenységekkel kapcsolatos finanszírozási és pályázati lehetőségekről.

Részletek a “Vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági öntözési közösségek támogatása” kiírásról

A Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései között találhatóak a II. pilléres támogatások. Érdemes megismerni a mezőgazdasági beruházásokat ösztönző pályázatok részleteit, mert fontos és hasznos dolgokra van elérhető forrás. Ezúttal a “Vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági öntözési közösségek támogatása” című kiírás feltételeiről lesz szó. Az intézkedés már előző KAP programban is benne volt, az új, 2023-ban elindult támogatási időszakban viszont nagyobb hangsúlyt kap.

Az együttműködés alapú beavatkozások célja az agrárium és a helyi közösségek tagjainak ösztönzése a közös cselekvésre. Tekintettel a magyar mezőgazdaság strukturális helyzetére és a közeli, valamint távolabbi jövőben formálódó kihívásokra, a fenntartható mezőgazdaság megvalósulásában a gazdálkodói együttműködéseknek kiemelkedően fontos szerepe van. Tapasztalatok sora azt mutatja ugyanakkor, hogy a gazdálkodókban az együttműködésre való készség szintje rendkívül alacsony ma Magyarországon. Éppen ezért minden eszközzel segíteni kell, hogy az együttműködési hajlandóság erősödjön – írták.

Kutatás és fejlesztés segíti a magyar bogyós gyümölcs termesztését Nyugat-Nógrádban és Fertődön is

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem fertődi kutatóállomásán a bogyós gyümölcs szaporítás lehetőségeiről egyeztettek a szakemberek Dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkárral. A laborban és a szabadföldön is körbejártak a Nyugat Nógrád TFI vezetőivel közösen, ahol a házigazdák számos érdekességet mutattak meg a vizsgálatok és a szaporítás eredményeiről. A másik fő téma az agrárerdészet volt, amelyhez kapcsolódva a bogyós gyümölcs termesztése régi-új eszközökkel és megoldásokkal eredményesen végrehajtható.

Dr. Varga Jenő tudományos főmunkatárs, a MATE Kertészettudományi Intézetének Fertődi Kutatóállomásának vezetője a kísérletek és a fejlesztések helyzetéről, valamint a bővítés lehetőségeiről is bővebben beszélt. 

https://www.youtube.com/watch?v=hnNOtL1EaYM

20 magyar hölgy végezte el sikerrel a Corteva Agriscience TalentA oktatási programját

Összesen 20 magyar, a mezőgazdaságban dolgozó nő végezte el sikeresen a Corteva Agriscience globális mezőgazdasági vállalat nemzetközi oktatási programját. A vállalat által alapított és létrehozott képzés idén, 2023. áprilisában másodszorra indult el itthon a Magyar Női Unió közreműködésével. A TalentA képzési és támogatási program elsődleges célja az agráriumban dolgozó nők fejlődésének támogatása és financiális lehetőségeik bővítése. 

A Corteva közleménye írta meg, hogy a júniusban lezárult, közel két hónapos képzés komplex, ingyenes fejlődési lehetőséget nyújtott a résztvevők számára hazai szakértők és mentorok bevonásával. A TalentA program 17 alkalmas képzési szakasza széleskörű szakmai tudásanyagot, gyakorlati tippeket, naprakész információkat és kapcsolatépítési lehetőségeket nyújtott a mezőgazdasági tevékenységet végző nők számára. A programot sikeresen teljesítő 20 résztvevő lehetőséget kpott a TalentA mikroprojekt pályázaton bruttó 3,25 millió forint támogatási összegre pályázni, melyet az első három helyezett között osztanak el.

Rémálom a romániai gazdák számára az EU-s környezetvédelmi szabálycsomag

A területalapú támogatások fejében idén csak próbálgatták a gazdáktól megkövetelt környezetvédelmi előírások betartását, de ez 2024-től komolyra fordul. A szakemberek szerint nem a környezetvédelmi törekvésekkel van gond, hanem azzal, hogy azokat a 27 tagországra egységesen alkalmazzák, ami Romániában komoly jövedelemkiesést okozhat a mezőgazdasági termelők számára. A 2023-tól életbe léptetett közös európai uniós agrárpolitika (KAP) több szempontból is átalakította az agrártámogatási rendszert, ami a területalapú mezőgazdasági támogatásokat és az agrárpályázatokat egyaránt érinti. 

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás