A Tomski Politechnikai Egyetem kutatóinak, valamint cseh kollégáiknak köszönhetően a mezőgazdasági termelők már gyorsan képesek lesznek elemezni a földterületek kémiai összetételét egy új készülék segítségével. Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy a talajba juttatott növényvédő szereket online meg tudjuk figyelni, ezáltal megakadályozható a túl magas vegyi anyag dózis használata.

Az új készülék segítségével könnyebben megfigyelhetjük a talaj növényvédő szer tartalmát. (Fotó: Pixabay, Free-Photos)

A kutatók szerint az élelmiszerbiztonság globális szintű kihívás, hiszen nem csak a termelési folyamatot és a terméket szükséges ellenőrizni, hanem a növényvédő szerek felhasználását is.

A Tomski Politechnikai Egyetem szakértői a Prágai Kémiai és Technológiai Egyetem kollégáival együtt kifejlesztettek egy olyan érzékelőt, amely valós időben érzékeli a talajban található peszticideket. Ennek segítségével a gazdák folyamatosan képesek nyomon követni a növényvédő szerek koncentrációját a talajban, aminek köszönhetően könnyebben tudják adagolni a továbbiakban szükséges dózisokat. Pavel Postnikov, a TPU Vegyészeti és Biomedicinális Technológiai Kutatóiskola egyetemi docense elárulta, hogy az érzékelők optikai szálból készültek, amelyek az adatokat fényimpulzusok formájában továbbítják.

„Eltávolítottuk a rost burkolatának egy töredékét, majd magnetron porlasztással felhasználtuk a legfinomabb, aktív 20 nanométeres aranyréteget. Ott jön létre a felszíni plazmonrezonancia hatása - az analitikai jel forrása ”- magyarázta a TPU szakértője az Agroxxi oldalának.

A szakértő kifejtette, hogy a rezonanciának köszönhetően a szálakban lévő aranyréteg fényt bocsát ki, a száloptika az adatokat továbbítja egy számlálóhoz, amelyben az érkező jelek száma arányos a növényvédő szer tartalommal. A peszticid molekuláit egy speciális fémorganikus keret segítségével lehet megszámolni, amelyet az arany felületén hoznak létre. Egy megfelelő méretű sejtekkel rendelkező rács csak a peszticid molekulákat engedi átjutni az aranyrétegbe.

A jövőben már ez egy teljesen hétköznapi technológiának fog számítani, így folyamatosan leolvasható lesz például a rovarirtók jelenléte a talajban, és mindezt egy hordozható készüléken keresztül figyelhetjük meg.

A készítők szerint ezen érzékelő legfőbb előnye, hogy könnyen előállítható, mivel olyan anyagokból készül, amelyek könnyen elérhetőek, elég érzékeny a pontos működéshez, és folyamatosan képes működni, így valós idejű adatokkal dolgozhatnak a gazdák. A kutatók célja az, hogy egy olyan eszközt teremtsenek, amely lehetővé teszi az intelligens gazdaság fejlődését a jövőben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás