A Tomski Politechnikai Egyetem kutatóinak, valamint cseh kollégáiknak köszönhetően a mezőgazdasági termelők már gyorsan képesek lesznek elemezni a földterületek kémiai összetételét egy új készülék segítségével. Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy a talajba juttatott növényvédő szereket online meg tudjuk figyelni, ezáltal megakadályozható a túl magas vegyi anyag dózis használata.

Az új készülék segítségével könnyebben megfigyelhetjük a talaj növényvédő szer tartalmát. (Fotó: Pixabay, Free-Photos)

A kutatók szerint az élelmiszerbiztonság globális szintű kihívás, hiszen nem csak a termelési folyamatot és a terméket szükséges ellenőrizni, hanem a növényvédő szerek felhasználását is.

A Tomski Politechnikai Egyetem szakértői a Prágai Kémiai és Technológiai Egyetem kollégáival együtt kifejlesztettek egy olyan érzékelőt, amely valós időben érzékeli a talajban található peszticideket. Ennek segítségével a gazdák folyamatosan képesek nyomon követni a növényvédő szerek koncentrációját a talajban, aminek köszönhetően könnyebben tudják adagolni a továbbiakban szükséges dózisokat. Pavel Postnikov, a TPU Vegyészeti és Biomedicinális Technológiai Kutatóiskola egyetemi docense elárulta, hogy az érzékelők optikai szálból készültek, amelyek az adatokat fényimpulzusok formájában továbbítják.

„Eltávolítottuk a rost burkolatának egy töredékét, majd magnetron porlasztással felhasználtuk a legfinomabb, aktív 20 nanométeres aranyréteget. Ott jön létre a felszíni plazmonrezonancia hatása - az analitikai jel forrása ”- magyarázta a TPU szakértője az Agroxxi oldalának.

A szakértő kifejtette, hogy a rezonanciának köszönhetően a szálakban lévő aranyréteg fényt bocsát ki, a száloptika az adatokat továbbítja egy számlálóhoz, amelyben az érkező jelek száma arányos a növényvédő szer tartalommal. A peszticid molekuláit egy speciális fémorganikus keret segítségével lehet megszámolni, amelyet az arany felületén hoznak létre. Egy megfelelő méretű sejtekkel rendelkező rács csak a peszticid molekulákat engedi átjutni az aranyrétegbe.

A jövőben már ez egy teljesen hétköznapi technológiának fog számítani, így folyamatosan leolvasható lesz például a rovarirtók jelenléte a talajban, és mindezt egy hordozható készüléken keresztül figyelhetjük meg.

A készítők szerint ezen érzékelő legfőbb előnye, hogy könnyen előállítható, mivel olyan anyagokból készül, amelyek könnyen elérhetőek, elég érzékeny a pontos működéshez, és folyamatosan képes működni, így valós idejű adatokkal dolgozhatnak a gazdák. A kutatók célja az, hogy egy olyan eszközt teremtsenek, amely lehetővé teszi az intelligens gazdaság fejlődését a jövőben.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás