Aranykorona, mint földmérték mutató
Az aranykorona ma is használatos, mint mértékegység, mutató, de vajon minden földtulajdonos tisztában van a pontos jelentésével? Mit fejez ki? Mióta használjuk? Hány hektárnak felel meg 1 egység? Ezt foglaltuk most össze.
Hivatalosan földminősítési értékszámról van szó, amely egységnyi területű föld tiszta jövedelmének, vagyis termőképességének, fekvésének, művelhetőségének mutatója. Eredete 1850-ig nyúlik vissza. 1900-ban a forintot, mint fizetőeszközt váltotta az aranykorona (röviden: Ak), így az értékrendszert is ebben a mértékegységben határozták meg. Így lett a föld jövedelmezőségének mutatója. Mivel azóta sem sikerült új értékelési rendszert kialakítani, a telekkönyv/földnyilvántartásban még mindig ebben tüntetik fel az értékeket.
A kialakított rendszer alapján ebben a mértékegységben fejezték ki a földek közötti minőségi különbségeket, és ezen megállapított érték alapján fizették a földtulajdonosok az adót. Az értéket a különböző művelési ághoz tartozó és különböző minőségű földek hozadéka, illetve a tiszta jövedelem alapján igyekeztek meghatározni (becslőjárások). Az 1870-es évektől azonban elavulttá vált, mint tényleges jövedelemszint, de relatív értékszámként még ma is használják.
Hirdetés
Az aranykorona számítása, azaz mennyi is az annyi?
Az értékszám kialakulásában a következő tényezők a befolyásolók:
- tulajdonszám: a talaj termékenységét fejezi ki, 1-100-ig
- termőhelyi értékszám:
- éghajlati
- domborzati
- vízviszonyok
Magyarországon 1 hektár átlagos aranykoronában kifejezett értéke 19. Gyengébb minőségű földnek számítanak a 0 és 17 aranykorona közé eső értékű, jónak számítanak a 17 és 25 közötti, kiválónak pedig a 25 aranykoronánál többet érő földek. Egy adott terület besorolását a földhivatalban tartják nyilván, illetve az ingatlan tulajdoni lapján is feltüntetik. Ezeket az értékeket hektárra (10.000 négyzetméter) számolják és adják meg, mert a kerek, eredeti aranykorona értékeket 1 holdra kalkulálták.
Nézzünk egy példát!
Ha egy föld minőségi osztálya: Sz 5, az azt jelenti, hogy szántóról van szó, és 5-ös minőségi osztályba tartozik. Aranykorona értéke 9,40 Ak/hektár, aminek a területe 27,4873 hektár, akkor 27,4873 x 9,40 = 258,38062, azaz a föld tulajdoni lapján az Ak érték: 258,38 szerepel. A tulajdoni lapon az aranykoronát két tizedesjegy pontossággal tüntetik fel, alkalmazva a kerekítés szabályait – olvasható a Földhivatal honlapján.
Tippeljen! |
Mennyit ér egy 1000 négyzetméteres, 3 aranykoronás zártkerti ingatlan Békés megyében? 5000 Ft-ot. |
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés