Az árpa, a repce és a búza aratásával megkezdődött és tart a termények betakarítása Magyarországon. A mezőgazdaság egyik ünnepi szakaszában, a forró nyári időjárásban fokozott veszélyt jelentenek a tűzesetek. Egy kis odafigyeléssel megelőzhető, hogy a munkagépek vagy a gabonatáblák kigyulladjanak. A betakarítással kapcsolatban a katasztrófavédelem szakemberei tűzbiztonsági konzultáció keretében megvizsgálják a munkagépek, vontatmányok, berendezések tűzbiztonságát.

A részleteket a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra hivatkozva az Index írta meg. A hagyomány szerint június 29-e az aratás kezdete. A tűzoltókat június végéig már 112 mezőgazdasági tűzhöz riasztották, 80 esetben bálák, 26 helyen munkagépek, 6 alkalommal pedig gabonatáblák kaptak lángra. Ezekben a tüzekben 2900 bála, 16 traktor, 5 kombájn, 3 bálázó és 4 mezőgazdasági rakodógép égett – áll a katasztrófavédelem közleményében. 

A forró nyári időjárásban fokozott veszélyt jelentenek a tűzesetek a mezőgazdasági munka során is

Fontos az ellenőrzés és a tanácsadás

Az idei, csapadékosabb évben kevesebb tűz keletkezett a szabadban, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene a betakarítási munkák közben odafigyelni a tűzmegelőzésre. A katasztrófavédelem szakemberei nem csak ellenőrzik a mezőgazdasági gépek és a mezőgazdasági épületek tűzvédelmi állapotát, hanem folyamatos kapcsolatban is állnak a gazdákkal. A betakarítással kapcsolatban tűzbiztonsági konzultáció keretében megvizsgálják a munkagépek, vontatmányok, berendezések tűzbiztonságát.

A mezőgazdasági tüzek az alábbi szabályok betartásával megelőzhetőek:

  • Tarlót sehol sem szabad égetni!
  • A mezőgazdasági munkagépek vezetőfülkéjében, gabonatáblán vagy annak közvetlen közelében tilos dohányozni.
  • A mezőgazdasági munkagépek forgó, súrlódó alkatrészeit megfelelően kell beállítani, azokat rendszeresen olajozni, zsírozni kell. Ha ezek felforrósodnak, meggyújtják a munka közben rárakódott növényi törmeléket és akár az egész gabonatáblát.
  • Időnként meg kell állni a betakarítás közben, és a munkagépet meg kell tisztítani a rárakódott olajsártól, növényektől.
  • A betakarítást és a termények szállítását végző munkagépeken, járműveken is kötelező tűzoltó készüléket készenlétben tartani.
  • A munkagépek elektromos vezetékeinek szigetelését, rögzítettségét, az akkumulátor szigetelését használat előtt ellenőrizni kell.
  • A kombájnoknak földelőlánccal kell rendelkezniük.
  • Ellenőrizni kell a kipufogórendszert, mert a sérült illesztéseknél, lyukaknál kiáramló forró kipufogógáz meggyújthatja a növényzetet.
  • Az üzemanyag-ellátó és olajtovábbító rendszereket is ellenőrizni kell, mert a kiszabadult kenőanyag vagy üzemanyag forró felületekkel érintkezve könnyen tüzet okozhat.
  • Betakarítási munkálatokat csak olyan mezőgazdasági munkagéppel lehet végezni, amelyen szikracsapót vagy lapátot is elhelyeztek.
  • Érdemes aratáskor az aktuális szélirányt is figyelembe venni, ezzel is csökkenthető a tűzveszély a lábon álló gabonában.
  • Égő cigarettacsikket ne dobjon ki járműből, mert az tüzet okozhat!
https://www.youtube.com/watch?v=VeEUL3CAmRY
Az aratással összefüggő tűzesetek megelőzése

Tűz esetén

Amennyiben a munkagép vagy annak vontatmánya kigyulladt, de még személyi sérülés nélkül mozgatható, olyan helyen kell vele megállni, ahol nem tud átterjedni róla a tűz a növényzetre. A vontatmányt érdemes lecsatlakoztatni, ezzel is csökkenthető a kár.

https://www.youtube.com/watch?v=ZMK4Yp0L80M
Tárcsázás tarlótűz esetén

A közleményben hangsúlyozták, hogy amennyiben ez a saját testi épsége veszélyeztetése nélkül lehetséges, próbálja meg eloltani a tüzet, de legalább korlátozni a terjedését. Ha a tűz oltása saját eszközökkel nem lehetséges, menjen biztonságos távolságra a tűztől, és hívja a 112-es egységes segélyhívó számon a tűzoltókat – hívta fel a figyelmet a katasztrófavédelem.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás