Árokmarás vagy dréncsövezés? Mi a jobb belvíz ellen?
Az utóbbi években visszatérő ’vendégnek’ számít a hazai szántóföldeken a belvíz. Megjelenése komoly hatással van a későbbi talajmunkákra, valamint a növények hozamára, így tudni kell védekezni ellene.
Az éghajlatváltozás a mezőgazdaságra gyakorolja a legnagyobb hatást. Nem véletlen, hogy az utóbbi évek telei egyre enyhébbek, tél végén és kora tavasszal pedig a jég helyett a belvíz uralkodik a szántóföldeken. Nem mindig kizárólag az időjárás okolható a belvíz miatt. Sok esetben a helytelenül végzett talajmunkák is hozzájárulnak ahhoz, hogy a víz nem tud a talaj mélyebb rétegeibe jutni. Van azonban néhány módszer, amelyekkel több-kevesebb sikerrel fel tudjuk venni a harcot a makacs belvíz ellen.
Amennyiben mégis megtörténik a baj, van lehetőség a gyors segítségre. Egyre több gyártó dob piacra traktorral üzemeltethető árokmaró gépeket. Ezeket az eszközöket a traktor TLT tengelye hajtja meg és már egy 80-90 lóerős Zetor is képes biztonsággal üzemeltetni egy ilyen szerkezetet. Többféle méretben, teljesítményben kaphatóak ezek az eszközök, a kínálat igen széles. Az árokmarók, ahogyan a nevük is mutatja, egy árkot vájnak a területre, amin a víz akadálytalanul lefolyhat a szántóföldről. Akár a terület végén lévő vízelvezető csatornába (amennyiben van ilyen kialakítva).
Hirdetés
A vízelvezető csatornába történő vízelvezetés azonban csak akkor eredményes, ha a csatornát is karban tartják. A rendszerváltás óta azonban egyre kevesebben foglalkoznak ezen csatornák állapotával, így sok esetben még a medertisztítást sem végzik el. Így a csatornából a víz nem tud elfolyni.
Erre is van azonban megoldás, több féle medertisztítót lehet ma már kapni, amik szintén traktorra erősítve végzik a munkájukat. Vannak hazai gyártmányú medertisztítók is. Ezeknek a mélyebb árkok tisztítása sem jelent gondot és már egy MTZ 80 típusú traktor is elegendő az üzemeltetésükhöz.
A legjobb megoldást a legmodernebb technika, a dréncsövezés jelenti. Ezt a rendszert azonban rendkívül költséges kiépíteni. Nem sokan engedhetik meg maguknak, hogy ilyen korszerű technológiával alácsövezzék a több tíz, vagy akár több száz hektáros területüket.
A gazdák azonban bíznak abban, hogy egyre olcsóbb lesz a technológia alkalmazása a jövőben. Ugyanis már megjelentek a vontatott, vagy hárompont felfüggesztésű dréncsőfektetők, amelyeket egy traktor segítségével lehet üzemeltetni, így már nem kell megvenni a drága, önjáró dréncsőfektető gépet.
A traktorral üzemeltethető dréncsőfektetők akár 2 méter mélyen is le tudják fektetni a dréncsöveket, így munkájukra nem lehet panasz. Ehhez azonban már komolyabb, 4-500 lóerős erőgép szükséges.
A technológia ugyan drága, de hosszú távon a belvízmentességnek köszönhetően többszörösen megtérül.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés