Árrobbanás előtt a magyarok kedvence
A kínai húságazat válsága nagy hatással van a magyar piaci helyzetre is. A sertéspestis következtében jelentősen megnővekedett a távol-keleti ország importigénye, amit az európai piacokról pótolnak. Ennek pedig érdekes következménye van. A tenyésztők jobb helyzetbe kerültek, mert drágábban adhatják el állataikat, míg a vágóhidak és a húsfeldolgozóknak ki kell gazdáékodniuk az alapanyag drágulását. A megnőtt kínai kereslet ugyanakkor felhajtja a helyettesítő termékek, így többek között a baromfikészítmények árát is.
Tavaly szeptemberben jelent meg Kínában az afrikai sertéspestis (ASP), ami becslések szerint akár 200 millió állat kényszervágását is eredményezheti. Ez a világpiaci folyamatokat is alaposan átrendezi. Kína ugyanis nemcsak a sertéshús előállításában első a világon, de itt a legnagyobb a fogyasztás is, ezért az elmúlt hónapokban megnőtt az export is az európai piacokon, hogy kielégítsék az ázsiai igényeket - írta meg a napi.hu.
Itthon ez a megnövekedett kereslet a sertéstenyésztőknek jó időszakot jelent. A hazai vágóhidaknak viszont a magasabb árak nagy problémát jelentenek.
Hirdetés
Az öröm azonban nem lehet felhőtlen, mert az ázsiai országban így sem kérnek a magyar disznókból. A folyamat ennél bonyolultabb: jelenleg a korábban Magyarországra tartó húsimportot elszívja Kína az európai piacokról, így csökkent a hazánkba más EU-országokból érkező importhús okozta nyomás mértéke.
Korábban a silány húsok elfekvője voltunk. Az európai vágóhidak egy része számára egy levezetési piac volt az ország, ahova gyakran likvidációs áron gyengébb minőséget szállítottak. Most ez az importnyomás érezhetően csökkent, ami a hazai szereplőknek kedvez.
Az ágazat szereplői azt szeretnék, hogy a költségnövekedést ne egyedül a vágóhidak és a feldolgozók szenvedjék el, hanem a húst vásárló fogyasztóknál is megjelenjen.
A felvásárlói áraknál egyelőre az látszik, hogy az élősertés vágóhídi belépési ára 16 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi átlagárhoz viszonyítva. A hazai vágósertés áremelkedésének mértéke pedig meghaladta a 30 százalékot is. Ráadásul a forint gyengülése is felhajtja az árakat.
A sertéshúshiány a nemzetközi és a hazai piacon is kihat a helyettesítő termékek árára, így a baromfihúsokéra is. Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára 261,6 forint/kilogramm volt 2019 áprilisában, 3 százalékkal emelkedett az előző év átlagárához viszonyítva. Az év eleji 254,6 forintos szinthez képest is ugyanekkora drágulás látszik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés