Asszonyélet: a dísznövényeket is támadják a kórokozók és kártevők
Ugyan már hűl az idő, beköszöntött az ősz, de a kórokozók továbbra is jelen vannak. A kártételek nem csak a haszonnövényeken jelenhet meg, hanem a kertből a szobába költöztetett növényeket is megtámadhatják az élősködők.
Levéltetvek: ezekkel a korántsem aranyos élőlényekkel valószínűleg már mindenki találkozott akár a zöldségesben (paradicsomon, uborkán), vagy éppen a dísznövényeken (például a rózsatöveken). Az apró, zöldes, sárgás, vagy éppen fekete színű rovarok a növények nedveit szívogatják, ezzel gyengítve a növényeket. Kismértékű jelenlétük esetén a növény leveleinek lemosása is elegendő, komolyabb jelenlét esetén levéltetű-elleni szerek alkalmazása szükséges.
Hernyó: ugyan a hernyó nagyon ritkán jut be a lakásba, de ha a leveleken lyukakat fedezünk fel, akkor hernyóval van dolgunk. A szobanövényeket elsősorban a sodrómolyok lárvái támadják meg, melyek a rágáson kívül selyemszállal szövik be a növény leveleit. Ellenszerük nincsen, kizárólag akkor lehet esély a kártétel megszüntetésére, ha megtaláljuk a hernyókat és megsemmisítjük őket.
Hirdetés
Vincellérbogár: a kifejlett vincellérbogár a növény levelein károsít, de a nagyobb veszélyt a bogár lárvája jelenti. A lárva a föld alatt él és a növények gyökereit rágja. Mire a növényen megjelennek a károsítás tünetei (levelek fonnyadása), addigra a gyökér már súlyosan károsodott, sokszor már meg sem lehet menteni a növényt. A kifejlett rovarokat el kell távolítani és meg kell semmisíteni, míg a termőtalajt rovarirtó szerrel kell átitatni, így a károsítás megszűntethető.
Üvegházi molytetű: a molytetű apró, fehér, molylepkéhez hasonló károsító, amely hasonló módszerrel ’dolgozik’, mint a levéltetű. A levelek fonáki részén telepszik meg, petéit ide rakja le, majd szívogatással károsít. Nagyon gyorsan terjednek egyik növényről a másikra, így fontos a védekezés ellenük. A fertőzött növényeket gyakran fürdessük, a levelek fonáki részét permetezzük rovarölő szerekkel. Nagyobb méretű fertőzöttség esetén érdemes felszívódó szereket alkalmazni.
Élősködő gombák: az élősködő gombák jelenlétét változó formájú, méretű és színű foltok jelezhetik szobanövényeink levelein. A gombás fertőzések jelenlétét erősítheti, ha túlöntözzük a növényeket, vagy magas páratartalmú helyen tároljuk őket. Gombaölő szerekkel és mérsékelt öntözéssel védekezhetünk a gombás megbetegedések ellen.
Fekete rothadás: ez a betegség leginkább a muskátlikat támadja meg. Oka általában a túlöntözés. A fertőzés jele, ha a szár és a talaj találkozásánál a szár elkezd feketedni, rossz esetben a szár el is törhet. A fertőzött növényi részeket vágjuk le, az egészségeseket pedig kezeljük kénporral.
Forrás: szobanovenyekgondozasa.network.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés