A szántóföldi növénytermesztés aszálykárkockázata nem újkeletű és az elmúlt években egyre többet foglalkozunk a lehetséges károk megelőzésével, az időszakos száraz periódusok hatásának mérséklésével. A globális felmelegedés, a szélsőséges időjárási viszonyok gyakorisága egyértelműen jelzi, hogy alkalmazkodni kell a gazdálkodóknak.

A nyári szárazság a Kwizda „Terepszemle” kukoricakísérletünkben is látványos volt 2022-ben és a kiértékelések egyik fontos szempontjává vált. A nyári csapadékmennyiség terméspotenciálra gyakorolt hatását az alábbi képekkel illusztráljuk, miszerint a szinte azonos napon készített fényképek szerint 2020 augusztusának elején közel 100%-ban zöld, míg az aszályos 2022-ben ugyanekkor 100%-ban száraz, kényszerérett kukoricaállományt látunk.

Terepszemle parcellák kedvező évjáratban 2020.08.09-én
Terepszemle parcella szárazságban 2022.08.06-án

Az elmúlt 4 kísérleti évünk több mint 400 kukoricaparcellájának kiértékelésekor azt állapíthatjuk meg, hogy az általunk vizsgált starter-, lombtrágya-, fungicid- és egyéb növényvédelmi összehasonlító kezelések közül a legnagyobb termésre gyakorolt hatása a talaj vízkészletével közvetlenül és érthető módon összefüggő gyomirtásnak volt. Ezt követte a gyökértömeg növelésének közvetett módján a diagrammban bemutatott mikrogranulált starter kezelések termésnövelő hatása.

A Pannon Starter Mega termésnövelő hatása az aszálykáros 2021- és 2022-es években kisebb mértékű, mint a megelőző csapadékos évjáratokban, de egyértelműen kimérhető volt. Az arthrobacter chlorophenolicus metabolizáló talajbaktériumos kombinációja, a Pannon Starter Vital készítmény a féldózisnyi mikrogranulált foszfortartalom ellenére is a két száraz évben meghaladta a Pannon Starter Mega termésnövelő hatását, míg a 2019- és 2020-as magas termésszint esetén alatta maradt. A szélsőségesen különböző évjáratok eredményei hasznos, újabb információkat adtak a mikrogranulált starterezés alkalmazásáról. Az aszályos évjáratokban hatékonyabb Pannon Starter Vital tápanyag-metabolizáló mikrobiológiai hatóanyaga számos igazolt talajkondicionáló hatással bír és ezt megelőzően elsősorban az őszi búza kísérleteinkben ért el jó eredményeket. A részletes termékinformációkért kattintson ide!

A szárazság elleni védekezésben az agrotechnikai tényezők szerepe köztudottan nagy. A vetésszerkezet, fajtaválasztás, vetésidő, a tervezett növénysűrűség, a talajelőkészítés vagy a tápanyag-visszapótlás szakmai döntései teljes mértékben a termelő kezében vannak, és mindegyikük szorosan kapcsolódik az időjárás szeszélyeihez és általában növényvédelmi vonatkozásaik is vannak. Ezek közül néhány gyakorlati példa:

  • A nyári szárazság az őszi vetésű kultúráinkat rövidebb időszakban és általában a fontos virágzás-kötődési periódust követően veszélyezteti csak. A kalászosok korai vetésidő választása termésnövelő lehetőség, de a vírusvektorok elleni védekezés szerepe megnő!
  • A tavaszi kultúrák közül a napraforgó „szárazságtűrése” híres. A vetésforgón belüli sűrítése viszont kórtani kockázatokkal jár, az aszályosabb régiókban a macrofominás hervadás fertőzési forrása és a betegség kártétele megnövekedhet. Jó hír viszont, hogy a mikrobiológiai készítmények közül a Xilon WP fungicid mikrogranulátum engedélyokiratát elsőként terjesztették ki a sclerotiniás szártőpusztulás mellett a macrofominás korhadás mérséklésére is.
  • A fajtaválasztás a legrégebbi és leggyakorlatiasabb szempont a szárazság elleni védekezésben és minden fajtának hathatós segítséget adhatunk a gyökeresedési időszakban a magárokba juttatott, könnyen és tartósan felvehető mikrogranulált foszforral vagy foszfor-lombtrágyázással. (A Kwizda terepszemle kísérletekről bővebb információt ide kattintva talál)
  • A kapás növényeink vetésidejének megválasztása annál jobb, minél egységesebb kelést és homogén kezdeti fejlődést érünk el vele, amit a talajunk nedvességtartalma és hőmérséklete együttesen befolyásol. A nyári hőségnapok közeledtét figyelembe véve az április közepi vetésidő megnyugtatóbb, mint a május elejei.
  • A szárazabb évjárathoz alkalmazkodás fontos és gyakorlatban is alkalmazott eleme a tőszám csökkentése. 2022-ben a Terepszemle kísérletünkben 68000 csíra/ha növénysűrűséggel vetettük a kukorica parcelláinkat és a 3-ismétlésben tesztelt 85000 csíra/ha sűrítés 270 kg/ha terméscsökkenést eredményezett.
  • A talajelőkészítésről: szinte minden szakmai fórum a lazításos, forgatás nélküli alapművelést, a mulcsos felszínű magágyat tartja jobbnak és egyik fő érvük a talajnedvesség minél hatékonyabb megőrzése. A termelők egyik fele így is csinálja és ők az elégedettebbek.
  • A tápanyag-visszapótlás kérdését a műtrágya árak drágulása alaposan felforgatta az elmúlt évben. A magas termésátlagok eléréséhez a terméssel kivont makroelemek és az esszenciális mezo- és mikroelemek pótlása nélkülözhetetlen. A szárazabb régiókban a talaj jó káliumellátottságát feltétlenül biztosítanunk kell, hiszen ez a növények vízháztartásának legfontosabb szabályozója! A talaj vízgazdálkodásának közvetett javításához annak mésztartalmáról sem feledkezhetünk meg a kalciumban szegény talajtípusokon, hiszen általa a talaj fizikai szerkezete, a kolloidtartalma közvetlenül is befolyásolja a talaj porozitását, ezáltal a vízkapacitását és víz megtartóképességét.
  • A mezo- és mikroelem lombtrágyázások szerepe is nagyobb, amikor a talajnedvesség csökkenése miatt felvételük gátolt. Az olajosoknak a bórlombtrágyák, míg a gabonaféléknek inkább a réz és az általánosan hiányzó cinklombtrágyák hasznosak. A túladagolást kerülni kell, viszont a nem reuritizálható tápelemeket esetenként többször is érdemes használnunk! (lásd Wuxal Réz és Wuxal Boron Plus kísérleti eredmények, aminek a megismeréséhez kattintson ide!

Bízunk benne, hogy 2023-ban az összehasonlító eredményeinket sok-sok csapadékos adatsorral bővíthetjük ki az ország minden tájáról.

Fehér Tamás
Kwizda Agro Kft.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás