A tavalyihoz hasonlóan az idén is átlagos évre számít a zöldségtermesztésben a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Ledó Ferenc, a szervezet elnöke az MTI-nek mondta el, hogy ez a jelenlegi tapasztalatok alapján kialakult kép, a következő 2-3 hónap még jelentősen befolyásolhatja a mennyiségeket. Idén 80-83 ezer hektáron termesztenek zöldséget szabadföldön, hajtatás pedig 3 500 hektáron folyik. A magyar zöldségtermés átlagos éves mennyisége 1,6-1,8 millió tonna.

A frisspiaci paprika, a paradicsom és a kígyóuborka termelése ma már 90 százalékban fedett térben (üvegház vagy fólia) történik, ezért ezekre a kultúrákra kevésbé van hatással az időjárás – mondta a FruitVeB elnöke. Ledó Ferenc szerint a kimondottan feldolgozóipari célra termelt növények közül a termőterületben meghatározó kultúrák Magyarországon a zöldborsó és a csemegekukorica. Előbbinél az előző évihez képest körülbelül 10 százalékos területcsökkenés tapasztalható, ami 16-17 ezer hektáros idei vetésterületet jelent.

A FruitVeB szerint közepes lesz idén a zöldségtermés Magyarországon

Közepes zöldségtermés várható Magyarországon: zöldborsó, csemegekukorica

A zöldborsó betakarítása július közepén ért véget, a területcsökkenést kissé ellensúlyozza, hogy a termésátlagokban a tavalyihoz képest némi javulás figyelhető meg, a hektáronkénti átlag az idei évben 5-5,2 tonna. A csemegekukorica betakarítása július végén indult, az idei termőterület mintegy 33 ezer hektár. Tavaly 500 ezer tonna körül volt a betakarított mennyiség, az idei évben is szükség lenne legalább ennyire, hogy biztosított legyen a feldolgozóipar alapanyagigénye. Az ipari paradicsom idei termőterülete 1600 – 1700 hektár között van. A betakarítás várhatóan augusztus közepén indul - közölte az elnök, aki szerint a tavalyi 120 ezer tonnás termés csak kifejezetten kedvező időjárás esetén ismétlődhet meg. Az időjárás eddigi alakulása nem kedvezett ennek a kultúrának sem. A sok csapadék a különböző kórokozók felszaporodását és a fertőzések nagyobb nyomását eredményezte, ami visszavetette az állományok fejlődését. A májusi hűvös idő a konzervuborka fejlődésében okozott bajt. Erre a célra uborkát a becslések szerint 500-550 hektáron ültettek az idei évben. A termelők tavaly 11 ezer tonna körüli mennyiséget takarítottak be.

Hagymák, paprika és gyökérzöldségek

Az elnök az aszály, illetve a sok csapadék ellenére is biztatónak látja a hagymafélék idei helyzetét. Akár még a tavalyi 65 ezer tonnánál is több vöröshagymát takaríthatnak be idén a gazdák. Fokhagymából az 1000 hektár körüli termőterületről az idén is 6,5-7 ezer tonna termés várható, ám a csapadékos idő miatt erősebb a gombás kórokozók nyomása, ezért nagyon oda kell figyelni a helyes tárolásra. Ledó Ferenc a gyökérzöldségek helyzetét kedvezőnek tartja, de hozzátette, hogy az októberi betakarításig még sokat változhat a végeredmény. Tavaly 154500 tonna gyökérzöldséget – sárgarépát, petrezselymet, paszternákot, zellert és céklát – takarítottak be összesen mintegy 3850 hektárról. Tovább csökkent viszont a szabadföldi étkezési paprika termőterülete. Ez immár 600 hektár alatt van, a fűszerpaprikáé pedig 1800 – 2000 hektár közé tehető. Az eddigi hűvös, csapadékos idő nem kedvezett a növények fejlődésének. Sok területen ütötte fel a fejét baktériumos és/vagy gombás megbetegedés, helyenként komolyabb vírusfertőzéssel is találkozni lehet. Nagy javulás itt már nem várható. Amennyiben a nyár hátralévő részében kedvezően alakul az időjárás, a termés mennyisége akkor is csak közepes lehet. Tavaly 18 ezer tonna szabadföldi étkezési paprika termett, a fűszerpaprika betakarított mennyisége pedig 19 ezer tonna volt. A spárgatermelők már túl vannak a szezonon. Az idén a legtöbben csak közepes évet zárhattak. A termőterület 1600 – 1700 hektár, melyről 6 ezer tonna körüli mennyiséget hordtak le. A koronavírus-járvány miatt voltak ugyan munkaerőgondok, a közepes hozamokat viszont kompenzálták az árak – zárta az elemzését az elnök.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás