Bálint gazda oldalán ismét hasznos információkat tudhatunk meg a következő hetek legfontosabb kertészeti tevékenységeiről.

Most, a nyár derekán csúcsforgalom van a kertekben, a család minden tagja –beleértve még a vendégeket is - a kertben szeretné a szabad idejét eltölteni: napozással, zenehallgatással, olvasással, beszélgetéssel, vagy éppen szundikálással. Csak a kert gazdája nyugtalan, mert sokféle elvégzendő munka vár most is az ő szorgalmas kezeire és azon gondolkodik, hogy melyiket végezze most el, és melyiket hagyhatja a jövő hétre…

Az éppen aktuális feladatok közül a legfontosabbakat és a legsürgősebbeket választottam ki és ajánlom a figyelmükbe!

Augusztus elején is vethető a leveles kel

A veteményes kertben kiürültek a korai zöldségféléket (zöldhagyma, hónapos retek, zöldborsó, korai sárgarépa, stb.) termő ágyások. Ezeket ne hagyja üresen, mert néhány őszi zöldségfélének a magjait most lehet elvetni. Ilyen például a régebben széles körben nálunk is termelt, de valami felderítetlen ok miatt elfeledett leveles, vagy fodros kel, amely Nyugat-Európában késő ősszel szinte nemzeti eledelnek számít és nálunk is sikeresen termelhető, fagytűrő és igen értékes anyagokat tartalmazó zöldségféle.

Kiváló főzelék készülhet a leveles kelből
 

A leveles kel magját most kell cserépbe elvetni és a két lomblevéllel rendelkező palántákat kell a termő helyükre kiültetni; a tövei 100-120 cm magasságra nőnek, erőteljes, fodros leveleket fejlesztenek, amelyekből a háziasszonyok kiváló főzeléket és köretet tudnak varázsolni a téli étrend változatosabbá tételére! Nagy értéke ennek a zöldségfajnak, hogy meglehetősen igénytelen, könnyen termelhető és mindig csak annyit kell belőle betakarítani, amennyi feldolgozásra kerül. Nem elhanyagolható azonban az esztétikai értéke sem: a télen kopasz kertben üdítő látvány a szép, zöld növény, amelyet még szebbé tesz, ha a dér, vagy a hó belepi.

Saláták, céklák, hagymák

A magyar konyhában jószerivel csak tavasszal van szerepe a (fejes) salátának, pedig igen sokféle egyéb salátát is termelhetünk az őszhöz közeledve; most lehet elvetni állandó helyére a mezei és a tépő saláta magját, amelyből még az őszi fagyok beállta előtt szedhetjük a ropogós, friss leveleket.

A gondosan előkészített talajú ágyásokba még most vethetünk cékla és póréhagyma magokat, amelyek a nálunk szokásos hosszú őszi időjárásnak köszönhetően még ősszel kifejlődnek. Különösen ajánlom a cékla termelését, mert e növény gumóját télre is be lehet tárolni és igen értékes, antioxidáns tartalma miatt a szervezet ellenálló képességét jelentékenyen fokozza.

Újítsuk meg a szamócát!

A szamóca-szezon eredményesen fejeződött be, de az új tövek telepítése most kezdődik el: a két-három éves tövek ilyenkor fejlesztik ki az indáikat, amelyek akkor lesznek ültetésre alkalmasak, amikor gyökereket is eresztenek. Ezeket a talajból gondosan kiemelve ültethetjük az új szamóca ágyásba, ahol megerősödve már a következő év májusában gyümölcsöt érlelnek. Nagyon szigorú télen ajánlatos az új telepítést lehullott lombbal védeni a kifagyástól.

Újra itt vannak a levéltetvek

Az utóbbi napok bőséges csapadéka következtében számítani kell az őszibarack fákon a zöld levéltetvek elszaporodására. Ezek szomjasan fogyasztják a fák friss hajtásainak a nedveit, amelynek következtében a levelek elsárgulnak, lehullanak, vagy összesodródnak, ezért feltétlenül szükségessé válik a permetezés környezetbarát rovarirtó szerrel (pl. Pirimor, Decis, Judo). Az előírásos élelmezés-egészségügyi várakozási időről nem szabad megfeledkezni!

Ne felejtsük el a ritkító metszést!

Ritkító metszéssel segítsük a jövő évi rügyeket!

Az őszibarack gyümölcsök betakarítása után következik a nyári, ritkító metszés, amelymár a jövő évi termőrügyek kialakulását segíti elő.

Ritkító metszésre várnak a szőlőtőkék és a szőlőlugasok is, mert ez elősegíti a fürtök korábbi és tökéletes beérését. Ha a lombozatot túlságosan sűrűnek ítéli meg, akkor a fürtöket árnyékoló levelek megritkítása is elősegíti a bogyók érési folyamatát.

Szárítsuk, de csak kíméletesen morzsoljuk a fűszert!

A fűszernövények betakarításának ideje is elkövetkezett. A leveles hajtásokat kösse össze kis csokrokba és fejjel lefelé aggassa fel szellős, árnyékos helyen, ahol egy hét alatt megszikkadnak annyira, hogy a leveleket le lehet fejteni a hajtásokról. A leveleket ne morzsolja apróra, mert az ebből származó por gyorsan elveszti a benne levő illóolajokat. A légszáraz anyagot jól záródó üvegekben célszerű tárolni.

Serkentsük új virágzásra a rózsát!

A rózsabokrokról vágja le az elnyílt virágokat hosszú szárrésszel, mert ez arra serkenti a bokrot, hogy őszig még új virágokat nyisson!

Tisztítsuk ki a pázsitot!

A természetes csapadék és az rendszeres öntözés hatására a pázsitfelületek erősen elgyomosodtak. Ezen most lehet segíteni a kétszikű gyomnövények kiirtására alkalmas gyomirtó vegyszerek kipermetezésével. Az összefüggő gyomnövényzet (útifű, fehérhere) kipusztított foltjaira érdemes már most fűmagot kiszórni és azt sekélyen bekapálni, mert a talaj felszínén maradó magokat a madarak felcsipegetik, de a napon maradva egyébként se csíráznának ki.

Most forgassuk át a komposztot!

Az eddig összegyűlt és komposztált szerves hulladékokat ajánlatos átforgatni, megkeverni abból a célból, hogy egyenletesen korhadjanak el és őszre a beérett komposzt alkalmas legyen a kiteregetésre és bemunkálásra.

Forrás: balintgazda.hu

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás