Külföldön sem fenékig tejfel a kétkezi munkások élete. A következőkben egy beszámolót olvashatnak, amely egy paradicsomtermesztéssel foglalkozó, osztrák gazdánál tevékenykedő munkás tollából származik.

– Palántáztam, takarítottam, rakodtam, a paradicsom éréséhez igazodóan változott a feladatom. Szerettem, szívesen végeztem ezt a munkát. A legnehezebb része is könnyű fizikai munka a modern termesztési rendszerben, a holland technológiával, ami az én munkaadómnál volt. Viszont a fűtést, a nagy meleget nehéz elviselni. Nem mindenki bírja ezt a hőséget. Ha voltak osztrák munkatársaink, csak egy-két napot dolgoztak, aztán többet nem jöttek, sosem láttuk újra őket – mondta el a kisalföldi férfi.

Az üvegházban még télen is pólóban lehetett dolgozni, a nyári hőség pedig már-már elviselhetetlen volt.
 

A melegházban akkor is pólóban dolgozott az ingázó, ha kint esett a hó és ha sütött a nap, akkor még magasabb volt a hőmérséklet az üvegtáblák alatt, sokkal melegebb az embernek kellemesnél. Rendesen bánt vele az osztrák gazda, eleinte többet beszélgetett is vele, mert egymás mellett végezték a munkát. Aztán már a közvetlen irányítást beosztottjára bízta, vezetőt nevezett ki, ezért lett kevesebb kapcsolata a munkásaival. Mindig korrekt módon kifizette olvasónk bérét, eleinte hetente adott neki pénzt, később havonta, de több év alatt csak egyszer késett pár napot a fizetéssel.

– Harminckét kilométer volt nekem az út otthonról a munkába és ugyanannyi vissza. A pénz, amit Ausztriában kerestem, jól jött, de már szívesebben végeznék változatosabb, alkotóbb jellegű feladatot. A szabadságot, a táppénzt, az ebédidőben az egyórás munkaközi szünetet biztosította az osztrák gazda, igaz, utóbbira nem járt bér. Napközben pedig pár percre bármikor kimehettünk az üvegházból hűsölni, hideg vizet inni, de napi tíz órát kellett a munkahelyemen töltenem. A túlórákért nem járt pénz és sokszor kellett szombatonként is dolgozni. Az pedig szerintem nem volt szép a munkaadómtól, hogy sokévnyi munka után váratlanul elküldött és nem is indokolta, miért.

Forrás: kisalfold.hu

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás