Március végéig az idei agrár- és vidékfejlesztési támogatások összege elérte a 260,4 milliárd forintot - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közzétett összefoglalóban. A kifizetésekből 55,6 milliárd forintot a költségvetés, a fennmaradó részt uniós források fedezték. A teljes összegen belül 134,3 milliárd forinttal a termelőknek nyújtott közvetlen támogatásoké volt a legnagyobb arány, akárcsak a korábbi években. A Vidékfejlesztési Program kifizetései meghaladták a 92 milliárd forintot.

Az ágazatok szerinti megoszlásban a szántóföldi növénytermesztés vezet, több mint 40 százalékkal részesedtek a kifizetésekből, míg az állattenyésztők kevesebb, mint 20 százalékot kaptak - írta az MTI.

Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások 40 százalékát a szántóföldi növénytermesztés vitte el - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

A mezőgazdaság hitelállománya a 2021-es azonos időszakhoz képest 9,7 százalékkal emelkedve megközelítette a 900 milliárd forintot. A kedvezményes hitelek aránya tovább nőtt, a piaci hitelek részesedése 13,4 százalékra csökkent március végéig - számolt be róla az AKI.

Hitelek és tartozások: itt már első az állattenyésztés

Az egyéni gazdaságok hitelállománya mérsékelt, 3,3 százalékos bővüléssel elérte a 376,5 milliárd forintot, a beruházási hitelek nőttek a legjobban, a hitelek zöme a szántóföldi növénytermesztőket finanszírozta. A társas agrárvállalkozások hitelállománya 14,8 százalékkal 523,2 milliárd forintra emelkedett, a beruházási hitelek állománygyarapodása ebben a körben is jelentős, üteme és értéke egyaránt meghaladta a hosszú lejáratú forgóeszköz-hitelekét. A hitelállományból legnagyobb mértékben az állattenyésztés részesedett. Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások idei keretösszege a 2021-esnél 6,6 százalékkal nagyobb, meghaladja a 800 milliárd forintot.

Milliárdos beruházási pályázatok segítik a magyar mezőgazdaságot

Az utóbbi másfél évben kiírt vidékfejlesztési pályázatok segítségével több, mint 1500 milliárd forrás jutott el az agráriumba – fogalmazott a Szigeti Farm első alkalommal megrendezett partnertalálkozóján az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Feldman Zsolt a Kalocsától mintegy 10 kilométerre fekvő Bács-Kiskun megyei Szakmáron elmondta, hogy a 80 százalékos nemzeti társfinanszírozással megtoldott uniós pénzek mintegy 70 százaléka beruházások létrejöttét segíti a tavalyi és az idei évben kiírt agrárpályázatok keretei között. Nagy érdeklődés övezte például a precíziós gazdálkodás megvalósítását célzó, a terményszárító és –tároló vagy éppen az állattenyésztés körülményeit javító pályázatokat. Az államtitkár említést tett az egy év óta emelkedő építőanyagárakról, ezzel kapcsolatban megjegyezte: ezen beruházásoknál lehetővé tették a pályázat keretei között az építési költségek növekedésének elismerését, amely azok megvalósítását teszi könnyebbé - írták.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás