Az elmúlt hónapokban a madárinfluenza miatt komoly fejetlenség alakult ki a hazai baromfiágazatban dolgozók között. Tisztán látható, hogy a jelenlegi kárenyhítési rendszer nem a legjobb, sőt… A szakértők már ki is találták a megoldást, hogy a jövőben egy ilyen mértékű járvány se okozhasson problémát az érintett ágazat számára.

Madárinfluenza… aki a baromfiszektorban dolgozik, összerezzen eme szó hallatán. Nem is csoda! A H5N8 vírustörzs 2016. november 3-i megjelenése óta hazánkban a feje tetejére állt az ágazat. A járvány miatt eddig már 3,2 millió darab baromfit kellett kényszerből levágni annak érdekében, hogy a járvány ne terjedjen tovább. Jellemzően a vízi szárnyasokat tartó telepek voltak érintettek az ügyben, a likvidált baromfik 80 százaléka kacsa és liba volt. Ennek köszönhetően hiánycikké vált számos baromfitermék, az érintett tenyésztő, nevelő, vagy épp feldolgozó üzemek dolgozóinak állása pedig veszélybe került.

Egy új, kárenyhítési rendszer segítene a jövőben megelőzni a mostanihoz hasonló járványok okozta problémákat
 

A károk mérséklése érdekében a szakértők és szervezetek folyamatosan igyekeznek különféle, pénzbeli mentőövet dobni az érintetteknek annak érdekében, hogy a dolgozóknak ne kelljen az utcára kerülniük ebben a nehéz időszakban. A kényszervágások miatt 100 százalékban kártalanítják a gazdálkodókat, valamint újabb, 1,5 milliárd forint keretösszegű jövedelempótló támogatás érkezhet a jövőben.

A nak.hu információi szerint az elmúlt hónapok tapasztalataiból látható, hogy nem megy egyszerűen egy ilyen méretű járvány esetében a kártalanítás. Nem mindenki kapja meg a kártérítést, így munkahelyek kerülhetnek veszélybe. Annak érdekében, hogy a jövőben ilyen probléma ne adódhasson, egy új kárenyhítési rendszer kialakítására tesznek javaslatot szakemberek a következő napokban.

Az új rendszer körülbelül úgy működhet, mint az agrárkár-enyhítési rendszer: önkéntes alapon léphetnek be a szervezetbe a gazdálkodók, akik meghatározott hozzájárulást fizetnek majd éves szinten. A befizetett tagdíjakból és némi állami hozzájárulásból képződő alap szolgálná a későbbiekben, hogy egy hasonló járvány után a rendszer tagjait maradéktalanul kártalanítani lehessen. A rendszer külföldön életképes, várhatóan itthon is nagy sikere lehet.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás