Az elmúlt hónapokban a madárinfluenza miatt komoly fejetlenség alakult ki a hazai baromfiágazatban dolgozók között. Tisztán látható, hogy a jelenlegi kárenyhítési rendszer nem a legjobb, sőt… A szakértők már ki is találták a megoldást, hogy a jövőben egy ilyen mértékű járvány se okozhasson problémát az érintett ágazat számára.

Madárinfluenza… aki a baromfiszektorban dolgozik, összerezzen eme szó hallatán. Nem is csoda! A H5N8 vírustörzs 2016. november 3-i megjelenése óta hazánkban a feje tetejére állt az ágazat. A járvány miatt eddig már 3,2 millió darab baromfit kellett kényszerből levágni annak érdekében, hogy a járvány ne terjedjen tovább. Jellemzően a vízi szárnyasokat tartó telepek voltak érintettek az ügyben, a likvidált baromfik 80 százaléka kacsa és liba volt. Ennek köszönhetően hiánycikké vált számos baromfitermék, az érintett tenyésztő, nevelő, vagy épp feldolgozó üzemek dolgozóinak állása pedig veszélybe került.

Egy új, kárenyhítési rendszer segítene a jövőben megelőzni a mostanihoz hasonló járványok okozta problémákat
 

A károk mérséklése érdekében a szakértők és szervezetek folyamatosan igyekeznek különféle, pénzbeli mentőövet dobni az érintetteknek annak érdekében, hogy a dolgozóknak ne kelljen az utcára kerülniük ebben a nehéz időszakban. A kényszervágások miatt 100 százalékban kártalanítják a gazdálkodókat, valamint újabb, 1,5 milliárd forint keretösszegű jövedelempótló támogatás érkezhet a jövőben.

A nak.hu információi szerint az elmúlt hónapok tapasztalataiból látható, hogy nem megy egyszerűen egy ilyen méretű járvány esetében a kártalanítás. Nem mindenki kapja meg a kártérítést, így munkahelyek kerülhetnek veszélybe. Annak érdekében, hogy a jövőben ilyen probléma ne adódhasson, egy új kárenyhítési rendszer kialakítására tesznek javaslatot szakemberek a következő napokban.

Az új rendszer körülbelül úgy működhet, mint az agrárkár-enyhítési rendszer: önkéntes alapon léphetnek be a szervezetbe a gazdálkodók, akik meghatározott hozzájárulást fizetnek majd éves szinten. A befizetett tagdíjakból és némi állami hozzájárulásból képződő alap szolgálná a későbbiekben, hogy egy hasonló járvány után a rendszer tagjait maradéktalanul kártalanítani lehessen. A rendszer külföldön életképes, várhatóan itthon is nagy sikere lehet.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás