Az agrárkár-enyhítési rendszer mintáját követnék az állattartók is
Az elmúlt hónapokban a madárinfluenza miatt komoly fejetlenség alakult ki a hazai baromfiágazatban dolgozók között. Tisztán látható, hogy a jelenlegi kárenyhítési rendszer nem a legjobb, sőt… A szakértők már ki is találták a megoldást, hogy a jövőben egy ilyen mértékű járvány se okozhasson problémát az érintett ágazat számára.
Madárinfluenza… aki a baromfiszektorban dolgozik, összerezzen eme szó hallatán. Nem is csoda! A H5N8 vírustörzs 2016. november 3-i megjelenése óta hazánkban a feje tetejére állt az ágazat. A járvány miatt eddig már 3,2 millió darab baromfit kellett kényszerből levágni annak érdekében, hogy a járvány ne terjedjen tovább. Jellemzően a vízi szárnyasokat tartó telepek voltak érintettek az ügyben, a likvidált baromfik 80 százaléka kacsa és liba volt. Ennek köszönhetően hiánycikké vált számos baromfitermék, az érintett tenyésztő, nevelő, vagy épp feldolgozó üzemek dolgozóinak állása pedig veszélybe került.
A károk mérséklése érdekében a szakértők és szervezetek folyamatosan igyekeznek különféle, pénzbeli mentőövet dobni az érintetteknek annak érdekében, hogy a dolgozóknak ne kelljen az utcára kerülniük ebben a nehéz időszakban. A kényszervágások miatt 100 százalékban kártalanítják a gazdálkodókat, valamint újabb, 1,5 milliárd forint keretösszegű jövedelempótló támogatás érkezhet a jövőben.
Hirdetés
A nak.hu információi szerint az elmúlt hónapok tapasztalataiból látható, hogy nem megy egyszerűen egy ilyen méretű járvány esetében a kártalanítás. Nem mindenki kapja meg a kártérítést, így munkahelyek kerülhetnek veszélybe. Annak érdekében, hogy a jövőben ilyen probléma ne adódhasson, egy új kárenyhítési rendszer kialakítására tesznek javaslatot szakemberek a következő napokban.
Az új rendszer körülbelül úgy működhet, mint az agrárkár-enyhítési rendszer: önkéntes alapon léphetnek be a szervezetbe a gazdálkodók, akik meghatározott hozzájárulást fizetnek majd éves szinten. A befizetett tagdíjakból és némi állami hozzájárulásból képződő alap szolgálná a későbbiekben, hogy egy hasonló járvány után a rendszer tagjait maradéktalanul kártalanítani lehessen. A rendszer külföldön életképes, várhatóan itthon is nagy sikere lehet.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés