A keszthelyi Georgikon Tanüzemben termelnek, gazdálkodnak és itt tartják az egyetem hallgatóinak gyakorlati képzését is. Ezen felül szakmai kísérleteikkel segítik a környékbeli gazdákat. A cég fenntartása érdekében a fejlesztéseken és a különböző szak­mai kötelezettségeken túl arra is oda kell figyelniük, hogy a megtermelt zöldséget, gyümölcsöt és más terményeket megfelelően fel tudják dolgozni, és hogy az értékesítésük eredményt is hozzon.

Zsittnyán Tamás, a társaság ügyvezetője a Magyar Mezőgazdaságnak beszélt a Georgikon Tanüzem Nonprofit Kft. tevékenységéről, ezt az anyagot szemléztük. A terület jelenlegi nagysága és szerkezete az 1990-es években alakult ki, a Georgikon Tanüzem Kht. 2005-ben alakult meg, és önálló jogi személyként, önfenntartóan működött. Ezt újabb átalakulás követte, aminek következtében a cég nonprofit társasággá vált. Van olyan, nyugdíj előtt álló munkatársunk, aki már több mint 40 esztendeje ugyanazon a kapun jár be dolgozni, de ez az ötödik munkahelye. Sok minden változott az évtizedek alatt, de a szerkezet kialakult. 850 hektár az összterület, ebből a szántóföld 500, a rét pedig 300 hektár.

A cég fenntartása érdekében a fejlesztéseken és a különböző szak­mai kötelezettségeken túl arra is oda kell figyelniük, hogy a megtermelt zöldséget, gyümölcsöt és más terményeket megfelelően fel tudják dolgozni - képünk illusztráció, limousin szarvasmarha tehén és borja

Szőlő, gyümölcs, szarvasmarha, ló, sertés

A 9 hektáros szőlészet ténylegesen termő területe 7,5 hektárra tehető. A gyümölcsösük nagyjából 4,5 hektáros. Az állattartáson belül van egy 50 egyedet számláló fejősszarvasmarha-állományunk, va­la­mint egy 20 állatnak kialakított lovardánk. Ez utóbbi számba a bértartott lovak is beletartoznak. A magyar nagyfehér sertések állománya 50 anyakocás, a szaporulattal együtt mintegy 650 sertést nevelünk. A húsmarhaállományunk összesen 200 darabos, elsősorban angus és limousin fajták. A juhászat kivételével a magyarországi mezőgazdasági ágazatok szinte mindegyike jelen van a tanüzemünkben - mondta a szakember.

31 fő dolgozik náluk, minden telepnek megvan a vezetője. Rengeteg a munka, ezért a szezonális feladatokra plusz embereket kell bevonniuk segítségként. Akárcsak országszerte, a Balatonnál is szinte lehetetlen embert találni a munkára. Szakmunkás és segédmunkás sincs. Még úgy sem, hogy jó fizetést és számos más kedvezményt kínálunk a jelentkezőknek. Ez igencsak nehezíti a munkánkat, és arra késztet bennünket, hogy folyamatosan fejlesszünk - folytatta.

A megmaradáshoz alkalmazkodni kell

Zsittnyán Tamás szerint az agráriumra is igaz Charles Darwin evolúciós tétele, hogy nem a legokosabb vagy a legerősebb győz, hanem az, aki a legjobban tud alkalmazkodni. A növénytermesztésben például olyan kultúrákat, olyan vetésváltást igyekszünk megvalósítani – mind a fajta-, mind a hibridkalászosok esetében –, amelyekkel már tavasszal biztosítani tudjuk, hogy később már ne legyen nagy baj. Említhetem a kukoricát, amiből akkor lesz jó termés, ha esik, vagy ha öntözzük. Köztes állapot nincs, minden az esőn múlik. A cég fenntartása érdekében a fejlesztéseken és a különböző szak­mai kötelezettségeken túl arra is oda kell figyelniük, hogy a megtermelt zöldséget, gyümölcsöt és más terményeket megfelelően fel tudják dolgozni, és hogy az értékesítésük eredményt is hozzon.

A környékbeli gazdákat is segítik Keszthelyről

A Georgikon Tanüzem Nonprofit Kft. a szakmai munkán túl a környékbeli gazdákat is segíti. Ez leginkább szaktanácsadást, a termelés különböző szakaszai során való kommunikációt jelenti. Ahhoz nincs elég tőkénk, hogy bármilyen integrációban vagy gépi szolgáltatásban részt vegyünk. Ugyan létezik ilyen nálunk, de nagyon kis volumenben. Tagjai vagyunk a Délnyugat-Balatoni Gazdakörnek, ahol rendszeresen megbeszéljük a termelési folyamatokat, azok elemeit, mindazt, ami a gazdákat érdekli. Egyetemi cég lévén pedig olyan tudásbázissal rendelkezünk, amelyet a gazdák szívesen használnak – mondta Zsittnyán Tamás. A keszthelyi Georgikonban egyébként a modern tudás megszerzésére is figyelnek, a precíziós gazdálkodás képzésükről itt írtunk korábban.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás