Az agrárágazatok között a szántóföldi növénytermesztés támogatása volt a meghatározó 2022 első negyedévében is, a támogatások több mint 40 százaléka jutott ide, míg az állattenyésztők a források alig egyötödét használhatták fel. Idén agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra több mint 800 milliárd forint áll rendelkezésre, ami 6,6 százalékos növekedést jelent az előző évi keretösszeghez képest – írta az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) pénzügyi összefoglalója. 

Az első negyedévben agrár- és vidékfejlesztési támogatások címén 260,4 milliárd forintot fizettek ki a gazdálkodóknak, ami jelentős növekedés az egy évvel korábbi 130,5 milliárd forinthoz képest - írta a Világgazdaság az agrártámogatások témájában.

Az agrárágazatok között a szántóföldi növénytermesztés támogatása volt a meghatározó 2022 első negyedévében is, a támogatások több mint 40 százaléka jutott ide - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Az agrártámogatások eloszlása

Az összes agrártámogatáson belül a közvetlen termelői támogatások részaránya 7,1, a vidékfejlesztési és halászati támogatásoké 2,6 százalékponttal emelkedett, míg a nemzeti támogatásoké 9, a piaci és egyéb támogatásoké 0,7 százalékponttal csökkent 2022-ben. Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások keretében az első negyedévben folyósított 260,4 milliárd forint támogatási összeg 78,7 százaléka (204,8 milliárd forint) európai uniós forrásból származott, 21,3 százalékát, vagyis 55,6 milliárd forintot pedig a hazai költségvetésből fizették ki. Ez több, mint a tavalyi első negyedéves 36 milliárd forint, arányaiban viszont akkor volt nagyobb, 27,6 százalékos arányban állta a hazai költségvetés. 

Az európai uniós társfinanszírozással megvalósult támogatások esetében az uniós kifizetések aránya 73,1 százalékot tett ki, míg a támogatások további 26,9 százalékát nemzeti költségvetésből folyósították.

A 2021-es jogosultságok emeltek az agrártámogatások összegein  

A közvetlen támogatások jogcímein 2022 első negyedévében 134,3 milliárd forintot fizettek ki a termelőknek. Ennek több mint felét a zöldítési komponens tette ki. Az előző év azonos időszakában kifizetett összeghez képest 76,2 milliárd forinttal többet folyósítottak március 31-ig, ami a kifizetési rendszer jellegéből adódik. A 2020. évi jogosultságokból az előleg- és részfizetések után 58 milliárd forint végkifizetésre került sor 2021 első negyedévében, míg a 2021. évi jogosultságok végkifizetése az idei első negyedévében meghaladta a 130 milliárd forintot. Alaptámogatásra 18,8 milliárd forintot fizettek ki a termelőknek az év első 3 hónapjában.

A közvetlen támogatások között további számottevő összeget, 8,7 milliárd forintot jelentett a szálas és szemes fehérjenövények támogatása. A zöldségnövény termesztés támogatására 1,6 milliárd, az ipari zöldségnövények termesztésére 3,7 milliárd, gyümölcstermesztésre pedig 0,5 milliárd forintot folyósítottak a kedvezményezetteknek. A fiatal mezőgazdasági termelők számláira 1,8 milliárd forint került az első negyedévben. 

A beruházások dominálnak a Vidékfejlesztési Programban

A Vidékfejlesztési Program (VP) 2014–2020 intézkedéseire 2022 első negyedévében 92,3 milliárd forintot folyósítottak a gazdálkodóknak, míg a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programból 0,5 milliárd forintot fizettek ki. A VP keretében tárgyieszköz-beruházásra 29,9 milliárd, az agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos intézkedésekre pedig 16,1 milliárd forintot fordítottak. Ezek együtt a kifizetések 49,9 százalékát adták. Az eszköz-beruházásokon belül az élelmiszeripar 6,7 milliárd forint támogatásban részesült.

Erdők és vizek

További 10,1 milliárd forint jutott erdőterületek fejlesztésére, 8,9 milliárd forint az alapvető szolgáltatásokra és a falvak megújítására a vidéki térségekben. A Natura 2000 és a víz-keretirányelvhez kapcsolódó kifizetések, valamint a mezőgazdasági üzemek és a vállalkozások fejlesztésének támogatása is meghaladta a 7 milliárd forintot. A tárgyévi kifizetéseket összevetve a 2021. év azonos időszakával elmondható, hogy egyedül a LEADER helyi fejlesztéseknél mérséklődött némileg a kifizetés, az összes többi intézkedés esetében növekedés mutatkozott. 

A VP teljes eddigi kifizetéseit vizsgálva elmondható, hogy az eszköz-beruházások tették ki a támogatások több mint egynegyedét, összegük meghaladta a 316 milliárd forintot. Agrár-környezetvédelmi intézkedésekre 287,4 milliárd, alapvető szolgáltatásokra és a falvak megújítására 113,6 milliárd forintot folyósították a kedvezményezetteknek, míg a Natura 2000-hez és a vízkeretirányelvhez 78,6 milliárd forint teljesítés kapcsolódott. 

Az iskolai tej- és gyümölcsfogyasztás is támogatott

A piacszabályozó intézkedésekre uniós és nemzeti forrásból együttesen 3,1 milliárd forintot, az előző évi összegnél 0,6 milliárd forinttal többet folyósítottak 2022-ben. Ezen belül a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokra uniós forrásból 1,3 milliárd forintot fordítottak, amit hazai költségvetésből 1,5 milliárd forinttal egészítettek ki. A programok között meghatározó az iskolatejprogram, amelyre az uniós és hazai forrásokból összesen 892,3 millió forintot, valamint az iskolagyümölcs-program, amelynek támogatására 965,9 millió forintot költöttek - írták az AKI elemzése alapján.

Az állattartás összegei és a kárenyhítés az agrártámogatások rendszerében

A nemzeti támogatások jogcímeire 30,2 milliárd forintot fizettek ki az első negyedévben. E támogatások között kiemelt szerepe van az állatjóléti támogatásnak, melynek keretében 5,2 milliárd forintot vettek igénybe a sertés- és baromfiágazat vállalkozásai. Az egyes állatbetegségek megelőzésére, leküzdésére 4,5 milliárd forintot fordítottak. A termelőket ért agrárkárok enyhítése a gazdálkodók befizetéseiből és az azt kiegészítő hazai költségvetésből valósul meg. A tárgyévben az agrárkárenyhítésre folyósított összeg meghaladta a 11 milliárd forintot.

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás