Az Agrisk elindulása óta, az elmúlt 6 évben, új, modern alapokra helyezte a növénybiztosítások értékesítését Magyarországon. Digitalizálták azt a tudást és tapasztalatot, amit a cégalapító, Surmann Árpád, családja az elmúlt 50 évben az agrárbiztosítás-közvetítés területén felhalmozott. Ennek révén – az internet segítségével – a gazdák a korábbinál sokkal könnyebben hozzájuthatnak a legjobb szolgáltatást nyújtó növénybiztosításokhoz, mert összehasonlíthatóvá tették azokat és a szerződéskötés folyamatát is jelentősen leegyszerűsítették. A cég ügyvezetőjével beszélgettünk.

A tudomány mai állása szerint az időjárást rövid távon csak minimális mértékben lehet befolyásolni, de milyen lehetőségeik vannak a gazdálkodóknak az időjárási kockázatok kezelésére?

A gazdáknak többféle lehetősége nyílik a kockázatok kezelésére. 2012 óta létezik egy megújított kárenyhítési rendszer, aminek immáron négy pillére van. Az első pillér a kárenyhítési alap, ami egy kockázatkezelési közösség. A gazdák többek között jégkárra, viharkárra, aszályra, fagykárra vagy belvízkárra kaphatnak belőle kárenyhítési juttatást. A tagok kárenyhítési hozzájárulást fizetnek a kárenyhítési alapba, az állam pedig a termelők által befizetett hozzájárulást ugyanakkora összeggel kiegészíti, azaz megduplázza. A károsodott termelő számára – a korábbi évek referenciahozamát alapul véve – nyújtható, legfeljebb a bekövetkezett kár 80%-át kitevő kárenyhítési juttatás, amennyiben a tárgyévi hozamcsökkenés a 30%-ot meghaladja.

A második pillér a növénybiztosítások rendszere, ami az öngondoskodáson alapul. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy annak a gazdálkodónak, akinek nincsen biztosítása az első pillér kárenyhítési juttatásának csak a felére jogosult. A növénybiztosításokra is lehet állami támogatást igénybe venni, melynek legnagyobb része európai uniós, a kisebb része hazai forrás.

Surmann Árpád, agrár- és növénybiztosítási szakértő, az Agrisk.hu vezetője

2020-ban még 7 milliárd forint állt rendelkezésre ezeknek a biztosításoknak a támogatására. Az idén, 2021-ben 11 milliárdra emelték ezt a keretösszeget, ami nagyon jó hír a gazdák számára, mert a támogatásintenzitás így akár a 70%-ot is elérheti.

A harmadik pillér az Országos Jégkármérséklő Rendszer, ami 2018-tól – talajgenerátorok segítségével - csökkenti a jégkárok mértékét az ország teljes területén minden év április 15. és szeptember 30. között.

A negyedik pillér a krízisbiztosítás. Ebben a rendszerben a tagok – az általuk használt földterület és/vagy állatállomány alapján - hozzájárulást fizetnek, és ezért cserében – bizonyos feltételek teljesülése esetén - krízisbiztosítási kompenzációra jogosultak. Ennek összege legfeljebb a jövedelemcsökkenés 69,9%-a.

Mi tegyenek a gazdák, ha növénybiztosítást szeretnének kötni?

Nagyobb valószínűséggel köt növénybiztosítást az a gazdálkodó, aki valaha már megtapasztalt valamilyen káreseményt, jégverést, viharkárt, aszályt vagy fagyot. Az időjárási kockázatok csökkentésének többféle módja van, de biztosítást mindenképpen érdemes és javasolt kötni. Erre számos lehetőség van a piacon, magukon a biztosítókon, alkuszokon vagy többes ügynökökön keresztül, de a lehetőségek közül nem könnyű a megfelelőt kiválasztani.

Az Agrisk 2015-ben egy olyan szoftvert fejlesztett ki, amivel megkönnyíti ezeknek a biztosításoknak az összehasonlítását. Nemcsak díjban hasonlítjuk össze ezeket a konstrukciókat, hanem azt is megmutatjuk, hogy egy adott káresemény kapcsán mennyi fizetne az egyik, illetve a másik biztosító. Ez egy nagyon egyedi szolgáltatás a piacon.

Ez egy automatikus, bárki által igénybe vehető rendszer. Nem szükséges hozzá a személyes beavatkozás, mi viszont igyekszünk minden gazdával egyénileg is felvenni a kapcsolatot, mert így sokkal személyre szabottabb tanácsadást tudunk nyújtani, ami egy nagyon fontos eleme a mi agráralkusz működésünknek. Ilyen esetben kedvezőbb biztosítást tud kötni a gazda, mert kedvezményeket is tudunk beépíteni a konstrukciókba. Így lesz a legteljesebb az ő védelme.

A biztosítások összehasonlítására egy úgynevezett növénybiztosítási kalkulátort fejlesztettek ki. Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A gazda egy gombnyomással egy új kalkulációt indíthat. Meg kell adja a települést, ahol termel, majd meg kell határoznia, hogy mely növényeket, milyen hozamokon és piaci árakon szeretné biztosítani.

A gazdálkodó a nevének és email címének beírása után azonnal egy díjszámítást kap. Végül meg kell határozni a kockázatokat. A jég az alapbiztosítás, amihez, például, még tűz- és viharkockázatot választhatunk. Ezután a rendszer kiszámolja az egyes biztosítók biztosítási díjait és akár azonnal meg is köthetjük a biztosításokat a kikalkulált díjakon.

Egy úgynevezett Kárszimulátorral a rendszer azt is szimulálni tudja, hogy egy adott kárszituációban mennyit fizetnének a biztosítók. Ez egy nagyon hasznos eleme a szolgáltatásnak, mert az Agrisk anélkül tud tanácsot adni a gazdálkodóknak, hogy a kapcsolatot fel kellene venni egymással.

Mi a teendő akkor, ha mégis beüt a baj és kár keletkezik?

Arra törekszünk, hogy a gazdáknak egy teljes gazdasági évre szóló szolgáltatást nyújtsunk. Ne csak addig tartson, ameddig a gazda megköti a biztosítást, hanem a teljes év során képviseljük a szerződő felet. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha káresemény éri a gazdaságukat, azt felénk jelentik be, mi koordináljuk a biztosítók felé a kárbejelentéseket. Erre a célra egy kárbejelentő felületet is működtetünk, ami egyébként szintén egyedi. A szolgáltatáscsomagunk részét képezi, hogy egy független szakértőt biztosítunk, aki felméri a káresemény nagyságát. Képviseljük a gazdáinkat a káresemények során. Ez az úgynevezett Kárszemle szolgáltatásunk, ami már két éve működik. Úgy gondoljuk, hogy ugyanazt a hozzáállást kell tanúsítanunk a gazdák irányába, mint amit egyébként a nem online világban is megszokott. A családunk 50 éve foglalkozik agrárbiztosításokkal, és a gyakorlatunk mindig is az volt, hogy káresemény alkalmával személyesen képviseltük a gazdákat a kárrendezésben.

Az Agrisk segít Önnek akár a jégkárok mérséklésében is

Miért éri meg növénybiztosítást kötni?

Nagyon változó okokból teszik ezt a gazdák. Sokan egyrészt tartanak attól, hogy egy szélsőséges esemény gyakorlatilag lehetetlenné teszi a következő évek termelését. Mások pedig abban gondolkodnak, hogyha már termést hozott a termesztett növény, akkor az ne vesszen kárba. Legyen egy olyan biztonsági háló, ami megvéd az évről-évre előforduló jövedelemingadozástól.

Mekkora a valószínűsége egy káresemény bekövetkezésének?

A káresemény bekövetkezésének valószínűségére a fizetendő díjak nagyságából lehet következtetni. A repce vagy egy gyümölcsös biztosítása azért sokkal drágább, mint mondjuk a kukoricáé, mert sokkal kárérzékenyebb növények, és esetükben a kockázat is sokkal nagyobb.

Viszont mindenképpen megéri biztosításban gondolkozni, mert a kárenyhítési rendszerből is csak akkor várhatunk kétszeres juttatást, ha rendelkezünk megfelelő növénybiztosítással.

Mit vár a jövőtől az Agrisk?

Évről-évre növekszik az a bázis, aki minket választ egy növénybiztosítás megkötéséhez, mert könnyen elérhetőek vagyunk és megfelelő minőségű tanácsadást tudunk nyújtani a gazdáinknak, amit a gazdálkodók azzal honorálnak, hogy nagy számban visszatérnek. A jövőben úgy próbálunk meg még több gazdának segítséget nyújtani, hogy gazdakapcsolatokkal rendelkező tanácsadói hálózatokat tervezünk bevonni a munkánkba, akik a növénybiztosítást, mint kockázatcsökkentő megoldást beépítik a tanácsadásukba.

(x)

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás