Bár a lombon keresztüli növénytáplálás a tápanyag-visszapótlással egy időben elterjedt a fejlett mezőgazdasági tevékenységet folytató országokban, és Magyarországon már az 1960-as évektől beszélhetünk erről a technológiáról, sok esetben még mindig győzködni kell a gazdálkodókat a hasznosságát illetően. Ennek okairól, valamint a piac alakulásáról, Rácz Gáborral az ICL szaktanácsadójával beszélgettünk.

Miért kell még mindig a lombtrágyázás előnyeiről ilyen sokat beszélni?

Mert, elsősorban a szántóföldi művelésben, sok a tévhit a használatával kapcsolatban. A gazdák egy része, például, szentelt víznek hívja, mert úgy gondolja, hogy a technológia nem működik. Ennek az egyik oka az, hogy csak egyszer végeznek kezelést vele. Ez fér bele a termelők költségvetésébe, ám ettől ne várjunk eredményt.

A másik tévhit, hogy a lombtrágyázást sokan tápanyag-visszapótlásnak hiszik, pedig ezzel csak kiegészítünk, a hiányokat pótoljuk, aktiválunk. A harmadik probléma, hogy nem megfelelő időben, nem a kellő fenofázisban történik a lombtrágyázás.

Rácz Gábor az ICL szaktanácsadója

A gabonáknál ilyen az első és második nódusz, a zászlós levél, a virágzás és a tejes érés időszaka. Ha nem ezekben a fenofázisokban történik a kijuttatás nem lesz látható eredménye.

Ezekben a fenofázisokban érdemes lombkezeléseket végezni ahhoz, hogy ténylegesen eredményes legyen a lombkezelés

Stage 2-3 ekkor érdemes még foszfort adni lombtrágyában is ( Agroleaf Power High P 12-52-5+TE)

Stage 6: első nódusz,  Stage 7: második nódusz, Stage 8: zászlóslevél, Stage 10: virágzás

Stage 11: Tejes érés Agroleaf Power 31-11-11+TE 5kg/ha.

Én magam leginkább erre a tejes érést szoktam javasolni, mégpedig, Agroleaf Power 31-11-11+TE 5 kg/ha dózissal, amivel 300-400 kg plusztermést tudunk realizálni. Mert ez az utolsó fenofázis a gabona életében, amikor a nitrogén levélen keresztül még hasznosulhat.

A tápanyagok különböző felszívódási idejével is érdemes számolni. A nitrogén esetében, ha az karbamid, akkor 30-120 perc, a foszfor 5-10 nap alatt jut be lombon keresztül, a káliumnál ez az idő 10-24 óra, a kalciumnál pedig 1-2 nap. Tehát egyáltalán nem egyszerű lombon keresztül tápelemeket bevinni.

TápelemekA tápelemek %-ának a felvétele
Nitrogén (urea-karbamid)0,5-2 óra
Foszfor5-10 nap
Kálium10-24 óra
Kálcium1-2 nap
Magnézium2-5 óra
Cink1-2 nap
Mangán1-2 nap
Vas10-20 nap
Molibdén10-20 nap

Ráadásul nagyon sokféle lombtrágya van a piacon, ám a hatékonyságuk jelentősen különbözhet.

Biostimulátort vagy lombtrágyát használjunk?

Biostimulátorok közé az aminosavak, a különböző algakivonatok és a huminsavak tartoznak. Ezekkel különállóan akkor érdemes permetezni, a lombot kezelni, ha gond van: hideg az idő, megáll a növény fejlődése vagy gyomirtási problémák lépnek fel. Ilyenkor, elsősorban az aminosavak, arra szolgálnak, hogy kész tápanyagot adjanak a növénynek.

Léteznek még a piacon hagyományos NPK-műtrágyák kelatizált mikroelem csomaggal, a harmadik csoportba pedig azok a termékek tartoznak, amikor az NPK-t és mikroelemeket aminosavval, huminsavval vagy algával társítjuk.

Miért egyre népszerűbb ez a harmadik kategória?

Mert ezek az anyagok segítenek és meggyorsítják az NPK és mikroelemek felvételét. A stimulátorok és tápanyagok harmonikus kombinációját jelentik, így hatékonyabbak. Ha hagyományos, olcsó NPK-t választok, számolnunk kell azzal, hogy a tápelem lombon keresztül nem fog maradéktalanul hasznosulni.

Hogyan csoportosíthatók még a termékek?

Léteznek szilárd és folyékony lombtrágyák, a folyékonyon belül pedig tiszta folyadékok, szuszpenziók. A szilárd lombtrágyák előnye, hogy töményen, nagy tápanyagmennyiséget tartalmaznak. A szuszpenzió is nagy tápanyagtartalmú, magas a hatóanyag-koncentrációja, de a tápelemeket nem oldott állapotban tartalmazza. A tiszta oldatok viszont oldott állapotban tartalmazzák az elemeket, így azonnal felvehetők.

Az ICL melyik terméket ajánlja?

Agroleaf Power

Az ICL az AgroLeaf termékcsaládjával van jelen a piacon. Közülük Magyarországon az Agroleaf Power prémium kategóriájú termék a legnépszerűbb. Ebben az úgynevezett M-77-es formula, növényi kivonatok és speciális anyagok keveréke az, ami 100%-ban biztosítja a növény számára az NPK és mikroelemek felvételét. Ezen kívül számos olyan biokémiai folyamatot indít el a növényben melynek hatására a gyökérzónában megnő a tápanyagkoncentráció és a többlet felvehető tápanyag mennyiséget a DPI technológia biztosította megnövekedett fotoszintetikus aktivitás révén fel is vetet a növénnyel.

A növény így erőteljesebb növekedésű, egészségesebb, és végső soron, ami persze a lényeg, nagyobb termésmennyiséget tud produkálni.

Az Agroleaf család további tagja az Agroleaf Crop, ennek változatai növényspecifikus összetételűek. Így például az Agroleaf Crop Oil-t, repcében a virágzás kezdetétől használják, illetve napraforgóban csillagbimbós állapotnál. Az újgenerációs F3 SurfActive tapadásfokozó technológiával felvértezett és tisztaoldatot tartalmazó Agroleaf Liquid család teljessé teszik az Agroleaf lombtrágyacsaládot a piacon. Az F3 SurfActive technológia lényege nemcsak a tapadás, hanem a jobb fedettség biztosítása is egyben, valamint a tartamhatás, mivel a lombozat újra nedvesedésével a beszáradt tápanyagokat tartalmazó cseppek újra aktiválódnak.

Az Agroleaf Power használatát javaslom mindenkinek akár szántóföldön, akár kertészetekben, mert a terméstöbblet, a növény egészsége és fejlődése terén is jelentős pozitív hozadéka van.

A hatékonyságot erősen befolyásolja a talaj pH-ja is.

Valóban, a lombtrágyázáshoz ismernünk kell a talajunk pH-értékét. Például, ha a talajunk 7-es pH felett van, biztosak lehetünk benne, hogy foszforhiány lép majd fel és tavasszal a relatív foszforhiány sokkal súlyosabban jelentkezik, mint egyéb, savasabb talajokon. Ilyen esetben előre tudható, hogy lombon keresztül be kell majd avatkoznunk.

A mikroelemek felvétele is függ a talaj pH-jától. A vas, a réz, a cink és még a mangán is 6 alatti pH esetében vehetők fel könnyen a növények számára. Ha a talajom lúgosabb, biztosak lehetünk abban, hogy ezekből a mikroelemekhez a növény nem jut hozzá, tehát a lombtrágyázást már eleve be kell építeni a technológiába.

A közelmúlt a műtrágyák drágulásáról szólt, de mi a helyzet most ezen a téren?

Az árak növekedésének dinamikája csökkent, az alapműtrágyák esetében meg is állt a drágulás. A korábbi felfutásért nagyon röviden az energia árának emelkedése, valamint a logisztikai problémák is okolhatók voltak, de spekulatív hatások is érvényesültek.

A lombtrágyák, köztük az Agroleaf termékei is drágultak, de 5 kg/ha dózis esetében még mindig csak 4500 és 6000 Ft közé esik a hektárköltsége, ami egy nagyon elfogadható árnak tekinthető.

Az ICL csapatával kívánok jó termést és jó felvásárlási árakat!

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás