A műtrágya-értékesítés 2023 első negyedévében az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest 39 százalékkal csökkent. Bár az értékesítési átlagárak 2023 első negyedévében folyamatosan mérséklődtek, a műtrágyák iránti kereslet jóval elmaradt az időszakra jellemző forgalomtól. A vizsgált termékek értékesítési átlagára a Fozát 480 kivételével nőtt (+12–57 százalékkal).

A tárgyidőszaki árak az előző év ugyanazon időszakához képest még mindig 10–40 százalékkal magasabbak voltak, bár néhány termék ára a tavalyi szintre mérséklődött (szuperfoszfát, karbamid). A növényvédő szerek esetében a 2023. I–III. havi adatok szerint a megfigyelt termékekből 37 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A különböző kategóriák közül a gombaölők értékesített volumene nem változott 2022 első negyedévéhez mérten, ezzel szemben a rovarölőké 35, míg a gyomirtóké 37 százalékkal csökkent.

A megfigyelt termékek (műtrágya, növényvédő szer) körét úgy alakították ki, hogy a leggyakrabban felhasznált kemikáliák kerüljenek be a felmérésbe. Az adatszolgáltatásra kijelölt vállalkozások a műtrágya- és növényvédőszer-piac értékesítési volumenének közel 80 százalékát fedik le. (Fotó: Pixabay)

Növekedtek az átlagárak

A vizsgált termékek értékesítési átlagára a Fozát 480 kivételével nőtt (+12–57 százalékkal) 2023 első három hónapjában az előző év első negyedévéhez képest. A legnagyobb mértékben a Wing P ára, míg a legkisebb mértékben a Mospilan 20 SG-é emelkedett. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 385 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2022-ben, ez 65 százalékkal haladta meg a 2021. évi forgalmat. A gazdálkodók 80 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre, ami 12 százalékos növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest.

Az AKI szerepvállalása, múltja és jelene

A Statisztikai Jelentések adatfelvétele a 2016. évi CLV. statisztikai törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet előírásai szerint kötelező, figyelemmel az 1185/2009/EK rendeletre. Az adatok összesítése után a kiadvány havonta jelent meg, 2021-től csak negyedévente publikálják. A mezőgazdasági inputok havi forgalma a https://asir.aki.gov.hu/web_public/general/home.do  honlapon keresztül havi rendszerességgel követhető nyomon táblázatos formában.

A rövid összefoglalók megtalálhatók minden hónapban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) közös kiadványában, a Piaci és Árinformációkban is. A statisztikai jelentés célja, hogy a hazai mezőgazdasági inputok havi forgalmáról (értékbeni) átfogó képet nyújtson a szakmai érdeklődők számára.

Az AKI az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretén belül gyűjti az információkat. A termelőeszközök (inputok) áruforgalmi jelentése című adatgyűjtés több mint 25 éve kezdődött. Az adatszolgáltatói teher csökkentése érdekében 2008-tól az adatgyűjtés gyakorisága haviról negyedévesre változott, majd 2014 januárjától a megfigyelési kör szűkítésével visszatértek a havi rendszerességre (műtrágya, növényvédő szer, mezőgazdasági gé[1]pek).

Közel 80 százalékos lefedés

A megfigyelt termékek (műtrágya, növényvédő szer) körét úgy alakították ki, hogy a leggyakrabban felhasznált kemikáliák kerüljenek be a felmérésbe. Az adatszolgáltatásra kijelölt vállalkozások a műtrágya- és növényvédőszer-piac értékesítési volumenének közel 80 százalékát fedik le.

2021-től a műtrágyafélékhez két terméket vettek fel, míg a növényvédő szerekhez 14 különböző hatásmechanizmusú vegyszert. A bővítés célja, hogy minél több olyan termék értékesítési átlagára kerüljön publikálásra, amely a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által engedélyezett (növényvédő szerek esetében) kategóriában található, illetve amelyekkel éves szinten nagy forgalmat bonyolítanak.

(Forrás: aki.gov.hu)  

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás