A Körös-Maros Nemzeti Park téli tájait járva az őzektől a rókákon és a nyulakon át a menyétig sokféle négylábúval lehet találkozni. A leggyakrabban az őzek láthatóak, amint búzavetésen, vagy az egyre többször felkeresett repcevetésen táplálkoznak, pihennek. Amikor hó borítja a tájat, jelenlétük fontossá válik más fajok számára is, amelyek nem tudják a hó alól kikaparni a táplálékot. Ilyen faj például a túzok, sokszor vegyes csapatokban fordul elő az őzekkel.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság téli természetet bemutató írását szemléztük. A mezei nyúl is hasonlóan gyakori lakója a pusztavilágnak. Idén jó szaporodási év volt rájuk, így sok helyen találkozni lehet vele. Az árokpartoktól a nyílt vetésekig, valamint az erdőszélekig sokféle élőhelyen előfordul. A Kis-Sárréten élő túzokállomány a korábbi évekhez hasonlóan most is a határ túloldalán, Nagyszalonta térségében tartózkodik már, ott tölti a telet, aztán majd tavasszal térnek vissza. Az ottani gazdag lucerna és repceföldeken táplálkoznak.

Túzok a télben, többen a háttérben - Fotó: Szegedi Fruzsina, illusztráció

A túzok mellett más madarak is megtalálják a számításaikat a környéken

A rágcsálók aktivitása ilyenkor már lecsökken, de azért az egerészölyveknek, gatyás ölyveknek marad annyi aktív egyed, amennyi kiszolgálja az igényüket. Míg a menyét elsősorban a pockokat keresi, addig a hermelin a vizes élőhelyek közelében fordul elő. Most még nem fehér a hermelin, de rövidesen felölti téli rejtő színezetét. Ekkor szinte teljesen fehér lesz a bundája, így jól elrejtheti a tájban. Csak a farka vége fekete, ami egy-egy villanásnyi időre való megpillantáskor szinte fel sem tűnik.

Mezei nyúl portré egészen közelre hozva - Fotó: Szegedi Fruzsina

Sünök és rókák

A sünök ilyenkor már téli álmot alszanak, mert ha a szabadtéri hőmérséklet tartósan 10 fok alá csökken, náluk már elkezdődik az inaktivitás. Bezzeg a rókát így kora télen már alkonyattájt is látni lehet, de ez az idő előrehaladtával még kifejezettebb lesz. Közeleg majd a koslatás ideje. Ugyanígy mozognak a sakálok is, érdekes vonyításuk felfedi a falka hollétét.

Amikor begyalogolunk az erdőbe, akkor, ha magukkal az állatokkal nem is, de a nyomaikkal találkozhatunk egy friss havazás után. Ilyen a tipikus erdőlakó nyuszt, amelynek elütött példányait is egyre többször látni. Ez azt jelenti, hogy a nyest mellett már az alföldi nyílt vidékeken is egyre gyakrabban jelen van ez a kisragadozó - írták a nemzeti park szakemberei.

A témához kapcsolódóan érdemes megnézni, milyen volt a 2020 Téli fotóösszeállítás a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága Körösvölgyi Állatparkjából

https://www.youtube.com/watch?v=a3My0L92HXU

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás