A 2021-es esztendőben a korábbi éveket messze meghaladó mértékű, közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett ki a Magyar Államkincstár az előlegfizetés első napján, több mint 108 ezer termelő részére. Továbbá több, mint 3 ezer tejtermelő gazdaság részére közel 15 milliárd forint termeléshez kötött tejhasznú tehén támogatás utalása történt meg. Detre Miklós, a Magyar Államkincstár (MÁK) elnökhelyettese egy siófoki szakmai konferencián beszélt arról is, hogy az előlegfizetési időszak utolsó napjáig, 2021. november 30-ig jelentős, 258 milliárd forint előleg került a hazai gazdákhoz.

Az Agrárszektor számolt be a szakember előadásáról. Ebben elmondta, hogy 2020-ban 889 milliárd forint mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatást fizetett ki a Magyar Államkincstár 193 ezer ügyfélnek, 2021-ben november 30-ig pedig összesen 688 milliárd forint volt a kifizetett összeg 189 ezer ügyfélnek. Detre Miklós arról is beszélt, hogy 2020-ban 169 ezer egységes kérelmet nyújtottak be 5 millió hektár mezőgazdasági területre, és 2021. június 30-ig 540 milliárd forintot meghaladó összegű támogatás kifizetése történt meg, több, mint 166 ezer gazdálkodó részére. 2021-ben 40 darab jogcímre lehetett igényelni támogatást, illetve 4 darab adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. A szankciómentes benyújtási időszak 2021. április 7. és 2021. május 17. között volt, a beadási határidőig 165 ezer egységes kérelmet kaptak az igényelt 5 millió hektár területre. 

Támogatás a föld művelésére: 2021-ben közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett a Magyar Államkincstár az előlegfizetés első napján 108 ezer termelőnek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Baracska

Agrárdigitalizáció a műholdfelvételek alapján

Beszélt arról, hogy a Kincstár 2021-ben is alkalmazta az előzetes ellenőrzés jogintézményét, emellett pilot jelleggel megkezdték az Európai Űrügynökség által finanszírozott Sentinel műholdcsalád által készített nagyfelbontású műholdfelvétel-idősorok felhasználását, elemzését és beépítését a támogatáskezelési folyamatba. A műholdas adatok feldolgozása alapján adott visszajelzéssel igyekeztek tovább támogatni a benyújtott kérelmek minőségének javítását. 2021-ben sor került a jogszerű földhasználat vizsgálatra a kormányhivatalok részéről, illetőleg a teljes kérelemállomány tekintetében a földhasználati nyilvántartás adatainak feldolgozására.

A gazdák pénzügyi stabilitását támogatják a tavaszi, korai kifizetések

A Kincstár az elmúlt évekhez hasonlóan az uniós szabályok adta legkorábbi időponttól, vagyis 2021. október 18-tól megkezdte a 2021. évi egységes kérelmekre vonatkozó előleg kifizetését. Az előlegfizetés fő célja, hogy a termelők pénzügyi stabilitása, likviditása – elsősorban az őszi munkák zavartalan elvégzése érdekében - biztosítható legyen. A Kincstár már az előlegfizetés első napján, a korábbi éveket messze meghaladó mértékű, közel 75 milliárd forint területalapú támogatást fizetett ki, több mint 108 ezer termelő részére, míg több mint 3 ezer tejtermelő részére közel 15 milliárd forint termeléshez kötött tejhasznú tehén támogatás utalása történt meg. Az előlegfizetési időszak utolsó napjáig, 2021. november 30-ig a korábbi éveket meghaladó mértékű, mindösszesen 258 milliárd forint előleg került kifizetésre - közölte Detre Miklós.

Fejlesztés: mobilGAZDA program a termelők információval való ellátására

A Kincstár Kifizető Ügynökségi mobil applikációt fejlesztett ki és tett ingyenesen elérhetővé (iOS és Android platformon) a 2021. évi EK benyújtásával egyidejűleg. A gazdálkodók így valós időben és közvetlenebb kommunikációs csatornán keresztül, személyre szabottan informálódhatnak a KAP támogatásai kapcsán jelentkező lehetőségekről és kötelezettségekről - fogalmazott Detre Miklós. A szakember hozzátette, hogy az információcsere felgyorsulhat, a kérelmek pontosabbá válhatnak, ami elősegíti a gördülékenyebb kérelemkezelést, illetőleg felgyorsíthatja a kifizetéseket. Az applikációban többek között olyan ügyfélszolgálati funkciók vannak, mint például az időpontfoglalás, de találni naptárat is a betartandó határidőkről. Továbbá lehetőség van mezőgazdasági parcellaadatok megtekintésére, geo-referált fénykép készítésére, egyes elektronikus bizonylatok beküldésére, valamint található földterületmérési funkció is, amely automatikusan megjelenik az egységes kérelem (EK) beadófelületen.

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás