A fűfélékből és pillangós növényekből kivont fehérje segíthet a világ növekvő népességének a táplálásában, ráadásul fenntartható módon juthatunk hozzá és az alapanyag nagy mennyiségekben rendelkezésre is áll. Erre jutottak a Dán Műszaki Egyetem kutatói.

Az ötlet magától érthetőnek tűnik és azon is elgondolkodhatunk, hogy ez miért nem jutott még senkinek az eszébe. A fűfélékben és pillangós növényekben megtalálható fehérjék és azok aminosav összetétele nagyon hasonlít ugyanis a szójában, a tojásban és a savóban előforduló fehérjékéhez. Ráadásul az ilyen módon történő fehérjeelőállítás környezetterhelése jelentősen kisebb, mint a felsorolt termékeké – írja a dtu.dk.

A fűfélék is megoldást jelenthetnek a világ élelemezési problémáira (Fotó: Pixabay, RitaE)

A takarmányként használatos pillangós növények Európában mindenütt jól termeszthetők, a legelőkön található fű pedig jobbára vetés nélkül is nő, sőt kedvező hatást gyakorol a talajtermékenység megőrzésére és javítására.

A növényi fehérjét a zöld tömeg kipréselt levéből egy egyszerű és költséghatékony eljárással lehet kinyerni, amit az egyetem fejlesztett ki. Ezt követően - a megfelelő kezeléssel - történhet meg a folyékony frakció beszárítása és annak élelmiszeripari alapanyaggá történő átalakítása. Ennek az alapanyagnak a kilónkénti ára mintegy tízszer magasabb a takarmány alapanyagénál, miközben a szilárd frakció szarvasmarha takarmányként is hasznosítható. A Dán Élelmiszer Intézet olyan élelmiszer-fehérjéket állított elő, amelyekben a szóban forgó kivonatok részaránya 10 százalékig terjed, különböző adalékokkal semlegesítve a jellegzetes fűízt.

Első olvasásra talán nehezen elfogadható a takarmánynövények emberi fogyasztásra történő használata, de jelenleg számtalan olyan zöldnövényt (salátafélék, spenót) fogyasztunk jelenleg, ami nem sokban különbözik a pilangós növényektől és fűféléktől.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás