Egy néhány éves tanulmány szerint az emberek stresszelik a kutyájukat azzal, ha ölelgetik őket, mert ez a dominancia kimutatását jelenti. A tanulmány szerzője azt javasolta, hogy ehelyett inkább simogatással érdemes jutalmazni a kedvenceket. A simogatást ugyanis minden emlős szereti. De miért van ez? Mint kiderült, az emlősök agyában van egy olyan neuron, ami csak a simogatásra reagál. Ezt 2013-ban írta le egy kutatócsapat, amely kísérleti egerekkel vizsgálta a simogatás hatásait.

Az Agrárszektor anyagát szemléztük, eszerint az emlősök agyában rengeteg neuron található, amelyek a különféle ingerekre reagálnak. Ha egy állat bőrét megcsípik, bökdösik, vagy megcsapkodják, akkor azt az agyában található neuronok nagy része érzékelni fogja. A kutatás során ugyanakkor kiderült, hogy az MRGPRB4+ neuron csak a gyengéd simogatásra reagál, ezért a tudósok előállítottak egy olyan vegyületet, ami aktiválta ezt a neuront. Azok az egerek, akik megkapták ezt a vegyületet, kevésbé voltak stresszesek, ebből pedig az következett, hogy a simogatás egyszerre élvezetes és megnyugtató az állatoknak.

Az állatsimogatás a jószágnak és a gazdának is örömet okoz

Így hat a simogatás az állatokra

A kutatók ezt követően genetikailag úgy módosították az egereket, hogy a MRGPRB4+ neuronjaik világítsanak, amikor aktiválják őket. Így sikerült bizonyítani, hogy ezek a neuronok a bőrben található szőrtüszőkhöz kapcsolódnak. Kiderült, hogy az idegvégződéseik viszonylag távol vannak egymástól, ami megmagyarázza, hogy miért csak a simogatással lehet azokat aktiválni. Érdekesség, hogy hasonló neuronokkal rendelkeznek az emberek is a testük hajjal borított felületein.

Az viszont nem egyértelmű, hogy miért fejlesztették ki az emlősök a simogatás szeretetét az evolúció során. A tanulmány szerint valószínűleg az lehetett az oka, hogy így nagyobb kedvvel kurkásztak, ami higiéniás szempontból rendkívül fontos. Ezen túl pedig növelte a csoporton belüli bizalmat, amitől nőtt a túlélés esélye. A simogatást egyébként nemcsak kapni, hanem adni is jó: egy két évvel ezelőtti kutatás szerint a kutyasimogatás után nemcsak a kutya lesz boldogabb, a tevékenység az emberben is felszabadítja az örömérzetért felelős oxitocin hormont.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás