Az aszálykezelés folyamata összetett, a művelet sikeressége a talaj és a növény minőségén és állapotán is múlik. Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro marketingvezetője, osztotta meg ezzel kapcsolatosan a részleteket.

Mi köze van az aszálykezelésnek a talajhoz?

Egy növény aszálytűrő képességét a talaj minősége erőteljesen befolyásolja. Annak elsavanyodása kihat a termelés eredményességére. A talaj fokozatos leromlása befolyásolja a termelékenység hatékonyságát. A folyamat oka, hogy a kalcium a talaj mélyebb rétegeibe mosódik (>60 cm), előidézve a szerkezetének és kémhatásának folyamatos romlását. A szerkezeti elemek szétesése miatt elporosodó talajfelszínen nagyobb az erózió mértéke, a magágy minősége rosszabb lesz, mely kelési problémákban és végül hozamcsökkenéshez vezet. A savanyú közegben romlik a tápanyagok felvehetősége és növekszik a hatóanyag-lekötődés mértéke, ami tápanyaghiányhoz vezet. A kedvezőtlen környezetben a mikroorganizmusok életfeltételei is romlanak, mely a talajélet és ezzel a humuszképződés és ásványosodás csökkenését idézi elő.

Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro marketingvezetője

A talaj nem csak a tápanyagokra és mikroorganizmusokra, hanem a kultúrnövényre is közvetlen hatást gyakorol. Lassul a gyökérnövekedés, csökken a gyökérszőrök fejlődése, ami víz- és tápanyagfelvételi korlátot jelent a tenyészidőszakban.

Melyik termékük jelent segítséget ebben?

Ezt a káros folyamatot kezeli a Timac Agro talajkondícionáló terméke, a PHYSIOMAX, amit már 16 éve forgalmazunk Magyarországon.

Alkalmazását érdemes egy talajvizsgálatnak megelőznie, hiszen elsősorban a talaj állapota határozza meg, de kiemelt figyelmet érdemelnek a magas mészigényű szántóföldi növények, mint a repce és napraforgó, illetve minden zöldség és gyümölcskultúra. A MESCAL egyedi alapanyagnak köszönhetően a PHYSIOMAX grammonként 37 m2 felületen érintkezik a talajoldattal, amely a leggyorsabb talajjavító hatást eredményezi már alacsony dózis alkalmazása esetén is. A granulált forma pedig lehetővé teszi a könnyű és precíz kijuttatást.

A talajunk kémhatását, szerkezetét, ezáltal a vízháztartását 2-3 mázsás hektáronkénti dózissal lehet javítani.

Miért és miben számít egyedinek a MESCAL?

Az elmeszesedett Lithothamnium calcareum tengeri alga az alapja minden olyan Timac AGRO terméknek, melynek speciális alapanyaga a MESCAL. Magas kalcium és magnéziumtartalma mellett több mint húszféle mikroelemet tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek a növények számára.

És hogyan tudjuk a növényt felkészíteni a hőstresszre?

A másik termékcsoportunk, aminek az alkalmazását aszályos körülmények között érdemes megfontolni, az a lombon keresztül felszívódó biostimulátor tartalmú oldataink. Ezek ugyan nem a talajra és annak vízháztartására hatnak, hanem a növények tápanyagfelvételét, anyagcseréjét segítik, ugyanakkor azt tudni kell, hogy száraz évben a növény nemcsak szomjazik, hanem éhezik is, hiszen csak a talajoldatban lévő tápanyagokat tudja felvenni.

Tehát csapadékmentes, száraz időszakban részben lombon keresztüli táplálással tudjuk csökkenteni a növény éhségét, másrészt a biostimulátorokat úgy tervezték, hogy a a bennük lévő hatóanyagok a növények stressztűrő képességét fokozzák. Természetesen vannak szélsőségek, amikor már semmiféle kezelés nem segít, és a vízhiányt nem tudja kezelni és pótolni, viszont az idejében kijuttatott biostimulátor a növény hőstressztűrő képességét tudja javítani.

Már a vetés előtt biztosítsuk a növények zavartalan vízfelvételét!

Ennek egyik módja lehet a PHYSIO+ biostimulátor tartalmú alap- és startertrágyák használata, melyek alacsony talaj-pH mellett is extra gyökértömeg-képződést indukál. Ezzel javul a növény tápanyag- és vízfelvételi képessége, fokozódik a stressztoleranciája.

A PHYSIO+ biostimulátor komplex fő összetevője a magas aminopurin-tartalmú barnaalga-kivonat. Az aminopurinnak fontos szerepe van a kalciumfelvétel fokozásában, aminek köszönhetően a gyökérszőrök képződése intenzívebbé válik, így egyre nagyobb felületen képes a fiatal növény táplálkozni. Az aminopurin az élettani folyamatok katalizálásán keresztül hatékonyabb tápanyagfelvételt, szállítást és beépülést eredményez.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás