Európa szerte nagy gondokat okozott az aszály, miatti terméskiesés. Ám eltérőek a vélemények afelől, hogy kinek, milyen mértékben és hogyan kell viselnie ennek a terhét. A lengyel és a német növénytermesztők is állami támogatásért folyamodtak a kormányukhoz. Ha meg is kapják, amit kérnek, nem minden hozamingadozás után jár majd a segély. Az Agrárszektor számolt be róla, hogy nemrég döntött arról a lengyel kormány, hogy 187 millió euróval segíti a gazdákat, hektáronként 234 euró gyorssegélyt juttatva nekik. A kifizetésnek viszont az a feltétele, hogy az előző évinél legalább 70 százalékkal kevesebb legyen a hektáronkénti hozam. Azok, akik csak a normális hozamingadozás körébe eső 30 százalékos termésveszteséget szenvedtek, ugyan kaphatnak állami kártérítést, de jóval kevesebbet. Ezen túl a lengyel kormány a földbérleti díjak fizetése, a hitelek törlesztése és az adózás terén is kedvezményeket hirdetett meg, továbbá olcsó áthidaló hitelekhez is juthatnak a gazdák.
A termőterület 83 százalékát sújtja valamilyen mértékű aszály Lengyelországban; a komoly terméskiesés miatt bajban vannak a növénytermesztő gazdák
Lengyelországban a kalászosokból idén 14 százalékkal kevesebbet takarítanak be, mint az előző évben. A svédeknél viszont katasztrofális a helyzet; az utóbbi 30 év legrosszabb termését takaríthatják be. Svédország ezért 117 millió eurós segélycsomagot állított össze a gazdáknak. Elsősorban az állattenyésztőket segítik, egyedenként meghatározott normatív támogatással, melynek maximális összege 1500 euró lehet gazdaságonként.
A német helyzet a legsúlyosabb
Az Agrárszektor szerint Németországban a legrosszabb a helyzet, ahol az agrárium és az erdészet is 1-1 milliárd eurós segélyt kér a kormánytól a rendkívüli szárazság miatt. Az erdészek ezt azzal indokolják, hogy a kiszáradt fák pótlására darabonként legalább 2 eurót kell majd költeniük az ősszel. A Német Gazdaszövetség által igényelt 1 milliárdos segéllyel kapcsolatban viszont komoly társadalmi ellenállás alakult ki. Sok termelő maga is úgy gondolja, kár az egész ország rosszallását magukra hozni egy rossz év miatt. Fontos azonban, hogy a terméskiesés mértéke az egyes tartományokban nagyon eltérően alakul: az előző 3 év átlagához viszonyítva van, ahol 15, és van, ahol 50 százalékos terméskiesést mértek.
Pénzbeli segélyt viszont csak azok a gazdák kaphatnak, akiknél a termésveszteség mértéke meghaladja a 30 százalékot.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás