Az egész ágazat megszenvedi a műtrágyák kiugró árnövekedését
A gabonaár az egekben jár – ez nagyon rossz az állattartóknak, hiszen takarmány kell az állatoknak. A műtrágya is csak csillagászati árakon szerezhető be – ezt pedig a növénytermesztők sínylik meg. De nagyon…
A különbség annyi, hogy míg gabonából és más takarmány-alapanyagból semmiféle hiány nem volt és nincs is, addig a műtrágyából valódi hiány is felverhette az árakat. Félő, hogy sokan felhagynak némely növény termesztésével.
Egy év alatt kétszeresére nőhetett a műtrágya ára
Még egyes növényi termékekből is hiány alakulhat ki, mivel sok gazdálkodó ott spórol, ahol tud: inkább olyan kultúrát választ az idén, amelyhez nem kell sok műtrágyát használnia, annak ára ugyanis egy év alatt akár a duplájára is emelkedhetett.
Hirdetés
Európai szintű felmérések igazolják, hogy a búzatermesztés költsége az idén akár ötödével is nőhet csak a műtrágyaárak miatt. (Ehhez még jön az üzemanyag és a vegyszerek drágulása, illetve sok országban a munkabér növekedése.)
Igencsak sokat kell számolni ahhoz, hogy valaki jól járjon: olyan növényt kell termesztenie, aminek a várható ára még fedezi a termelési költség egy év alatt bekövetkezett, illetve kalkulálható növekedését.
Sok gazdálkodó meg is teszi ezt – persze aki tavaly ősszel vetett például repcét, búzát, árpát stb., már kényszerpályán mozog. A nagy kérdés: mi lesz tavasszal?
Egy sor bizonytalanság – megválaszolatlan kérdések
Megéri-e majd például kukoricát, tavaszi búzát, tavaszi árpát, aprómagvas alternatív növényt – például facéliát, hereféléket stb. – vetni? – teszi fel a kérdéseket a szabadfold.hu Gazdanet rovatának írása.
Alapvető, hogy milyen értékesítési árral számolhat a gazda?
Maradnak-e a mostani magas gabonaárak, vagy mérséklődnek? Mennyi tartalék van ezekben? Tudjuk, hogy az átlagos magyar búzatermesztő már évekkel ezelőtt is csak a területalapú támogatás mellett ért el nyereséget – igaz, akkoriban 45–55 ezer forint között mozgott az ár.
Most akad olyan piaci változás, amely már tonnánként 100 ezer forintot jelez. Vajon az idei aratáskor marad-e 70 ezer forint körüli szinten a búza ára? Ha igen, akkor talán fedezi a termelési költségek növekedését.
Harminc éve nem tapasztalt szárazság
Az új év sem hoz jó híreket a növényi termékek piacának. Harminc éve nem tapasztalt szárazság nehezíti ugyanis a brazil és argentin gazdák életét.
A szója- és a kukoricatermesztés bajban van Brazíliában, Argentínában a búzatermést sújtja aszály. Márpedig ez utóbbi ország fontos szerepet tölt be a búza világpiacán, s az idén még kérdéses, hogy mennyi kenyérnek és takarmánynak valót képes exportálni.
Bizonyos növényekből akkor is hiány alakulhat ki, ha nem hagynak fel a termelésével, „csak” csökkentik a felhasznált műtrágya mennyiségét. A kisebb termés viszont ismét áremelkedéshez vezethet, azaz a piaci zavarok megszűnésére sem nagyon lehet kalkulálni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés