A csapadékhelyzet jobb, de az őszi hideggel váltakozó forró, párás nappalok 2023-ban is komoly stresszhelyzet elé állítják a növényeket. A termés bebiztosításához elengedhetetlen az időben megkezdett, szakszerű lombtrágyázás a kapáskultúrákban is. A napraforgó esetében ugyanis a megszokásból végzett alap- és starterműtrágyázás kevésnek bizonyulhat az időjárás leküzdéséhez, míg a kukoricánál a megugrott inputanyagárak és instabil piac miatt az egyoldalú nitrogénpótlás rejthet veszélyeket a kén vagy éppen a mikroelemek hiánya miatt.

Hogyan oldja meg a lombtrágyázást a gazda, hogy ne növelje tovább az anyagi kockázatokat?

A megoldást a hatástartamot kitoló és a felszívódást gyorsító adalékanyagokkal készülő olyan újgenerációs lombtrágyák jelenthetik, mint az Agroleaf Power az ICL műtrágyagyártól.

Hogyan működik?

Rácz Gábort, az ICL területi képviselőjét erről kérdeztük.

Miért kihagyhatatlan a kukorica- és napraforgó-lombtrágya a nyereség növeléséhez a jelenlegi klimatikus viszonyok között?

1., Jól választott lombtrágyával se a „tavaszi tél”, se a csapadékhiány nem veszélyezteti a termést

Idén tavasszal nem a szárazság, sokkal inkább az őszies hideg és a nyári meleg között hullámvasutat járó hőmérséklet és az időszakos záporok miatt főhet a gazdák feje. Hiába tettük ki ugyanis az NPK műtrágyát, ha annak hatóanyagait egy hirtelen lehűlés után a gyökérzet kevésbé veszi fel, a maradék pedig szinte azonnal kimosódik szennyezve talajvizeinket. A mikroelemekről ekkor még nem is beszéltünk, pedig a gyakorlott gazdák tudják, ha nincs állandó, harmonikus tápelemhatás, akkor veszélyben a termés.

Kiéhezett állományokban ugyanis:

  • Késik a virágzat kialakulása, csökken a megtermékenyülés.
  • Gyakoribbak viszont a termést tizedelő betegségek.

A termésbiztonság növeléséhez így idén is levéltrágyák alkalmazása jelenti a leggyorsabb megoldást, hiszen akkorra időzíthetjük a kijuttatást, amikor a jó időben meglódulna az állomány. Ráadásul a segítségükkel a talajheterogenitások dacára érhetünk el kiegyensúlyozott termést a táblákon.

2., Jól választott lombtrágyával minden tápelem ott lesz a kritikus pillanatban a növényeknek, ami a telt tányérokhoz és a magas olajtartalomhoz kell / emeli a szemsorok és soronkénti szemek számát

A hozam szempontjából nem csak az számít, milyen tápelemeket juttatunk ki a napraforgóban vagy a kukoricában. Ugyanilyen lényeges, mikor tesszük azt! Míg a kezdeti fejlődést a talajból származó nitrogén-foszfor-kálium garantálja, addig mindkét kapásnövényünk a termésképzés támogatásához már a levélzeten keresztül veszi fel inkább a tápanyagokat.

A napraforgó csillagbimbós állapottól már a lombozaton keresztül képes maximális hatékonysággal beépíteni a tápelemeket. A későbbi virágzat alaprügyéhez/csillagbimbó-virágkezdemény optimális fejlődéséhez ilyenkor érdemes magas káliumarányú lombtrágyát használni, ez ugyanis nélkülözhetetlen az ideális mérethez, megtermékenyüléshez. Hasonlóképpen kulcsfontosságú a bórpótlás virágzás idején, hiszen a tápelem ennél a kultúránál is a szemkötődés motorja.

Hála a mélyre hatoló gyökérzetének és az ennek köszönhető kiemelkedő tápanyaghasznosításnak, szakszerű tápelemfeltöltés mellett a napraforgó általában kevésbé kitett az időjárási körülményeknek. Ez a fő oka, hogy termesztésénél a technológia sok helyen mindössze alap- és starterműtrágyázást tartalmaz a szezon során. Az elmúlt időszak extrém aszályai, valamint a járvány és háborús helyzet okozta inputanyag-drágulás együttesen azonban olyan kihívásokat jelentenek, melyek miatt a napraforgó nyereséges termesztéséhez érdemes változtatni a megszokott gyakorlaton. Az olyan újgenerációs lombtrágyákkal ugyanis, mint az ICL Agroleaf Power termékcsaládja még extrém évben is reális lehet jobb minőséget és plusz termést elérni a növényeknél. A kulcsot a jó időzítés és plusz technológia jelenti a levéltrágyákban.”

Kristálytiszta oldódás és kiemelkedő hatóanyag-tisztaság jellemzi az Agroleaf Power lombtrágyákat.

A kukorica esetében szintén fontos szem előtt tartani, hogy ugyan a nitrogénigény 50-60%-át az indításkor kijuttatott alaptrágyázással és starterrel biztosítani tudjuk, a szemképződéshez a növények már a szárból és a lombozatból vonják el a tápanyagokat.

„Ahhoz, hogy a csövek száma, mérete, azokon a szemsorok és a soronkénti szemek száma az elvárásoknak megfelelően alakuljon, két megoldás van: használhatunk szabályozott tápanyag-feltáródású, több hónapos hatástartamú burkolt műtrágyát, mint az ICL Agromaster NPK műtrágyái a talajfeltöltéshez. Vagy ha ez elmaradt, akkor jó időzítéssel alkalmazzuk az Agroleaf Power prémium minőségű lombtrágyáit.

Az Agroleaf Power lombtrágyák speciális adalékanyagaival a tápanyagok felszívódása gyorsabb, a tartamhatás pedig kitolódik.

3., Az ICL Agroleaf Power lombtrágyák technológiájával a tápelemek 8-10 nappal tovább, kiemelkedő gyorsasággal érhetők el a növényeknek.

Az olyan csúcskategóriás lombtrágyák, mint például az Agroleaf Power Total (20-20-20+TE - komplett mikroelemcsomag bórral, rézzel, cinkkel, vassal, mangánnal és molibdénnel), speciális hatásfokozó adalékanyagokkal gyorsítják a fotoszintézist, így a kijuttatott tápelemek rövid idő alatt, maximális hatékonysággal dolgoznak a növényekért. Az ICL esetében ezt a kiegészítést a Double Power Impact (DPI) technológia biztosítja, amely független kisérletek részeként is igazolta hatékonyságát. A DPI-vel különösen a nitrogén és a foszfor hasznosul hatékonyabban, míg a tápanyagok más műtrágyákhoz mérten 200 órával (8-10 nap) hosszabb ideig maradnak elérhetőek a növények számára.

4., A napraforgóban és kukoricában egyre gyakoribb növényvédelmi kezelések miatt a lombtrágya-kijuttatás ma már nem extra költség.

A kapáskultúrák sem jelentenek kivételt, egyre több betegség ellen kell preventív módon védekeznie a termelőknek. A napraforgóban a nyári hónapokban a fehér- és szürkepenész ellen a gazdálkodók nagy tábora juttat ki megelőző céllal növényvédő szereket, míg a kukoricában a gyapottok-bagolylepke térnyerése miatt már címerhányás idején is bevett a rovarölőszeres kezelés. Ezekkel egy menetben a lombtrágya-kijuttatás is megoldható. Az ICL lombtrágyák számos növényvédőszerrel gond nélkül keverhetők, kiváló vízoldékonyságuknak köszönhetően pedig nem tömítik el a permetező adaptereket, munkagépeket sem.

Az ICL műtrágyák használata nehéz évben is megtérül: 2022-es kukorica állomány Nógrád vármegyéből, ahol a gyár tápanyagait alkalmazták.

ICL Agroleaf Power lombtrágyák: a jobb műtrágyatechnológia biztos termést jelent extrém évben is a gazdának

Az Agroleaf Power lombtrágyák a már említett DPI-technológia mellett egy, a növény fejlődését segítő kelátcsomagot is tartalmaznak. Ez az úgynevezett M-77 formula, amely Rácz Gábor, az ICL magyarországi területi képviselője szerint egyértelmű lépéselőnyt biztosít a növénytáplálásban a gazdáknak.

Az ICL műtrágyákhoz adott M-77-es kelátcsomag egyesíti magában a tápanyagokat felszívó szövetek működését segítő vitaminok, a tápanyag-hasznosulást fokozó funkcionális elemek és a stresszcsökkentő összetevők erejét. Ennek köszönhetően az értékes inputanyag nagyobb hányada fordul termőre a növényekben. Nem mellesleg gyorsabban megy végbe a tápanyag-hasznosulás folyamata, ami az extrém időjárás miatt egyre fontosabb. A teljes hatás érdekében célszerű 2-3 nap hatóidővel kalkulálni, de a kijuttatás után akár 24 órával is tapasztalhatunk már pozitív élettani változásokat az állományban az Agroleaf Power lombtrágyák kijuttatása után” – vallja a szakértő.

Milyen Agroleaf lombtrágyákat alkalmazzunk napraforgóban?

4 leveles állapot:
Agroleaf Power Total
NPK 20-20-20 + mikroelemcsomag
4/5 kg/ha dózisban alkalmazva.

Csillagbimbós állapot:
Agroleaf Power Total
NPK 20-20-20 + mikroelemcsomag
4-5 kg/ha dózisban

Agroleaf Crop Oil Seed
6-18-31+2MgO+mikroelemcsomag – egy olajszintnöveléshez ideális ICL lombtrágya az M-77 és DPI kiegészítések nélkül.
4-5 kg/ha dózisban.

Milyen Agroleaf Power lombtrágyákat alkalmazzunk kukoricában?

4-5 leveles állapot:
Agroleaf Power High P
NPK 12-52-5+mikroelemcsomag a gyökértömegnövelés támogatásához
4-5 kg/ha dózisban különösen hideg időjárás esetén.

6-7 leveles és 10-12 leveles állapot:
Agroleaf Power Total
NPK 20-20-20 + mikroelemcsomag
4-5 kg/ha dózisban

Az Agreoleaf Power lombtrágyák termékoldaláért kattintson ide!

Kemény öntözővizek estén érdemes odafigyelni az oldat pH-korrekciójára is, ehhez ideális megoldást kínál a Nova Pekacid száraz foszforsavval kiegészített öntöző műtrágyája ( NPK 0-60-20).

Vízlágyításhoz ajánlott dózisa: 500 g/1m3.

A felhasználásnál kövessük a lombtrágyázásnál javasolt általános előírásokat, illetve végezzünk kis mennyiségben keverési és felhasználási próbát!

Biztos termés extrém évben speciális lombtrágyákkal? Válassza az Agroleaf Power levéltrágyákat! Keresse Rácz Gábort, az ICL magyarországi területi képviselőjét!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás