Az első részben áttekintettük, hogy milyen tendenciák várhatóak a növényvédelem terén a közeljövőben, mi minek a következtében alakulhat ki. Most részletesebben is átnézzük, hogy mi várható a vírusok, kártevők és gyomnövények terén a változó éghajlat nyomán. Tartson velünk ezúttal is!

Hogyan hat a növényvédelemre az éghajlatváltozás?

Növényi patogénekre gyakorolt hatás:

  • a hőmérsékletváltozás közvetlenül befolyásolja a kórokozó fertőzőképességét, reprodukcióját, földrajzi elterjedését, életciklusát
  • a hőmérséklet emelkedés elegendő talajnedvesség esetén növelheti a párologtatást meleg, párás mikroklímát idézve elő, amely kedvez a betegségek elterjedésének
  • légköri CO2 koncentráció változása befolyásolja a kórokozó agresszivitását és a gazdanövény érzékenységet (morfológia, fiziológia, tápanyagok és a víz egyensúlya)
  • légszennyező anyagok mennyiségének a növekedése (ózon és a nitrogén-oxid): közvetett hatás a gazdanövényre
  • UV-B stimuláló hatás gombákra, gyorsabb növekedés, növekvő spóratermelés
A párás levegő kedvez a betegségek terjedésének
 
Vírusokra és azok vektoraira gyakorolt hatás

A legtöbb növényi vírus vektorok útján terjed. Különösen a levéltetvek esetén várható, hogy az enyhébb tél és a magasabb tavaszi és nyári hőmérséklet jelentősen fogja egyedszámukat növelni. Ezzel együtt a terjesztett vírusok jelentősége is növekedhet (pl.: burgonya Y vírus PVY). A szélsőséges időjárási jelenségek (nyári viharok, nagy szél, zivatar, jégeső) jobban elősegítheti a mechanikai úton terjedő vírusok térnyerését.

Nő a veszélye az eddig csak melegebb éghajlaton vagy üvegházakban előforduló vírusok szabadföldi elterjedésének (pepino mosaic vírus PepMV). Szabadföldön jelentős vektorokká válhatnak a levéltetveken, kabócákon kívül: az üvegházi molytetű, tripszek.

Tudjon meg többet a témáról!
Jöjjön el a Gazdag Gazda Konferenciasorozat Önhöz legközelebb eső állomására (szept. 7. – Budapest, szept. 10. – Kaposvár, szept. 16. – Berettyóújfalu, szept. 22. – Szeged), és tudjon meg mindent az éghajlatváltozás mezőgazdasági szereplőkre gyakorolt hatásairól. Problémák és megoldások, kérdések és válaszok, neves szakértőktől. Részletes programunkból már tájékozódhat a témákról, és az előadások rövid összefoglalóját is megtekintheti. Részletek és jelentkezés: www.magro.hu/konferencia
Kártevőkre gyakorolt hatás:
  • nagyobb tavaszi induló kártevő-népesség várható
  • a vegetációs időszakban a magasabb hőmérséklet a többnemzedékes fajoknál a nemzedékszám növekedéséhez vezethet
  • állandósulhat a korai szabadföldi kártétel számos rovar esetében, melyek korábban délebbre (pl. gyapottok-bagolylepke), az üvegházak környékén (pl. nyugati virágtripsz) teleltek át

Hazánkban a közelmúltban megjelent károsítók:

  • különböző pajzstetű fajok:Ceroplastes japonicus, Lepidosaphes beckii, Lepidosaphes gloverii, Parlatoria pergandii, Aonidiella aurantii
  • Rhagoletis cingulataAmerikai keleti cseresznyelégy
  • Rhagoletis completaDióburok-fúrólégy
  • Orsillus depressusTuja-bodobács, Oxycarenus lavateraeHársfa-bodobács
  • Cydalima perspectalis Selyemfényű puszpángmoly
  • fitoplazmák:European stone fruit yellows phytoplasma - Csonthéjasok európai sárgulása, Flavescence dorée - Aranyszínű sárgaság fitoplazma

Gyomnövényekre gyakorolt hatás:

  • melegigényes fajok térnyerése, borításuk növekedése, északi irányú terjedése
  • szárazságtűrő (déli termofil) fajok elszaporodása és térnyerése (pl. Ammi majus, Bupleurum lancifolium, Centaurea diluta, Euphorbia lathyris, Ononis alopecuroides, Amaranthus lonchonii, Datura innoxia, Datura metel)
  • hűvösebb klímát kedvelő fajok visszaszorulása, térvesztése
  • gyorsabb növekedés, korábbi virágzás, nagyobb pollentermelés és zöldtömeg
  • gyepek termőképességének csökkenése, részben szárazságtűrő gyomfajok megjelenése miatt
Múlt évhez képest idén kisebb területen károsít a sárgarozsda.
 
Mik a legjellemzőbb kártevők, veszélyek az itthon termesztett növényeket illetően?

Minden év, ill. évjárat más és más. Nincs két azonos évjárat. A nagy felületen termesztett szántóföldi kultúrákban, sőt bizonyos helyeken az ültetvényekben is, az elmúlt néhány évben a mezei pocok okozta a legtöbb kárt. Idén a fertőzött terület nagysága és a fertőzés mértéke is jelentősen visszaesett. Az elmúlt évhez képest a sárgarozsda fertőzés is kisebb területet érintett.

2014-es évjárat nem volt jó a szőlőre (közel 900-1000 mm csapadék): kártevő rovarok korai fellépése, majd szőlőperonoszpóra, szőlőlisztharmat és szürkepenész fertőzés rontotta a termés mennyiségét és minőségét. Az idei kilátások pillanatnyilag kedvezőbbek.

Legfontosabb problémák:

Szőlőben a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma (Flavescence dorée) valamint az azt terjesztő amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni hatásos védekezés.

A kis felületen termesztett kultúrák növényvédelmi problémáinak a megoldása (minor crop és minor use), pl. bogyós gyümölcsűek, zöldség-, gyógy-, fűszer- és aromanövények stb.

Az amerikai kukoricabogár lárvái elleni hatásos védekezés a korábban engedélyezett neonikotinoid hatóanyagú rovarölő csávázó szerek felfüggesztése miatt nehezebb lett.

Növényvédelmi tanácsok, általános szabályok (kiemelés 5)

A termelőknek és a növényvédelmi szakirányítóknak nagyobb hangsúlyt kell fektetni a méhek és más beporzó szervezetek védelmét biztosító jogszabályok következetes betartására → jogkövető magatartás.

Szerző: Gál Péter, Dr. Novák Róbert, Dr. Ripka Géza /Nébih/

Budapest, 2015. július 20.

Fotó: youtube.com

Olvassa el az első részt is!>>

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás