Az elhúzódó téli időjárás miatt a gazdálkodók csak késve tudták elkezdeni a tavaszi munkákat Zala megyében. Emiatt a kora tavaszi kalászosok vetése április első dekádjában fejeződött be, a tervezetthez képest kisebb területen. A napraforgónak eddig több mint felét, a kukoricának pedig csaknem egyharmadát vetették el. Zala megyében közel 32 ezer hektáron termesztenek kukoricát, eddig 9440 hektáron került földbe a mag. A napraforgót 4880 hektáron vetették el, a növény tervezett vetésterülete 8500 hektár - mondta Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke a Magyar Távirati Irodának.
Megkezdődött a napraforgó vetése Zalában, zajlanak a tavaszi munkák
Azt is hozzátette, hogy a vetési szándék szerint 49.470 hektár volt a tavaszi vetésű szántóföldi növények területe. Az elhúzódó téli időjárás miatt viszont a gazdálkodók csak megkésve tudták elkezdeni a tavaszi munkákat. A kora tavaszi kalászosok vetése így április első dekádjában fejeződött be, a tervezettnél kisebb területen. A tavaszi árpát a tervezett 1920 hektárnál 450 hektárral kisebb területen vetették el, és a vártnál 70 hektárral kisebb területen, 130 hektáron termelnek zabot.
Nem lesz annyi szója, amennyit szerettek volna
A szója 3470 hektárra tervezett területéből 305 hektáron végeztek a munkával a gazdák. A vetéstervből már most látszik, hogy a gazdák nem tudják megvalósítani az EFA (ökológiai jelentőségű terület) területet szójából. Így a megyében várhatóan több terület marad parlagon, esetleg szója helyett szálas fehérjenövényt vetnek el - mondta a NAK megyei elnöke.
Süle Katalin kitért arra is, hogy a gazdák visszajelzései szerint az őszi vetések egy része kipusztult: a gyengébb vetésekben a téli fagy, más területeken a tavaszi sok csapadék miatt kialakult belvíz okozott károkat. A 27.590 hektáron elvetett őszi búzából 27.100 hektár, a 16.800 hektáros káposztarepcéből pedig 16.300 hektár maradt meg. Az őszi árpa 200 hektáron, a rozs és a tritikálé pedig 55, illetve 30 hektáron ment veszendőbe. A megmaradt vetések 55-60 százaléka jó, 30-35 százaléka közepes, 5-10 százaléka pedig gyenge minőségű.  Süle Katalin beszélt arról is, hogy a gazdálkodóknak most már főként a hirtelen felmelegedés okoz problémákat, továbbá a tél végi, tavasz eleji sok csapadék ellenére a földeken kiadósabb esőre lenne szükség. Ha pedig arra is kíváncsi, milyenek voltak a Huminisz hozamnövelő eredményei kukoricában és napraforgóban 2016/2017-ben, olvassa el ezt a cikket!

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás