Több milliárd eurótól eshet el a romániai mezőgazdaság, ha a bukaresti kormány nem módosítja Brüsszel elvárásai szerint az ország helyreállítási programját. A gazdák becsapva érzik magukat az elmaradt kártérítések, a csökkenő támogatások és a kormány hamis ígéretei miatt. A gazdák és a termelőközösségek tagjai azt is sérelmezik, hogy a hatóságok nem nyújtanak kártérítést az aszálykárok után, és nem kapnak megfelelő támogatást és védelmet az importdömpinggel szemben. Ezért országos tiltakozó akcióba fognak, hogy felhívják a figyelmet a helyzetre, amit az állami támogatások megcsappanása okozott.

Az ágazatot sújtó gondok szerteágazók, a legfőbb és legaktuálisabb panasz arra vonatkozik, hogy a hangzatos ígéretek ellenére a gazdák egy vasat sem kaptak aszálykáruk enyhítésére, a mezőgazdasági programokra szánt költségvetési forrásokat pedig drasztikusan megkurtították - írta a Világgazdaság. A bukaresti agrártárca még 2020-ban kilátásba helyezte, hogy kártérítést nyújt a gazdáknak az évtizedek óta nem látott méretű szárazság miatt. Az aszály pusztításáról sokat elmond, hogy 2019-hez képest kukoricából mintegy 45, búzából pedig 41 százalékkal termett kevesebb tavaly. Emiatt mintegy 35 ezer gazda több mint 1,1 millió hektár területre igényelt kártérítést. Bár Nechita-Adrian Oros agrárminiszter hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy 1 milliárd lejt ( 73 milliárd forint) elkülönítettek erre a célra, a tárcavezető nemrég elismerte, tartoznak a károsultaknak, még nem azonosították a szükséges forrásokat, de „keresik a megoldást”.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (Ministerul Agriculturii din România) épülete Románia fővárosában, Bukarestben - a szakértőktől várják a romániai mezőgazdaság gondjainak megoldását a termelők

Így látja a gazdaszövetség vezetője a romániai mezőgazdaság helyzetét:

Az az érzésünk, mintha az illetékesek kifejezetten gyűlölnék az ország élelmiszer-biztonságáért dolgozó gazdákat. Miközben az Európai Unió valamennyi tagállamában erőn felül támogatják a mezőgazdaság szereplőit, nálunk mellőzik az ágazatot. Emiatt teljesen versenyképtelenek leszünk európai szinten – vázolta fel a helyzetet Vlad Macovei, a Gazdálkodók Ereje Egyesület vezetője.

Az ágazat képviselői körében az is csalódást és felháborodást okozott, hogy a kormány a felére csökkentette a nemzeti költségvetésből a gazdáknak járó átmeneti támogatásokat.

Miközben például a mezőgazdasági növények után 2019-ben 13 ezer eurót kaptak hektáronként, tavalyra ez 5900 euróra esett vissza. A kormányzati ígéretek ellenére egyelőre nem sok esély mutatkozik a 8 regionális zöldség- és gyümölcslerakatnak a létrehozására sem. Ezek pedig roppant fontosak lennének a termelők számára a terményeik tárolásához.

Gondok vannak az öntözésfejlesztéssel is

Miközben késik az aszálykárok megtérítése, a levegőben lóg az öntözőberendezések kiépítését célzó országos terv is. Erre Románia a helyreállítási program keretében hárommilliárd eurót remél az uniótól. A rendszer bővítése azért is sürgős, mivel az öntözhető terület mára 1 millió hektár alá csökkent a 3 évtizeddel ezelőtti 3 millióról. Brüsszel azonban nemrég értésre adta, hogy a járvány hatásainak enyhítésére szolgáló alapból ilyen célra nem kérhető támogatás, ezért módosításra visszadobta a programot a bukaresti kormánynak. A helyreállítási alapból 30,5 milliárd euró illeti meg Romániát vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás