Az elmaradt pénzek miatt országos tiltakozásba kezdenek a gazdák
Több milliárd eurótól eshet el a romániai mezőgazdaság, ha a bukaresti kormány nem módosítja Brüsszel elvárásai szerint az ország helyreállítási programját. A gazdák becsapva érzik magukat az elmaradt kártérítések, a csökkenő támogatások és a kormány hamis ígéretei miatt. A gazdák és a termelőközösségek tagjai azt is sérelmezik, hogy a hatóságok nem nyújtanak kártérítést az aszálykárok után, és nem kapnak megfelelő támogatást és védelmet az importdömpinggel szemben. Ezért országos tiltakozó akcióba fognak, hogy felhívják a figyelmet a helyzetre, amit az állami támogatások megcsappanása okozott.
Az ágazatot sújtó gondok szerteágazók, a legfőbb és legaktuálisabb panasz arra vonatkozik, hogy a hangzatos ígéretek ellenére a gazdák egy vasat sem kaptak aszálykáruk enyhítésére, a mezőgazdasági programokra szánt költségvetési forrásokat pedig drasztikusan megkurtították - írta a Világgazdaság. A bukaresti agrártárca még 2020-ban kilátásba helyezte, hogy kártérítést nyújt a gazdáknak az évtizedek óta nem látott méretű szárazság miatt. Az aszály pusztításáról sokat elmond, hogy 2019-hez képest kukoricából mintegy 45, búzából pedig 41 százalékkal termett kevesebb tavaly. Emiatt mintegy 35 ezer gazda több mint 1,1 millió hektár területre igényelt kártérítést. Bár Nechita-Adrian Oros agrárminiszter hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy 1 milliárd lejt ( 73 milliárd forint) elkülönítettek erre a célra, a tárcavezető nemrég elismerte, tartoznak a károsultaknak, még nem azonosították a szükséges forrásokat, de „keresik a megoldást”.
Így látja a gazdaszövetség vezetője a romániai mezőgazdaság helyzetét:
Az az érzésünk, mintha az illetékesek kifejezetten gyűlölnék az ország élelmiszer-biztonságáért dolgozó gazdákat. Miközben az Európai Unió valamennyi tagállamában erőn felül támogatják a mezőgazdaság szereplőit, nálunk mellőzik az ágazatot. Emiatt teljesen versenyképtelenek leszünk európai szinten – vázolta fel a helyzetet Vlad Macovei, a Gazdálkodók Ereje Egyesület vezetője.
Hirdetés
Az ágazat képviselői körében az is csalódást és felháborodást okozott, hogy a kormány a felére csökkentette a nemzeti költségvetésből a gazdáknak járó átmeneti támogatásokat.
Miközben például a mezőgazdasági növények után 2019-ben 13 ezer eurót kaptak hektáronként, tavalyra ez 5900 euróra esett vissza. A kormányzati ígéretek ellenére egyelőre nem sok esély mutatkozik a 8 regionális zöldség- és gyümölcslerakatnak a létrehozására sem. Ezek pedig roppant fontosak lennének a termelők számára a terményeik tárolásához.
Gondok vannak az öntözésfejlesztéssel is
Miközben késik az aszálykárok megtérítése, a levegőben lóg az öntözőberendezések kiépítését célzó országos terv is. Erre Románia a helyreállítási program keretében hárommilliárd eurót remél az uniótól. A rendszer bővítése azért is sürgős, mivel az öntözhető terület mára 1 millió hektár alá csökkent a 3 évtizeddel ezelőtti 3 millióról. Brüsszel azonban nemrég értésre adta, hogy a járvány hatásainak enyhítésére szolgáló alapból ilyen célra nem kérhető támogatás, ezért módosításra visszadobta a programot a bukaresti kormánynak. A helyreállítási alapból 30,5 milliárd euró illeti meg Romániát vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés