Több milliárd eurótól eshet el a romániai mezőgazdaság, ha a bukaresti kormány nem módosítja Brüsszel elvárásai szerint az ország helyreállítási programját. A gazdák becsapva érzik magukat az elmaradt kártérítések, a csökkenő támogatások és a kormány hamis ígéretei miatt. A gazdák és a termelőközösségek tagjai azt is sérelmezik, hogy a hatóságok nem nyújtanak kártérítést az aszálykárok után, és nem kapnak megfelelő támogatást és védelmet az importdömpinggel szemben. Ezért országos tiltakozó akcióba fognak, hogy felhívják a figyelmet a helyzetre, amit az állami támogatások megcsappanása okozott.

Az ágazatot sújtó gondok szerteágazók, a legfőbb és legaktuálisabb panasz arra vonatkozik, hogy a hangzatos ígéretek ellenére a gazdák egy vasat sem kaptak aszálykáruk enyhítésére, a mezőgazdasági programokra szánt költségvetési forrásokat pedig drasztikusan megkurtították - írta a Világgazdaság. A bukaresti agrártárca még 2020-ban kilátásba helyezte, hogy kártérítést nyújt a gazdáknak az évtizedek óta nem látott méretű szárazság miatt. Az aszály pusztításáról sokat elmond, hogy 2019-hez képest kukoricából mintegy 45, búzából pedig 41 százalékkal termett kevesebb tavaly. Emiatt mintegy 35 ezer gazda több mint 1,1 millió hektár területre igényelt kártérítést. Bár Nechita-Adrian Oros agrárminiszter hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy 1 milliárd lejt ( 73 milliárd forint) elkülönítettek erre a célra, a tárcavezető nemrég elismerte, tartoznak a károsultaknak, még nem azonosították a szükséges forrásokat, de „keresik a megoldást”.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (Ministerul Agriculturii din România) épülete Románia fővárosában, Bukarestben - a szakértőktől várják a romániai mezőgazdaság gondjainak megoldását a termelők

Így látja a gazdaszövetség vezetője a romániai mezőgazdaság helyzetét:

Az az érzésünk, mintha az illetékesek kifejezetten gyűlölnék az ország élelmiszer-biztonságáért dolgozó gazdákat. Miközben az Európai Unió valamennyi tagállamában erőn felül támogatják a mezőgazdaság szereplőit, nálunk mellőzik az ágazatot. Emiatt teljesen versenyképtelenek leszünk európai szinten – vázolta fel a helyzetet Vlad Macovei, a Gazdálkodók Ereje Egyesület vezetője.

Az ágazat képviselői körében az is csalódást és felháborodást okozott, hogy a kormány a felére csökkentette a nemzeti költségvetésből a gazdáknak járó átmeneti támogatásokat.

Miközben például a mezőgazdasági növények után 2019-ben 13 ezer eurót kaptak hektáronként, tavalyra ez 5900 euróra esett vissza. A kormányzati ígéretek ellenére egyelőre nem sok esély mutatkozik a 8 regionális zöldség- és gyümölcslerakatnak a létrehozására sem. Ezek pedig roppant fontosak lennének a termelők számára a terményeik tárolásához.

Gondok vannak az öntözésfejlesztéssel is

Miközben késik az aszálykárok megtérítése, a levegőben lóg az öntözőberendezések kiépítését célzó országos terv is. Erre Románia a helyreállítási program keretében hárommilliárd eurót remél az uniótól. A rendszer bővítése azért is sürgős, mivel az öntözhető terület mára 1 millió hektár alá csökkent a 3 évtizeddel ezelőtti 3 millióról. Brüsszel azonban nemrég értésre adta, hogy a járvány hatásainak enyhítésére szolgáló alapból ilyen célra nem kérhető támogatás, ezért módosításra visszadobta a programot a bukaresti kormánynak. A helyreállítási alapból 30,5 milliárd euró illeti meg Romániát vissza nem térítendő támogatás és hitel formájában.

Megosztás

További híreink

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Szükség lenne az esőre – a szárazság már veszélyezteti az őszi kalászosok fejlődését

2024.11.08.

Az elmúlt hetekben az anticiklonális hatás következtében Magyarországon száraz és túlnyomórészt napos időjárás volt, ami az őszi talajnedvesség csökkenését eredményezte, különösen a felszíni rétegekben. Bár az éjszakai fagyok már megjelentek, a nappali felmelegedés mérsékelt maradt; a következő napokban is hasonló idő várható, de jövő hét közepétől csapadékosabbra fordulhat az idő.

Csípős hajnalok, kellemes délutánok, de mit tartogat még a hétvége időjárása?

2024.11.08.

Pénteken a párásság, ködfoltok megszűnése után fátyolfelhős, napos, száraz idő várható. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 15 fok között alakul. Késő estére -3 és +7 ok közé hűl le a levegő.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás