Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint viszonylag rövid időn belül le kell szoknunk a húsevésről. Az ok, hogy 2050-re a hús ugyanolyan luxuscikknek minősül majd, mint ma a kaviár. Jelenleg az európai és észak-amerikai lakosság fejenként évente átlagosan 80 kilogramm húst fogyaszt – miközben 20 évvel ezelőtt a fogyasztás mindössze 50 kiló volt –, Indiában és Kínában viszont az évi húsmennyiség fejenként mindössze 25 kilogramm, ám előrejelzések szerint itt is jelentősen növekedni fog. Az élelmezési kihívásra megoldást az entomofágia, a rovarok fogyasztása jelenthetne.

A Maszol.ro portál számolt be róla, hogy a hollandiai Wageningen Egyetem entomológusa, Arnold van Huis szerint a mezőgazdaság képtelen lesz lépést tartani ezzel az igénynövekedéssel. Jelenleg a megművelt területek 70 százalékát a legelők teszik ki, a mezőgazdasági termelés további növekedéséhez pedig további erdőket kellene kiirtani, miközben az állattenyésztés világszinten már most is egyike a legszennyezőbb gazdasági ágazatoknak. Az üvegházhatást okozó széndioxid 20 százaléka innen származik. Előrejelzések szerint pedig 2050-re legalább 465 millió tonna húsra lenne szükség, ami kétszerese a 2000-es szintnek. Ennyi húsnak a megtermelése pedig környezeti katasztrófához vezethet. Az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottságának vezetője, Rajendra Pachauri már 2008-ban figyelmeztetett a húsfogyasztás csökkentésének szükségességére. Szerinte hetente már egyetlen húsmentes nappal jelentősen csökkenthető lenne az üvegházhatás.

A rovarélelmiszerek tölthetik be az egyre dráguló húsok helyét a tányérokon - itt például tücsöktészta látható

Az ENSZ táplálkozástudományi szakemberei szerint a megoldást az entomofágia, a rovarok fogyasztása jelentené

Világszerte ma is nagyjából 2 milliárd ember fogyaszt rovarokat és lárvákat. A világszervezet szerint a rovarfogyasztással a fejlődő országokban gyakori alultápláltság ellen is fel lehetne venni a küzdelmet. Mivel a rovarok nem csupán egészséges zsír- és fehérjeforrások, de mindenütt megtalálhatók, így könnyen elérhető és olcsó tápláléknak számítanak.

Sok esetben viszont meghaladhatja az 50-60 százalékot is. A rovarok aminosavak tekintetében is megfelelő tápláléknak számítanak, hiszen lizin-, treonin-, triptofántartalmuk csaknem minden esetben kielégítő. Ugyanakkor gazdagok ásványi anyagokban, vasban, cinkben, foszforban, továbbá a B2 vitaminban. Zsírtartalmuk nagyon alacsony. Eddig 1900-nál is több ehető rovarfajt azonosítottak, ezek 31 százaléka bogár, 18 százaléka hernyó, 14 százaléka méh, darázs, hangya, 13 százaléka szöcske, sáska, tücsök, 10 százaléka kabóca és pajzstetű, 3 százaléka szitakötő, további 3 százaléka termesz, 2 százaléka légy, dongó, 6 százaléka pedig egyéb rendekhez tartozik.

Az első lépés

Az európai, észak-amerikai országokban a kulturális, pszichológiai tabun kívül semmilyen más észérv nem szól a rovarok fogyasztása ellen. Ám ezek leküzdése nem lesz könnyű. Ezért a forgalmazók olyan termékeket igyekeznek majd áruba bocsátani, amelyekben nem felismerhetőek a rovarok. Először húsgombócok, rovarlisztből készült tészták formájában, vonzó csomagolásban.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás