IKR Agrár Hi Spore Trichoderma gombakészítmény!

Nem véletlenül emlegetik a magyar gazdálkodók is egyre gyakrabban a növényvédelem világában a gombakészítményeket. A kultúrnövények gyökérzetéhez kapcsolódó hasznos gombanemzetségek segítségével ugyanis több, az egészséges és bő termést veszélyeztető probléma is elillan. A megfelelő gombák segítségével megvalósított biológiai növényvédelem természetesen erősítheti a növényi immunfolyamatokat, ami válasz az EU Green Deal által diktált növényvédőszer-kivonásokra. Ezen a téren kiemelkedően hasznos Trichoderma gomba, ez ugyanis nem csak immunizál. Gyakori vetésváltások esetén is sikeresen szorítja ki a fuzáriumot vagy a szklerotíniás rothadást előidéző kártékony gombákat is a talajból. A Trichoderma gombák biokontroll-erejét kamatoztatja az IKR Agrár új Hi Spore mikrobiológiai készítménye is. Termésminőség és mennyiségnövelő hatását kísérletek is igazolják, de a gazdálkodók is dicsérik.

  • Érthetően mesélünk a Trichoderma gombákkal végzett biológiai növényvédelem és talajvédelem és talajjavítás legfontosabb előnyeiről.
  • Szakértői segítséggel bemutatjuk a nyereségeket, amiket a Trichoderma gombák talajba juttatása biztosít.
  • Egy Tolna megyei gazdavéleményből pedig kiderül: az IKR Agrár Hi Spore a kertészeti árutermelésben is hatékonyan bevethető!

Miért elengedhetetlen a közeljövőben a nyereséges növénytermesztéshez a hasznos gombákkal végzett talajjavítás és talajvédelem?

A mikrobiológiai készítményekkel végrehajtott talajjavítás olyan szakszerű munkát igénylő befektetés, amely igazán hosszú távon térül meg a gazdálkodóknak. Azonban az Európai Zöld Paktum (EU Green Deal), valamint az annak létrejöttét előidéző talajtani és klímaváltozások miatt a gazdáknak nincs más lehetőség, be kell építeniük a zöld technológiákat az agrotechnikába.

Az EU Green Dealnek megfelelően ugyanis 2050-ig:

  • Mintegy 50%-kal kell visszafogni a rovarölőszerek vagy más veszélyes kemikáliák használatát.
  • Körülbelül 20%-kal kevesebb műtrágyát lehet majd kitenni a földekre a tápanyagveszteség csökkentése érdekében.
  • 25%-ra kell növelni az olyan természetes, biológiai növényvédelmi megoldások arányát, mint például a biológiai növényvédelem a Trichoderma gombával.

Többről van itt szó azonban puszta bürokráciánál. Sajnos az elmúlt évtizedekben a nagyüzemi méreteknél sokszor az átgondolatlanul végrehajtott műtrágyázásnak, szintetikus növényvédőszer-használatnak hátulütői most értek be.

A talajok mikroflórája elszegényedett, így visszaszorultak azok a hasznos baktériumok, gombák, mikroorganizmusok, amelyek elengedhetetlenek a talaj termékenységének fenntartásához. A kizsigerelt és kemikáliákkal feltöltött talajokban felszaporodtak a kártevők, valamint az olyan káros gombaformák, amelyek fuzáriummal, szklerotíniás rothadással rontják le a termés mennyiségét és minőségét.

Az egyre magasabb inputanyagárak világában érdemes a gazdáknak újra megismerkedniük a növényeik gyökereivel kapcsolatot létesítő hasznos gombákkal. Ezek a természetes szövetségesek ugyanis a talajélet helyreállításával elősegítik a kijuttatott termésnövelő anyagok jobb hasznosulását, elérhetővé teszik az amúgy kötött tápanyagforrásokat. Olyan formában erősítik a növényi ellenállóképességet, amely megfelel az EU által elvárt átalakulásoknak is.

A Trichoderma gomba ereje: környezeti stressznek, kártevőknek jobban ellenálló repce- és napraforgóállományok kevesebb növényvédőszerrel!

A hasznos gombák közül különösen fontos a gazdálkodók számára a Trichoderma gombanemzetség. Jelenlétük biztosítja ugyanis a vetésváltás problémamentes lebonyolódását. Ezek a kártevő gombák természetes ellenségeiként megvédik a növényeket a talajban található kórokozókkal szemben – ez a biokontrollhatás. Másrészt fontos szerepük van a növényi szármaradványok lebontásában is. A nagyüzemi monokultúrás termesztés, túlzott műtrágya- és növényvédőszer-használat miatt azonban a legtöbb hazai talajban előfordulásuk lecsökkent, a kívánatos 100-200 darab/cm3 helyett csíraszámuk sokszor 1-2 darab/cm3 körül alakul. Ennek orvoslásával fejt ki hatást az IKR Agrár Kft. Hi Spore mikrobiólógiai készítménye. Ez nagy dózisban, bizonyítottan a magyar talajból elkülönített Trichoderma asperellum gombák T1-es törzsét juttatja a termőföldbe.

Horváth András, az IKR Agrár Kft. növényvédőszer-kereskedelmi üzletágvezetője szerint nem szabad átsiklani afölött, hogy honnét származnak gombakészítményünk gombái, a kezelés eredményessége múlik ugyanis ezen.

Számos, magát kedvező áron kínáló hasonló készítményben találhatunk például Kínából származó Trichoderma gombákat. Ezek hatása kérdéses, akár kedvezőtlenül is befolyásolhatják a magyar talajéletet. Ahogy a műtrágyatermékeknél fontos, hogy a hazai viszonyokhoz fejlesszük az összetételt, a természetes biológiai alapú növényvédelmi, talajkondicionáló termékeknél sincs ez másként. Az IKR Agrár Kft. szakmai csapata épp ezért egy magyar családi vállalkozás évtizedes tapasztalatát vette igénybe a termékfejlesztéshez, a BIOVÉD Kft.-ét”– vezeti fel a legfontosabb tudnivalókat Horváth András.

Lehet-e mindezt számszerűsíteni? Az IKR szakembere szerint igen.

A Trichoderma gombák által kiváltott ISE 40%-kal csökkenti a környezeti stresszfaktorok és kártevők negatív hatásait. A kezelésekkel ráadásul kevesebb menetben, kisebb növényvédőszer-dózissal csökkenthető a szklerotíniás rothadás okozta kár, vagy a kalászosoknál, kukoricánál a fuzárium mennyiségi és minőségi (mikotoxinok) veszteség is.

„ A Trichoderma gombák elveszik a tápanyagokat, életteret az olyan káros gombák elől, mint a Sclerotinia sclerotiorum vagy Fusarium – emiatt hívják őket hasznos térparazitáknak. A Trichoderma ezen felül növényi hormonokat – elsősorban auxin típusúakat – is termelnek, aminek köszönhetően megnő a növények gyökérzete. Ha azt tudjuk mondani, hogy közel a felével ki lehet tolni a gombakészítmények alkalmazásával a napraforgó vagy repcekultúrák aszály- és hidegtűrését, emelni tudjuk a termés mennyiségi és minőségi mutatóit, az nagy szó. Pedig a kísérleti eredmények ezt mutatják.” – emeli ki Horváth András.

IKR Agrár talajvizsgálatok mikrobiológiai készítményekkel végzett talajjavításhoz: mérhető eredmények

A mérhetőség természetesen fontos akkor is, ha a kémiai alapú növényvédelem alternatíváit keressük. Az IKR Agrár Kft. épp ezért a partnereinek képes kezelés előtti és kezelés utáni talajelemzésekkel kimutatni a Hi Spore alkalmazással megvalósult talajjavítás hatásfokát.

A talajmintákat munkatársaink itt is akkreditált laboratóriumokban dolgozzák fel, ahol pontosan kirajzolódik a talaj trichodermaspóra-tartalma” – emeli ki Horváth András.

A jótékony hatást a kísérleti eredmények is sorra megerősítik.

„Többállomásos kísérleteink visszaigazolt terméseredményei szerint kukoricában +9,4-23,1% többlettermést ért az IKR Agrár Hi Spore kezelés, napraforgóban +3,3%-16,1% között alakult a többlettermés. 2020 őszén Pécs-Reménypusztán állítottunk be egy repcekísérletet, ahol a kezeletlen kontrollal szemben 1 kg/ha dózisban végeztünk kezeléseket a Hi Spore mikrobiológiai készítménnyel is. Itt egyszeri őszi kezeléssel + 104 kg termést produkált a parcella, míg a kétszeri kezeléssel 1 hektáron már 340 kg terméstöbbletet mértünk. Ez az akkori terményárak mellett azt jelentette, hogy a kezelés a dupláját hozta vissza a ráfordításnak.”

Talajjavítás és biológiai növényvédelem Trichoderma gombával: az IKR Agrár Hi Spore a kertészetekben is bizonyít!

A beállított kísérleteken túl a Hi Spore gombakészítményben található immunizáló Trichoderma gombák a mindennapi termelői munkában is jól bizonyítanak. Ilyen például Kaiser István kertészete is, aki Tolna megyében mintegy 280 hektáron termel változatos zöldségeket.

„Dunaszentgyörgyi kertészetünk fő profilja a zöldségtermesztés. Különböző paprikafajtákkal, zöldborsóval, korai káposztafélékkel, csemegekukoricával, brokkolival foglalkozunk 25-38 aranykoronás földeken. A termelés érdekében sokszor túlhasznosítjuk a földeket. Minden évben jelentős területen kétszer vetünk és takarítunk be. Ahhoz, hogy ez a talajéleten keresztül ne bosszulja meg magát, fokozottan ügyelni kell a szakszerű talajvédelemre, talajjavításra. Ehhez építettük be a technológiánkba a hasznos gombakészítmények alkalmazását a Hi Spore-ral. A talajtakarás alatti növényeinknek csodájára járnak a környékben, ezek alá van, amikor csepegtetőszalaggal juttatjuk be a Trichoderma gombákat tartalmazó oldatot. Egyéb esetekben a palántázás, vetés előtt juttatjuk ki a készítményt, majd az előírásoknak megfelelően el is dolgozzuk. Jó biokontrollhatást biztosít.”

Miként alkalmazzuk eredményesen az IKR Agrár Hi Spore készítményét?

A termelő szerint az alkalmazást nagyban megkönnyíti, hogy a Hi Spore készítménynél a felhasználhatóság rugalmasan alakul, a talajelőkészítéstől kezdve akár az egész tenyészidőszak alatt kijuttatható maximum 5%-os vizes oldat részeként. A folyamatokat gyorsítja, ha mindez már akkor történik, ha a növények kikeltek.

Ezen a piacon kimondottan ügyelni kell a betegségellenállóságra, hiszen értékesíteni csak olyan zöldséget lehet, amelynek állaga, íze egyaránt kifogástalan. Náluk nincs mire panaszkodni a Hi Spore alkalmazása mellett.”

Szeretné kevesebb növényvédőszerrel, természetes úton megvédeni kultúrnövényeit a betegségektől, környezetti stresszfaktoroktól, kártevőktől? Válassza az IKR Agrár Hi Spore mikrobiológiai készítményt Trichoderma gombákkal!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás