Az Ezüst Bárd akcióban összesen 1346 tonna hamis és illegális növényvédőszer került elő
A növényvédelem sikerességének egyik, a felhasználók által kevésbé ismert akadálya az illegális növényvédőszer kereskedelem és hamisítás. A növényvédő szerek engedélyezése és szabályozása ugyanis rendkívül szigorú eljárások, melynek következtében a növényvédő szerek hatásait pontosan ismerve, biztonságosan felhasználhatóak az adott termék leírását betartva. Az illegális és hamisított növényvédő szerek esetében ez már nem jelenthető ki. A hamis szerek ismeretlen kockázatot jelentenek mind az ember, mind a környezet számára az elmaradt biztonsági tesztek és a nyomonkövetés hiánya miatt.
Az illegális és hamisított növényvédő szerek behozatala és terjesztése ellen 2015-ben az Europol elindította a Silver Axe (Ezüst Bárd) nevű műveletet. A program 2020. január 13. és április 25. közt 32 országot érintett. A felderítés eredményeként összesen 260 vizsgálat indult, két személyt le is tartóztattak. 8 országban továbbra is tart a nyomozás. A hatóságok ellenőrzéseket tartottak a szárazföldi és tengeri EU belépő határokon és a belföldi piacokon, több mint 3 ezer tonna növényvédő szert ellenőrizve. Idén rekord mennyiségű illegális, hamis szert foglalt le az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol), a nemzeti hatóságokkal együttműködve. 1346 tonna hamis vagy illegális szert találtak meg, ez a tavalyi évben lefoglalt szermennyiség kétszerese, és 94 millió euró értéknek felel meg. Az összes eddigi Silver Axe művelet során 2568 tonna illegális növényvédő szert foglaltak le - írta a Növényvédelmi Szövetség.
Szükség van az Ezüst Bárd folytatására
Az európai növényvédő szer piac 10-14 százalékát érinti az illegális növényvédő szer kereskedelem. Az első ügyet 2000-ben, Spanyolországban azonosították, viszont már abban az évben jelentettek további ügyeketNémetországból, Görögországból, Olaszországból, Lengyelországból, Hollandiából, Csehországból, Romániából és Szlovéniából is. 2006 óta jelentős növekedést tapasztaltak az illegális szerek ügyeinek számában. Az illegális növényvédő szerek piaca becslések szerint Európában évente 1,2 milliárd eurót, globálisan 4,4 milliárd eurót tesznek ki. A magyarországi hatóságok már 5. éve vesznek részt aktívan a közös akcióban. Folyamatosan figyelik a piacot és egyre hatékonyabban szűrik ki az illegális, hamis termékeket. Az ellenőrző hatóságok, vagyis a NÉBIH, a NAV és a rendőrség napi munkáját a Növényvédelmi Szövetség is segíti a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület tagjaként.
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés