Hirdetés
Az idei év elején is segíti a kukoricatermelőket a számukra legjobb hibridek kiválasztásában a 9 helyszínes fajtakísérlet
A 2024-es évben összesen 40 kukoricahibrid teljesítményét vizsgálták az ország 9 pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérletében. A GOSZ-VSZT-NAK már 18 éve segíti objektív kísérleti adatokkal a kukoricatermelőket.
Egy sikeres mezőgazdasági szezon megalapozásának első lépése a megfelelő fajta megválasztása – írta a közlemény. Ebben nyújtanak a gazdálkodók számára hasznos, objektív segítséget a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérletei. A kísérletek felügyeletét és a szervezéssel kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látja el.
A 2024-es kukorica fajtakísérletben 10 fajtatulajdonostól a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó 40 hibridet vizsgáltak.
Hirdetés
A hibrideket a vetést megelőzően kódolták, így a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban.
A kísérleteket 9 helyszínen állították be: Bólyban, Gyulatanyán (öntözött), Hajdúböszörményben, Iregszemcsén, Kisbábolnán (öntözött), Muronyban, Püskiben (öntözött), Szegeden és Szombathelyen. A kísérleti helyszíneket évről-évre bővítik, hogy az ország minden régiójából érkezzenek adatok a kísérletbe. A kiértékelést az összes helyszín adatainak beérkezését követően a VSZT végezte. A szegedi kísérletet az előző évhez hasonló súlyos aszály károsította, ennek következtében az egész kísérlet kizárták. Szintén nem került be az értékelésbe viharkár miatt az igen korai éréscsoport Püskiben - írták.
A változásokhoz alkalmazkodó fajták és hibridek
„Az éghajlatváltozás miatt egyre gyakoribbak lettek az időjárási szélsőségek, megszaporodtak a stresszhelyzetek, amelyek minden mezőgazdasági vállalkozót érintenek. A stratégiai jelentőségű kukorica szegmens érzi talán leginkább a változásokat, és az elmúlt években az ország több területén nagy kihívást jelentett a kultúra eredményes termesztése. Az országos fajtakísérletünk immár 18. éve segíti a termelőket objektív információkkal, és ad visszajelzést a nemesítők számára a fajtáik teljesítményéről. Ez idő alatt csaknem 700 kukoricahibridet vizsgáltunk, több mint 30 ezer kísérleti parcellán. A kísérletek módszertanát is folyamatosan fejlesztjük, sok-sok éve napirenden van az öntözés kérdése, így 2022 óta már öntözött körülmények között is vizsgáltuk a hibrideket” - ismertette Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke elmondta: a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által működtetett posztregisztrációs kísérletekhez. Ezekre alapozva a NAK – jogszabályi felhatalmazás alapján – ajánlati fajtalistát állít össze, hozzájárulva ezzel tagjai eredményes gazdálkodásához, versenyképességük javításához.
Azért, hogy a kísérleti eredmények minél több gazdához eljussanak, a hibridek legfontosabb mutatóit a NAKlapban is közzéteszik.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke szerint a posztregisztrációs kísérlet legfontosabb célja, hogy a termelőknek átadja azt a tudást, ami segíti őket a legjobb hibrid kiválasztásában. Ezt szolgálja az is, hogy az ország különböző pontjain állítják be a kísérletet, így minden gazdálkodó megismerheti, milyen eredményeket értek el az egyes kukoricahibridek a saját termőhelyi adottságaikhoz legközelebb eső területeken.
A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet. Utóbbiak kiértékelése az aratást és az adatok feldolgozását követően, nyáron várható. A kukorica posztregisztrációs kísérletek eredményei elérhetőek a Vetőmag Szövetség honlapján, itt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés