A szamóca hazánkban is közkedvelt gyümölcs és az egyik leginkább kézimunkaerő igényes ágazat. Ugyan már véget ért a szezon, a boltok polcain, és a piacokon, vagy útszéli árusoknál már csak elvétve találkozhatunk a közkedvelt gyümölccsel. Bár idén az import nem befolyásolta annyira a magyar piacot, és így a magyar eper árai mondhatni felszöktek, európai viszonylatban is áremelkedés volt tapasztalható.

Európai Unió

Az európai szamócaszezont idén a koronavírus-járvány járulékos következményeként előállt munkaerőhiány, a kisebb kínálat, illetve a magasabb árak jellemezték. Az Európai Bizottság adatai szerint a közösség átlagában a szamóca nettó termelői ára áprilisban 43 százalékkal 2,76 euró/kilogrammra, májusban 20 százalékkal 2,61 euró/kilogrammra emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb termelőnek számító Spanyolországban a szamóca exportja az EU belső piacára 2020 első negyedévében 1 százalékkal 107,6 tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor márciustól csökkent a kereslet az unió belső piacán - írja elemzésében a NAIK AKI.

Az szamóca ára szinte mindenhol emelkedett az előző évhez képest. (Fotó: Pixabay, AllNikArt)

Az Európai Bizottság adatai szerint Spanyolországban a szamóca nettó termelői ára áprilisban 31 százalékkal 1,27 euró/kilogrammra, májusban 22 százalékkal 1,40 euró/kilogrammra emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A francia agrárminisztérium előrevetítése szerint Franciaországban 3280 hektáron, az előző évihez képest 3 százalékkal kevesebb, azaz 58,5 ezer tonna szamóca teremhet 2020-ban. Az Európai Bizottság adatai szerint Franciaországban a szamóca átlagos nettó termelői ára májusban az egy évvel korábbinál 29 százalékkal volt magasabb (6,45 euró/kilogramm).

A németországi Agrárpiaci Információs Szolgálat (AMI) szerint Németországban az idénymunkások hiánya nehezítette a szamóca betakarítását, valamint az időjárás is kedvezőtlenül alakult. A németországi nagybani piacokon a német szamóca átlagos nagykereskedelmi ára a 22. héten 40 százalékkal volt magasabb, 4,27 euró/kilogramm, mint az előző év azonos hetén.

A Hollandiából származó szamóca ára 54 százalékkal 4,55 euróra emelkedett, míg az olaszországi termék ára 1 százalékkal 2,66 euróra csökkent ugyanekkor. Lengyelországban fagykárok csökkentették a szamóca termését, tovább a koronavírus-járvány miatt a betakarítást nehezítette a vendégmunkások hiánya. A poznani nagybani piacon a kisebb kínálat miatt május végén a szamóca ára 1710 és 1865 forint/kilogramm között alakult, szemben az egy évvel korábbi 531-1063 forint/kilogramm árral.

Magyarország

A KSH adatai szerint Magyarországon az elmúlt években 700-800 hektárról 5-6 ezer tonna szamócát takarítottak be. Idén az időjárás kedvezett a szamócának, így a szakértők jó minőségű és bőséges termésre számítottak. A KSH adatai szerint a negatív külkereskedelmi egyenleggel rendelkező szamócából Magyarországra 20 százalékkal több (3,71 ezer tonna) érkezett – döntően Spanyolországból és Németországból – 2019-ben, mint egy évvel korábban.

A szamóca belföldi termelői ára a Budapesti Nagybani Piacon 2018-2020. Forrás: NAIK AKI PÁIR, AGRÁRPIACI JELENTÉSEK ZÖLDSÉG, GYÜMÖLCS ÉS BOR

A szamóca kiszállítása (főleg Németországba, Ukrajnába és Romániába) 624 százalékkal 73,6 tonnára nőtt ugyanekkor. A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április–májusban realizálódik. Az idei év első negyedévében a szamócaimport 14 százalékkal 1234 tonnára emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A NAIK AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a görögországi szamóca az év elején jelent meg a kínálatban, amelyet a magyar termék piacra lépéséig (11. hét) 7 százalékkal magasabb nagykereskedelmi áron (1878 forint/kilogramm) értékesítettek, mint egy esztendővel korábban. Ezt követően a magyarországi termék mellett folyamatosan jelen volt a kínálatban a görögországi szamóca is, a hazainál alacsonyabb áron.

Az idei évben a belföldi szamóca két héttel korábban, 3900 forint/kilogramm körüli termelői áron lépett a piacra a 11. héten. A szamóca termelői ára a 13–23. hetek átlagában 22 százalékkal magasabb volt (2377 forint/kilogramm) 2019 azonos időszakának átlagárához képest, és egyben a legmagasabb az elmúlt öt évben. A budapesti fogyasztói piacokon a 17. héten 2800 és 3000 forint/kilogramm közötti áron jelent meg a magyarországi szamóca, amelynek a kínálat bővülésével a 23. hétre 1400–1500 forint/kilogrammra csökkent az ára.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás