Hogyha a várható magyarországi klímaváltozás a nyári hőhullámok számának gyarapodásával és a jelenleginél szélsőségesebb vízjárással jár majd, a nem öntözött gyepek állateltartó-képessége csökkenni fog. Ehhez hozzájön még a nyári csapadékátlag 5-10 százalékos csökkenése, így veszélybe kerül a silókukorica termésbiztonsága. Sürgős lenne átgondolni, hogy hosszú távon milyen növénytermesztési és takarmányozási stratégia oldhatja meg a gondokat. Ehhez pedig figyelembe kell venni a húshasznú tehenek, a növendék- és hízómarhák egymástól eltérő igényeit, hogy a takarmánytermesztés ne kerüljön veszélybe. Az Agrárágazat anyaga azokat a szántóföldi tömegtakarmányokat mutatta be, melyek lehetővé teszik egy olyan differenciált stratégia felépítését, ami a fenntartható gazdálkodást szolgálja. Ezen kívül részben gyepre, részben pedig szántóföldi tömegtakarmányokra alapozott, költséghatékony, rugalmas, továbbá reális és a különböző termelési szintek igényét is figyelembe veszi.
Ezek a cirokfélék, kukorica-cirok együttes termesztés, korai betakarítású korszerű gabonafélék, intenzív füvek, gabona–gabona-keverékek, gabona–fű-keverékek, őszi vetésű gabona–pillangós-keverékek, gabonaszénák.
A takarmánytermesztés gyakorlatán is változtatni kell az időjárási szélsőségek és a változások miatt
Legelő, szilázs – veszélyben a termésbiztonság a változások miatt
Magyarországon a húshasznú tehenek, a húshasznú tenyészüszők és a növendékmarhák takarmányozása a szerény táplálóanyag-szükséglet következtében a vegetációs időszakban gyepre alapozott, míg novembertől áprilisig általában kukoricaszilázs, réti széna, élelmiszeripari melléktermékek, mezőgazdasági melléktermékek és abrak (energia- és fehérjehordozókból álló keverék) alkotja az ilyen hasznosítású állatok takarmányadagját. A növendékmarhák hízlalása (az intenzitástól függően 800-2400 g/nap testtömeg-gyarapodás értéktartománnyal számolva) nagyobb táplálóanyag-szükséglettel jár, ezért ebben az esetben egész évben nagyobb szerepet kapnak a szántóföldön termesztett, tartósított, energiában gazdag tömegtakarmányok. Ilyen a kukorica- és cirokszilázs, a réti- és a lucernaszéna). Amennyiben a várható magyarországi klímaváltozás a nyári hőhullámok számának növekedésével és a jelenleginél szélsőségesebb vízjárással lesz jellemezhető (a nyári csapadékátlag 5-10 százalékos csökkenése mellett), úgy csökkenni fog a nem öntözött gyepek állateltartó-képessége, a silókukorica termésbiztonsága pedig veszélybe kerül.
Forróság, szárazság, viharok
Hazánkban a műszeres megfigyelések kezdete óta az ezredfordulót követő évek voltak a legmelegebbek (NÉS, 2017). Az évszázad közepéig nyáron 1,4-2,6 illetve ősszel 1,6-2,0 °C-os változásra számíthatunk, míg az évszázad végére a növekedés ősszel megközelítheti, nyáron pedig akár meg is haladhatja a 4 °C-ot. A szélsőségesen hőhullámos napok gyakoribb előfordulásában (amikor kiadják a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást) szintén jelentős növekedés várható. A következő évtizedekben várhatóan 3,6-10 nappal, míg a távolabbi jövőben 14-20 nappal növekszik a hőhullámos napok átlagos száma évente. A csapadék várható alakulása a szárazabb nyarat és csapadékosabb telet hoz. A nyári csapadékátlag 2021-2050-re 5-10 százalékot, 2071-2100-ra 20 százalékot elérő csökkenésében a becslések egységesek. Ősszel országos átlagban 3-14 százalékos növekedés lesz jellemző. Télen is a csapadék növekedése várható.
Összességében a várható magyarországi klímaváltozás a hőhullámok gyakoribbá válásával és a jelenleginél szélsőségesebb vízjárással (szárazodásra, aszályra, árvízre, belvízre vezető csapadékkal) jellemezhető.
A szélsőségek jósolt alakulása jellegzetes térbeli eloszlást mutat és főként Magyarország középső, keleti, és északkeleti területeit érinti kedvezőtlenül. Emiatt a húshasznú tehenek, a tenyészüszők, illetve a növendék- és hízómarhák biztonságos tömegtakarmány-ellátására olyan hosszú távú növénytermesztési és takarmányozási stratégiára van szükség, ami igazodik a klímaváltozás várható mértékéhez, továbbá a fenntartható gyepgazdálkodást szolgálja, költséghatékony, ugyanakkor kellően differenciált, figyelembe véve a különböző hasznosítási irányokat és termelési szinteket.
A tömegtakarmányozás jelenlegi alapproblémái a klímaváltozással összefüggésben
Várhatóan a legtöbb olyan tömegtakarmány-növény, amelynek a fő tenyészideje nyárra esik (elsősorban a silókukorica, a tavaszi vetésű gabonafélék és tömegtakarmány-keverékek), termésbiztonsága és hozama veszélyben lesz. Az aszály és a hőstressz komoly kockázatot jelent majd a termésbiztonság szempontjából. A silókukoricánál pedig nem csak a terméshozam, hanem a keményítő- és az energiatartalom is érintett. A 2013-2017-es időszakban szélsőséges ingadozás jellemezte mind a hozamokat, mind a silókukorica keményítőtartalmát. Ezért a növénynemesítés hosszú távú feladata a tömegtakarmányok, elsősorban a silókukorica kifejezetten szárazságtűrő új hibridjeinek előállítása. Az öntözőrendszerek kialakítása szintén országos feladat, és nemzeti stratégiai kérdéssé válhat a fenntartható és az önellátás igényét kielégítő szántóföldi növénytermesztés szempontjából. A nyári középhőmérséklet emelkedésével és a szárazság fokozódásával nem öntözött gyepterületek állateltartó-képessége is csökkenni fog a következő évtizedekben. Tekintettel arra, hogy a húshasznú teheneket és növendékeket célszerű hosszabb ideig, 200-240 napig, április elejétől november végéig legelőn tartani, ezért különösen érintett ez az állomány a klímaváltozás szempontjából. Ezen kívül azonban azzal is szembe kell néznüni, hogy a réti szénáink minősége erősen kifogásolható, általában a gyenge-igen gyenge kategóriába sorolhatóak. A gyenge minőségű réti széna nem költséghatékony takarmányalkotó, mert növendékmarha hizlalásakor nagyobb mértékű táplálóanyag-kiegészítés szükséges a kívánt testtömeg-gyarapodás eléréséhez. Gyepterületeink általában elhanyagoltak, hiányzik róluk a szakszerű karbantartás. A réti széna minőségének javításáért szükséges lenne (nem védett gyepek esetében) a felülvetés a 20 százalékos pillangósarány tartása érdekében. Továbbá érdemes lenne a területhez illő szálfüvek alkalmazása 60-80 százalékban, gyomirtó hatású tisztító kaszálások rendszeres végzése, és a szakszerű (mértéktartó) tápanyag-utánpótlás. A lucerna szárazságtűrése, stabilabb termésbiztonsága és kedvezőbb hozama lehetővé tenné azt is, hogy szénáját a jövőben nagyobb arányban etessük intenzíven hizlalt állományokban. Sajnos azonban a magyar lucernaszénák is a gyenge és a közepes minőség határán állnak.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás