Hirdetés
Az ír kormány évi 65 000 szarvasmarha leölését javasolja a kibocsátás miatt
Az ír kormány adatai szerint évente 65 000 tehenet kell leölni 3 éven keresztül a kibocsátási célok teljesítése érdekében. A számok riasztó, évi 200 millió eurós költséget jelentenek az Ír Köztársaság adófizetőinek. Egyes mezőgazdasági szervezetek szerint azonban egy ilyen drámai mértékű kivágásnak önkéntes alapon kell történnie, mivel a gazdák a tehénlétszámuk alapján vettek fel üzleti hitelt.
A tejelő tehenek számának növekedése
Írországban a tejelő tehenek száma a tejkvóták 2015. áprilisi eltörlése óta emelkedett, és jelenleg összesen 1,5 millió darabot számlál. Az ország 7 millió darabos szarvasmarha-állományába valamivel több mint 900 000 húsmarha is beletartozik.
A tejelő tehenek száma 1,4%-kal (22 800 egyeddel) 1,6 millióra emelkedett 2022-ben, de az elmúlt évtizedben mintegy 40%-kal nőtt. A legfrissebb, 2023. januári számok 1,5 millióra való csökkenésre utalnak. A húsmarhák száma azonban ugyanezen időszak alatt mintegy 17%-kal csökkent, és 2021-től további 2,9%-kal (27 100 egyeddel) 913 000-re esett vissza.
Pat McCormack, az ír tejtermelő tejbeszállítók szövetségétől elmondta: „Ha már rendszer, akkor annak önkéntes rendszernek kell lennie. Ez abszolút kritikus, mert nincs értelme a vágásnak egy olyan személynél, aki hatalmas pénzügyi kötelezettséggel vett fel kölcsönt egy bizonyos cél elérése miatt, amit aztán elvettek tőle”.
McCormack hozzátette: „Olyan infrastruktúrába kellene befektetnünk, amely tudományos szempontból képes eredményeket elérni. Tudjuk, hogy az alacsony kibocsátás jobb, és továbbra is be kell fektetnünk a tudományba és a kutatásba, mert ez elengedhetetlenül fontos, ahogy haladunk előre. Ez nem a kezdet; ez nem a vég. Ez egy környezetvédelmi út, és a mezőgazdaság jelentős szerepet játszhat ebben.”
Az üvegházhatású gázok csökkentésével kapcsolatos célok
Az ír kormány az ország üvegházhatású gázkibocsátásának csökkentésére összpontosít a mezőgazdasággal, amely 2021-ben a kibocsátások 37,5%-áért volt felelős. Mivel az ágazat kibocsátása évről évre nő, a kormány 2030-ra 25%-os kibocsátáscsökkentési célt tűzött ki a mezőgazdaság számára. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdaságnak 2030 végéig összesen 5,75 millió tonna szén-dioxid-egyenértékkel kell csökkentenie a kibocsátását.
A nyilvánosságra hozott számadatokra reagálva Írország Mezőgazdasági Minisztériuma azt mondta, hogy a jelentés csupán „modellezési dokumentum”, és nem „végleges politikai döntés”. A Mezőgazdasági, Élelmiszerügyi és Tengerügyi Minisztérium szóvivője elmondta: „A hivatkozott dokumentum egy mérlegelési folyamat része volt. Ez egy a Mezőgazdasági, Élelmiszerügyi és Tengerügyi Minisztérium által vizsgált modellezési dokumentumok közül, és nem végleges politikai döntés. A kormányhivatalok szokásos munkájának részeként rendszeresen mérlegelik a szakpolitikák végrehajtásának különböző lehetőségeit.”
A számadatok szerint minden 100 000 tejelő tehén leépítésével 0,45 millió tonna szén-dioxid-egyenértékkel egyenértékű kibocsátást lehetne megtakarítani, de egyelőre nem világos, hogy a gazdák hogyan kapnak majd fizetést az állatállományuk csökkentéséért.
A szóvivő hozzátette: „A kormány teljes mértékben elkötelezett az ír ágazat hosszú távú életképessége mellett, beleértve az ágazat alapját jelentő gazdálkodó családokat is. Ez az ágazat a teljes agrár-élelmiszeripari ágazatunk ékköve. Biztosítani fogjuk, hogy az ágazat szilárd alapokra kerüljön a mostani és a következő generációk számára. A tejágazat már most is óriási fenntarthatósági referenciákkal rendelkezik, és ezt a törekvésünket most továbbfejlesztjük. A kormány arra összpontosít, hogy önkéntes, pénzügyileg vonzó lehetőségeket biztosítson a gazdák számára, ami magában foglalja a diverzifikációt is.”
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés